Häirekeskus

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Häirekeskus
HÄIREKESKUS.jpg
Häirekeskuse embleem
Lühend HK
Asutatud 1. jaanuar 2012
Peakorter Osmussaare 2, Tallinn
Emaorganisatsioon Siseministeerium
Töötajad 250
Veebileht www.112.ee

Häirekeskus on valitsusasutus Siseministeeriumi valitsemisalas.[1] Häirekeskus moodustati iseseisva asutusena 1. jaanuaril 2012 ja selle peamised ülesanded on hädaabinumbrile 112 saabunud hädaabiteadete vastuvõtmine ning edastamine abistavatele organisatsioonidele (Päästeamet, Politsei- ja Piirivalveamet ja kiirabi). Häirekeskusele saabunud kõnedest saadetakse abi välja hinnanguliselt pooltel juhtudel (proportsionaalselt 63% kiirabi, 31% politsei ja 6% päästesündmustele). Alates 2018. aastast võtab Häirekeskus vastu automaatseid hädaabiteateid hoonete automaatsetelt tulekahju avastamise süsteemidelt. Samuti saabuvad häirekeskusesse avariiteated uuema süsteemiga varustatud autodelt ehk eCall kõned.[2] Hädasolijate positsioneerimiseks saavad päästekorraldajad väga täpselt positsioneerida nii IPhone'i kui ka Androidi tarkvaraga telefonide kasutajaid.[3] 2016. aastal oli Eesti Häirekeskuse eestvedamisel esimene riik, kus kogu riigi territooriumil hakati kasutama Androidi tarkvaraga telefone väga täpseks positsioneerimiseks.[4]

Abivajajaid teenindavad Häirekeskuse neli regionaalset keskust

 • Põhja Keskus (Osmussaare 2, Tallinn);
 • Lääne Keskus (Pikk tänav 18, Pärnu);
 • Ida Keskus (Rahu 38, Jõhvi);
 • Lõuna Keskus (Jaama 20, Tartu).

Kõik keskused võtavad vastu ja teenindavad hädaabiteateid üle Eesti, kuid operatiivteenistuste appi saatmisel on tööjaotus regioonipõhine. Keskuste töösaalides töötavad koos Häirekeskuse päästekorraldajad, logistikud, valvevahetusejuhid, meedik, merevalvekeskuse töötajad ning Politsei- ja Piirivalveameti operatiivteabeteenistuse korrapidajad, kes aitavad abijõududel jõuda abivajajani. Häirekeskuses on kokku ligi 250 töötajat.

Lisaks kiiret abi vajavale olukorrale aitab Häirekeskuse abi- ja infokeskus inimesi küsimustes, mille puhul ei ole ohus kellegi elu, tervis ega vara. Häirekeskuses vastatakse järgmistele abi- ja infotelefonidele:

Häirekeskus kuulub Euroopa hädaabinumbreid ühendava Euroopa hädaabinumbri assotsiatsiooni (European Emergency Number Association - EENA) liige.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

 1. Riigi Teataja. "Häirekeskuse põhimäärus". Riigi Teataja, 01.09.2017. Siseministeerium.
 2. Häirekeskus. "eCall".
 3. Wikipedia. "Advanced Mobile Location".
 4. Eesti Rahuvus Ringhääling. "Häirekeskus võttis kasutusele maailmas ainulaadse asukohatuvastuse". ERR, 26.07.2016.
 5. Päästeala infotelefon 1524. Häirekeskus
 6. Keskkonnainspektsiooni valvetelefon 1313. Häirekeskus
 7. Maanteeamet 1510. "Maanteeinfo telefon".

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]