Häirekeskus

Allikas: Vikipeedia

Häirekeskus


HÄIREKESKUS.jpg
Häirekeskuse embleem
Moodustatud 1. jaanuar 2012
Peakorter Osmussaare 2, Tallinn
Töötajate arv 250
Veebileht www.112.ee

Häirekeskus on Siseministeeriumi valitsemisalas valitsusasutus, mida juhib peadirektor Kätlin Alvela.[1] Iseseisev Häirekeskus loodi 1. jaanuaril 2012. Häirekeskuse peamiseks ülesandeks on hädaabinumbrile 112 saabunud abipalvete vastuvõtmine ja edastamine abistavatele organisatsioonidele (Päästeamet, Politsei- ja Piirivalveamet ja erinevate maakondade kiirabipidajad). Häirekeskusele tehtud kõnedest saadetakse abi välja hinnanguliselt pooltel juhtudel (63% kiirabi, 31% politsei ja 6% pääste). Lisaks sellele on Häirekeskusel alates 2018. aastast võimekus võtta vastu automaatseid hädaabiteateid ehk eCall kõnesid[2]. Hädasolijate positsioneerimiseks saavad päästekorraldajad alates 2018. aastast täpsemalt positsioneerida nii IPhone'i kui ka Android (operatsioonisüsteem) põhiste nutitelefonide kasutajaid.[3] 2016. aastal oli Eesti Häirekeskuse eestvedamisel esimene riik, kus Androidi põhiste nutitelefonide täpsema positsioneerimise süsteem rakendus.[4]

Abivajajaid teenindavad Häirekeskuse neli regionaalset keskust

 • Põhja Keskus (Osmussaare 2, Tallinn)
 • Lääne Keskus (Pikk tänav 18, Pärnu)
 • Ida Keskus (Rahu 38, Jõhvi)
 • Lõuna Keskus (Jaama 20, Tartu)

Alates 2017. aastast teenindavad neli keskust kõiki kõnesid üle Eesti tervikuna ja tööjaotuses ei eksisteeri enam regioone. Nelja keskuse töösaalides töötavad koos Häirekeskuse päästekorraldajad, valvevahetusejuhid, logistikud, meedik ning Politsei- ja Piirivalveameti operatiivteabeteenistuse korrapidajad, kes aitavad abijõududel jõuda abivajajani. Häirekeskusel on kokku ligi 250 töötajat, kes juhinduvad oma töös põhiväärtustest, milleks on asjatundlikkus, kiirus ja inimlikkus.

Lisaks hädaolukordadele aitab Häirekeskuse abi- ja infokeskus inimesi küsimustes, mille puhul ei ole ohus elu, tervis ja vara. Häirekeskuses vastatakse järgmistele abi- ja infotelefonidele:

 • Päästeala infotelefon 1524[5].
 • Tallinna ja Harjumaa kohalike omavalitsuste abitelefon 1345[6].
 • Keskkonnainspektsiooni valvetelefon 1313[7].
 • Maanteeinfo telefon 1510[8]

Häirekeskus kuulub Euroopa hädaabinumbreid ühendava Euroopa hädaabinumbri assotsiatsiooni (European Emergency Number Association - EENA) liige.

 1. Riigi Teataja. "Häirekeskuse põhimäärus". Riigi Teataja, 01.09.2017. Siseministeerium.
 2. Häirekeskus. "eCall".
 3. Wikipedia. "Advanced Mobile Location".
 4. Eesti Rahuvus Ringhääling. "Häirekeskus võttis kasutusele maailmas ainulaadse asukohatuvastuse". ERR, 26.07.2016.
 5. Päästeala infotelefon 1524. Häirekeskus
 6. Tallinna abitelefon 1345
 7. Keskkonnainspektsiooni valvetelefon 1313. Häirekeskus
 8. Maanteeamet 1510. "Maanteeinfo telefon".

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]