Siselinna kalmistu

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Siselinna kalmistu
Siselinna kalmistu
Siselinna kalmistu

Siselinna kalmistu on Tallinna linna hallatav kalmistute kompleks Tallinnas Kesklinna linnaosas Juhkentali asumis, kontori aadress Toonela tee 3. Praegu 18 hektari suurune kalmistukompleks paikneb Tallinna lõunaküljel, Tartu maanteest poole kilomeetri võrra läänes, Ülemiste järvest üle Järvevana tee.

Ajalooliselt kuuluvad Siselinna kalmistu hulka kolm eri aegadel tekkinud kalmistut:

Tihti loetakse kompleksi osaks veel neli lähikonnas asuvat kalmistut, kuid need ei kuulu Tallinna linna hallatava kompleksi koosseisu:

Aleksander Nevski kalmistu[muuda | muuda lähteteksti]

Next.svg Pikemalt artiklis Tallinna Aleksander Nevski kalmistu

Siselinna kalmistu kalmistute seas on vanim juba 1775. aastal rajatud endine vene õigeusuliste Aleksander Nevski koguduse liikmete Aleksander Nevski kalmistu.

Sissepääs Aleksander Nevski kalmistule asub Herne tänava poolsel küljel.

Aleksander Nevski kalmistu on suurima pindalaga, 13,01 hektarit. See on Tallinna tänapäeval kasutatavaist kalmistuist vanim, mille eakaaslased olid Mõigu kalmistu ning 1774. aastal rajatud ja 1951. aastal hävitatud Kopli kalmistu.

1856. aastal lasksid Tallinna kaupmehed Aleksandr Jermakov ja Ivan Germanov ehitada kalmistule Aleksander Nevskile pühendatud väikese kivikiriku, mis hävis Nõukogude Vene pommirünnaku tagajärjel 9. märtsil 1944. Kiriku aseme lähedal on säilinud punastest tellistest kabelihoone.

Next.svg Pikemalt artiklis Aleksander Nevski kalmistu kirik

Algselt paiknes kalmistu künkal, mis ulatub kirikust kaugemale. Põhiosa sellest on olnud sõjaväekalmistu ülesannetes, mistõttu seal säilis ka vanemate hauamärkidena tähistusi sõjaväelaste kalmudel. Osa neist on ajaloomälestistena riikliku kaitse alla võetud.

Kalmistul asuvad ka üksikud hauamälestised ja mälestuskabelid: Siselinna kalmistu punane kabel, mis ehitati 1920. aastate lõpul – 1930. aastate alguses, maapealne osa on väike kabel jumalateenistusteks ja selle all asub hauakamber.

Vana-Kaarli kalmistu[muuda | muuda lähteteksti]

Next.svg Pikemalt artiklis Vana-Kaarli kalmistu
1883. aastal ehitatud Vana-Kaarli kalmistu väravaehitis-kabel

Eestlaste 1864. aastal asutatud Tallinna Kaarli kiriku Kaarli koguduse Vana-Kaarli kalmistu rajati, kuna Kalamaja kalmistu jäi kogudusele kitsaks. Vana-Kaarli kalmistu on kõrvalasuvast Nevski kalmistust (nn vene kalmistust) üheksa aastakümmet noorem.

Sissepääs Vana-Kaarli kalmistule asub Toonela teel ja kulgeb läbi Vana-Kaarli kalmistu väravaehitise-kabeli. Vana-Kaarli ja Aleksander Nevski kalmistuid lahutab kunagine kõrge paekivimüür, mille põhjapoolses osas on lahtine ava, kustkaudu kulgeb avar tee ühelt kalmistult teisele.

Vana-Kaarli kalmistul on samuti arhailine miljöö ning võib näha mõndagi tähelepanuväärset, nagu üle saja aasta vanu kalmutähiseid. Nii mõnigi 19. sajandist pärinev paekivi- või sepisrist on muutunud haruldaseks. Kalmistu peateest paremal võib näha 1,5 meetri kõrgust punasest graniidist sammast helilooja ja Tallinna Kõrgema Muusikakooli ühe esimese õppejõu Peeter Süda büstiga.

1927. aastal loodud kalmutähis (skulptor Ferdi Sannamees) hävis Teise maailmasõja ajal 1944. aastal ning taastati algsel kujul 1970. aastal Sannamehe kipsmudelite järgi. 1990. aastate algul pronksbüst varastati ja asendati graniitbüstiga.

1944. aasta märtsipommitamise ohvrite mälestusmärk Siselinna kalmistul

Silmapaistvate ühiskonna- ja kultuuritegelaste kalmud[muuda | muuda lähteteksti]

Usutegelased[muuda | muuda lähteteksti]

Ühiskonnategelased[muuda | muuda lähteteksti]

Kultuuritegelased[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]