Mine sisu juurde

Hedy Lamarr

Allikas: Vikipeedia
Hedy Lamarr
Sünniaeg Hedwig Eva Maria Kiesler
9. november 1914
Viin
Surmaaeg 19. jaanuar 2000 (85-aastaselt)
Orlando
Matmispaik Viini keskkalmistu
Amet näitleja, leiutaja, filminäitleja, filmiprodutsent, muusik
Koduleht https://hedylamarr.com

Hedy Lamarr (sündinud Hedwig Eva Maria Kiesler, 9. november 1914 Viin, Austria-Ungari19. jaanuar 2000 Casselberry, Florida, USA) oli Austria päritolu Ameerika Ühendriikide filminäitleja ja leiutaja.

Hedwig Kiesler oli pärit jõukast ja kultuursest juudi perekonnast.[1]

Kiesler alustas filmikarjääri Saksamaal. Tema tuntuim roll oli peaosa Tšehhoslovakkia filmis "Extase" (1933), milles oli alastistseen – üks esimesi alastistseene maailma filmides. Euroopas oli see film menukas, kuid alastistseeni tõttu keelustati USA-s ja Saksamaal. Paavst Pius XI mõistis selle filmi Vatikani ajalehes hukka.

Kiesler abiellus vastu oma vanemate tahtmist samal aastal Austria relvatöösturi Friedrich Mandliga. Mees oli väga kontrolliv, hoidis oma naist sisuliselt vangis ega lasknud tal näidelda. 1937 põgenes ta abikaasa juurest (samal aastal abielu lahutati) ja kolis salaja Pariisi. Seal kohtus ta filmistuudio MGM juhi Louis B. Mayeriga, kes pakkus Kieslerile lepingut Hollywoodis. Alates 1938. aastast kuni 1953. aastani oli Kiesler kodakondsuseta isik. Ameerikas jäi ta filmistaariks 1930. aastate lõpust 1950. aastateni.

Mayer andis Kieslerile uueks lavanimeks Hedy Lamarr ameerika tummfilminäitleja Barbara La Marri (1896–1926) järgi, keda tema naine austas. Nimemuutus oli vajalik selleks, et teda vähem seostataks filmiga "Extase".

Lamarr mängis paljudes populaarsetes filmides, näiteks "Algiers" (1938, koos Charles Boyer'ga), "I Take This Woman" (1940, Spencer Tracyga), "Comrade X" (1940, Clark Gable'iga), "Come Live With Me" (1941, James Stewartiga), "H. M. Pulham, Esq." (1941, Robert Youngiga) ja "Samson and Delilah" (1949, Victor Mature'iga). Režissöör Max Reinhardt nimetas Hedy Lamarri kauneimaks naiseks Euroopas.

Hedy Lamarr (1940)

Teise maailmasõja algul leiutasid Lamarr ja helilooja George Antheil raadiosignaali edastamiseks kasutatava sagedushüplemise süsteemi, mis ei lasknud teljeriikide raadiosegajail häirida liitlaste torpeedode juhtimissüsteeme. Ehkki USA merevägi võttis uue tehnoloogia kasutusele alles 1960. aastail, kasutavad selle põhimõtteid tänapäeval WiFi, CDMA ja Bluetooth.

Lamarr oli abielus 6 korda. Kõik abielud lõppesid lahutusega ja kõige pikem neist kestis 7 aastat. Viimane abielu lahutati 1965 ja pärast seda elas Lamarr 35 aastat kuni oma surmani vallalisena.

Lamarril oli kolm last. Teisest abielust stsenaristi ja produtsendi Gene Markeyga oli tal lapsendatud poeg ning kolmandast abielust näitleja John Loderiga tütar ja poeg.

  1. Hedy Lamarr Jewish Women's Archive. Vaadatud 25. märtsil 2024