Heinrich Borwin I (Mecklenburg)

Allikas: Vikipeedia
Heinrich Borwin I pitser

Heinrich Borwin I (suri 28. jaanuaril 1227) oli valitsev Mecklenburgi isand 1178. aastast kuni oma surmani. Mõnikord kasutatakse tema nime ladinakeelseid versioone ("Borwinus" või "Burwinus"); leitud on ka vorm "Buruwe", nagu ka "Henricus Buruwi", "Heinricus Buriwoi" ja "Hinricus Burwy".

Heinrich Borwin I oli Pribislawi poeg. Pribislaw oli obodriidide vürst ja esimene Mecklenburgi isand. Ta suri 30. detsembril 1178 haavadesse, mille ta sai turniiril Heinrich Lõvi õukonnas Lüneburgis, ja Heinrich Borwin I oli tema järel Mecklenburgi isand. Veidi enne Pribislawi surma abiellus Heinrich Borwin I Heinrich Lõvi tütre Matildaga.

Heinrich Borwin I pidas mitu aastat sõda oma nõo Nikolaus I-ga. Tema äi ei saanud teda selles sõjas abistada. See välisabi puudumine äratas Taani kuninga Knud VI tähelepanu, kes kasutas olukorda oma positsiooni laiendamiseks Läänemere rannikul. Taanlased võtsid Heinrich Borwin I vangi. Ta pidi loovutama Rostocki Taanile ja võtma Knud VI oma lääniisandaks. 1200. aastal tagastas Knud Rostocki talle lääniks. 1202. aastal võitles ta Taani poolel Stellau lahingus. Taanlased võitsid ja Heinrich Borwin sai veel kaks lääni: Gadebuschi ja Ratzeburgi.

1218. ja 1219. aastal abistas ta taanlasi Eesti vallutamisel ja aastatel 1225–1227 abistas ta neid sõjas Schauenburgi vastu.

Heinrich Borwin I taaselustas Rostocki ja Wismari linnad ning rajas Dobbertini, Tempzini ja Sonnenkampi kloostrid.

Abielud ja lapsed[muuda | muuda lähteteksti]

Heinrich Borwin I oli kaks korda abielus. Tema esimene naine oli Heinrich Lõvi tütar Matilda. Nad said kaks poega:

Tema teine naine oli Adelaide. Nad said tütre:

  • Elisabeth (suri 1265)
Eelnev
Pribislaw
Mecklenburgi isand
1178–1219
Järgnev
Heinrich Borwin II