Häirekeskus

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search
Häirekeskus
HÄIREKESKUS.jpg
Häirekeskuse embleem
Lühend HK
Asutatud 1. jaanuar 2012
Peakorter Osmussaare 2, Tallinn
Emaorganisatsioon Siseministeerium
Töötajad 250
Veebileht www.112.ee

Häirekeskus on Siseministeeriumi valitsemisalas valitsusasutus.[1] Häirekeskus moodustati iseseisva asutusena 1. jaanuaril 2012. Häirekeskuse peamiseks ülesandeks on hädaabinumbrile 112 saabunud hädabiteadete vastuvõtmine ja edastamine abistavatele organisatsioonidele (Päästeamet, Politsei- ja Piirivalveamet ja kiirabi). Häirekeskusele saabunud kõnedest saadetakse abi välja hinnanguliselt pooltel juhtudel (proportionaalselt 63% kiirabi, 31% politsei ja 6% päästesündmustele). Lisaks võtab Häirekeskusel alates 2018. aastast vastu automaatseid hädaabiteateid hoonete automaatsetelt tulekahju avastamise süsteemidelt. Samuti saabuvad häirekeskusesse avariiteated kaasaegsetelt autodele ehk eCall kõnesid[2]. Hädasolijate positsioneerimiseks saavad päästekorraldajad väga täpselt positsioneerida nii IPhone'i kui ka Android tarkvaraga telefonide kasutajaid.[3] 2016. aastal oli Eesti Häirekeskuse eestvedamisel esimene riik, kus Androidi tarkvaraga telefone hakati väga täpselt positsioneerimise kogu riigi territooriumil.[4]

Abivajajaid teenindavad Häirekeskuse neli regionaalset keskust

 • Põhja Keskus (Osmussaare 2, Tallinn)
 • Lääne Keskus (Pikk tänav 18, Pärnu)
 • Ida Keskus (Rahu 38, Jõhvi)
 • Lõuna Keskus (Jaama 20, Tartu)

Kõik neli keskust võtavad vastu ja teenindavad hädaabiteateid üle Eesti, kuid operatiivteenistuste appi saattmisel on tööjaotus regiooni põhine. Keskuste töösaalides töötavad koos Häirekeskuse päästekorraldajad, logistikud, valvevahetusejuhid, Häirekeskuse meedik merevalvekeskuse töötajad ning Politsei- ja Piirivalveameti operatiivteabeteenistuse korrapidajad, kes aitavad abijõududel jõuda abivajajani. Häirekeskuses on kokku ligi 250 töötajat.

Lisaks olukordadele, kui vajate kiiret abi, aitab Häirekeskuse abi- ja infokeskus inimesi küsimustes, mille puhul ei ole ohus kellegi elu, tervis ega vara. Häirekeskuses vastatakse järgmistele abi- ja infotelefonidele:

Häirekeskus kuulub Euroopa hädaabinumbreid ühendava Euroopa hädaabinumbri assotsiatsiooni (European Emergency Number Association - EENA) liige.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

 1. Riigi Teataja. "Häirekeskuse põhimäärus". Riigi Teataja, 01.09.2017. Siseministeerium.
 2. Häirekeskus. "eCall".
 3. Wikipedia. "Advanced Mobile Location".
 4. Eesti Rahuvus Ringhääling. "Häirekeskus võttis kasutusele maailmas ainulaadse asukohatuvastuse". ERR, 26.07.2016.
 5. Päästeala infotelefon 1524. Häirekeskus
 6. Tallinna abitelefon 1345
 7. Keskkonnainspektsiooni valvetelefon 1313. Häirekeskus
 8. Maanteeamet 1510. "Maanteeinfo telefon".

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]