Herne tänav (Tallinn)

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Kaart

Herne tänav on tänav Tallinnas Kesklinna linnaosas Veerenni ja Juhkentali asumis.[1]

Vaade Herne tänavale Vana-Lõuna tänava poolt aprillis 2010, ees paistavad Herne ja Veerenni tänava ristmiku foorid

Herne tänav saab alguse Vana-Lõuna tänavast. Suundudes ida poole, ristub Veerenni ja Magasini tänavaga, seejärel võtab Herne tänav suuna kirdesse.

Vaade Herne tänav 5 hoonele, Herne ja Veerenni tänava ristmikul
Vaade Herne tänavale Magasini tänava ristmikult augustis 2011. Vasakul hoone Herne 20 ja paremal uusehitis Herne 23

Kui liikuda Vana-Lõuna tänavast mööda Herne tänavat Veerenni tänava poole, jääb paremat kätt endine Baltika tehase ala, kus tänapäeval on Moetänav.

Herne tänav 24

Veerenni ja Magasini tänava ristmike vahel saab Herne tänavalt alguse Õpetajate tänav, mis suundub lõuna poole.

Tiigiveski pargi juures võtab Herne tänav taas suuna ida poole ja pärast Kalevi spordihalli ja Kalevi kergejõustikuhalli vahelt kulgemist lõpeb Staadioni tänaval.

Herne tänava pikkus on umbes 890 meetrit. Lisaks Tiigiveski pargile jäävad Herne tänava lähistele veel Siselinna kalmistu ja Poolamägi.

Hoonestus[muuda | muuda lähteteksti]

Herne 24 asub Herbert Johansoni poolt 1924. aastal Tiigi tänavale[2] projekteeritud Tallinna Linna Keskhaigla ametnikele ehitatud elamugrupp Herne 24a, 24b, 24c,24d hooned. Herne tänava elamugrupp koosneb kõrgemal künkal kolmest ümber õue asetatud kahekorruselisest elamust ja nende taha asümmeetriliselt paigutatud ühekorruselisest majast. Kõrge kelpkatusega majadel on esimene korrus kivist, teine aga puust, mis lisab nii vaheldusrikkust. Korteris on kaks tuba, köök ja klosett. Suurema eraldatuse ia sügavama kodutunde loomiseks on esimese korruse korteritel kummalgi omaette sissepääs õue poolt ja teise korruse korteritest väljub ühine trepp hoone vastasküljele. Hooned ehitati Tallinna linna tellimusel koostatud esimeste tüüpsektsioonide alusel[3]

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Tänava nimi Erne tänav võeti kasutusele 1908. Saksa keeles nimetati tänavat Erbsenstraße, vene keeles Гороховая ул. Herne on tänavanimena kasutusel 1938. aastast[4].

Viited[muuda | muuda lähteteksti]