Mine sisu juurde

Häirekeskus

Allikas: Vikipeedia
Häirekeskus
Häirekeskuse embleem
Lühend HK
Asutatud 1. jaanuar 2012
Tüüp valitsusasutus
Peakorter Osmussaare 2, Tallinn
Emaorganisatsioon Siseministeerium
Töötajad 250
Veebileht 112.ee

Häirekeskus on valitsusasutus Siseministeeriumi valitsemisalas.[1]

Häirekeskus moodustati iseseisva asutusena 1. jaanuaril 2012 ja selle peamised ülesanded on hädaabinumbrile 112 saabunud hädaabiteadete vastuvõtmine ning edastamine abistavatele organisatsioonidele (Päästeamet, Politsei- ja Piirivalveamet ja kiirabi).

Häirekeskusele saabunud kõnedest saadetakse abi välja hinnanguliselt pooltel juhtudel (proportsionaalselt 63% kiirabi, 31% politsei ja 6% päästesündmustele).

Alates 2018. aastast võtab Häirekeskus vastu automaatseid hädaabiteateid hoonete automaatsetelt tulekahju avastamise süsteemidelt (ATS). Samuti saabuvad häirekeskusesse avariiteated uuema süsteemiga varustatud autodelt ehk eCall kõned. Hädasolijate positsioneerimiseks saavad päästekorraldajad väga täpselt positsioneerida nii IPhone'i kui ka Androidi tarkvaraga telefonide kasutajaid. 2016. aastal oli Eesti Häirekeskuse eestvedamisel esimene riik, kus kogu riigi territooriumil hakati kasutama Androidi tarkvaraga telefone väga täpseks positsioneerimiseks.[2]

Abivajajaid teenindavad Häirekeskuse neli regionaalset keskust:

Kõik keskused võtavad vastu ja teenindavad hädaabiteateid üle Eesti, kuid operatiivteenistuste appi saatmisel on tööjaotus regioonipõhine. Keskuste töösaalides töötavad koos Häirekeskuse päästekorraldajad, logistikud, valvevahetusejuhid, meedik, merevalvekeskuse töötajad ning Politsei- ja Piirivalveameti operatiivteabeteenistuse korrapidajad, kes aitavad abijõududel jõuda abivajajani. Häirekeskuses on kokku ligi 250 töötajat.

Lisaks kiiret abi vajavale olukorrale aitab Häirekeskuse abi- ja infokeskus inimesi küsimustes, mille puhul ei ole ohus kellegi elu, tervis ega vara. Häirekeskuses vastatakse riigiinfo telefonile 1247.[3]

Häirekeskus kuulub Euroopa hädaabinumbreid ühendava Euroopa hädaabinumbri assotsiatsiooni (European Emergency Number Association - EENA).

  1. "Häirekeskuse põhimäärus". Riigi Teataja. Vaadatud 22.12.2021.
  2. "Häirekeskus võttis kasutusele maailmas ainulaadse asukohatuvastuse". ERR. 26. juuli 2016. Vaadatud 22.12.2021.
  3. "Tänasest saab päästealast infot numbrilt 1247". 21. jaanuar 2021. Vaadatud 22.12.2021.

Välislingid

[muuda | muuda lähteteksti]