Hawker Hurricane

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search
Hawker Hurricane
HAWKER HURRICANE MKIIA.jpg


Tüüp Hävitaja
Tootja Hawker Aircraft
Riik Ühendkuningriik
Disainer Sydney Camm
Esmalend 6. november 1935
Võeti kasutusele 25. detsember 1937[1]
Põhikasutaja

Suurbritannia kuninglik õhuvägi

Kuninglik Kanada õhuvägi
Kogus 14 583[2]
Arendatud 1937–1944

Hawker Hurricane on ühekohaline hävituslennuk, mis võeti kasutusele 1937. aastal. See on disainitud ja ehitatud Hawker Aircraftis. Lennuk on loodud teenistuse jaoks Suurbritannia kuninglikus õhuväes (ingl Royal Air Force, RAF). Kuigi see lennuk on jäänud teise Briti hävituslennuki – Supermarine Spitfire'i varju, on tähelepanuväärne, et teises maailmasõjas põhjustas ta 60% kõikidest Luftwaffe kaotustest. Hurricane võitles kõikidel suurematel teise maailmasõja rinnetel.

Tootmise algus[muuda | muuda lähteteksti]

Hurricane'i loomisele panid aluse arutelud RAFi ametnike ja Briti lennukidisaineri Sir Sydney Cammi vahel. Nad otsisid monoplaani, mis asendaks Hawker Fury biplaani. Hoolimata sellest, et institutsioonid eelistasid biplaane ning ka Air Ministry ei näidanud hävitaja vastu huvi üles, otsustas Hawker Aircraft oma monoplaani edasi arendada. Tänu sellele oli aega rakendada innovaatilisi ideid, nagu sissetõmmatav maandumistelik ning võimsam mootor Rolls-Royce Merlin.

1934. aasta lõpus andis Air Ministry sisse tellimuse ühe Hawkeri monoplaani tootmiseks. 6. novembril 1935 tegi prototüüp Hurricane, tähisega K5083, esimese lennu.

Juunis 1936 käskis Air Ministry alustada Hurricane'i tootmist ning detsembris 1937 jõudis lennuk eskadrilli teenistusse. Lennuki tootmine ja hooldamine oli lihtsustatud tänu tavapärasele ehitusviisile, mis võimaldas eskadrillil teha suuri remonte ilma välise toetuseta.

Teine maailmasõda[muuda | muuda lähteteksti]

Hurricane'isid hangiti kiire tempoga enne teise maailmasõja puhkemist septembris 1939 – selleks ajaks oli neid teenistuses juba 18 eskadrilli lennukipargis. Õhusõidukile tugineti kaitses paljude erinevate Saksa sõjalennukite vastu, kaasa arvatud lähivõitluses Messerschmitt Bf 109 vastu erinevatel rinnetel.

Hurricane'i täiustati ja arendati ning see hakkas täitma nii pommitaja-kinnipüüdja, kergpommitaja, hävituslennuki kui ka maapealse tugilennuki ülesandeid. Mereväe jaoks kohandatud lennukid on tuntud Sea Hurricane'i nime all – need olid modifitseeritud, et võimaldada opereerimist laevadelt. Mõned lennukid muudeti, et kasutada neid katapulteerides merekonvoi eskordina.

Hurricane'i tootmine lõppes juulis 1944. Selleks ajaks oli toodetud 14 487 Hurricane'i Suurbritannias ja Kanadas.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. C. Peter Chen. "Hurricane Fighter". WW2DB. Vaadatud 22.05.2018. 
  2. Green 1957, p. 24.