Gyantse kumbum

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search

Gyantse kumbum (Rgyang-rtse) on tempel-stuupa (kumbum) Tiibetis Gyantses.

Gyantse on Lhasast 254 km kaugusel 3977 meetrit merepinnast kõrgemal ja asub nn Sõpruse Trassi ehk tee ääres, mis ühendab omavahel Nepali kuningriigi pealinna Kathmandud ja Tiibeti pealinna Lhasat. Märkimisväärseks võib pidada Kumbumi Tiibeti suurimat tempelstuupat (veel kutsutakse (Bodhi stuupa) arhitektuuri tõttu.

Stuupa asub Gyantse Dzongi mäe jalamil ja rajati 1268. aastal kohalike valitsejate poolt. Dzong tähendab kindlust.

Gyantse kumbumi ehitust alustati 1412. aastal ja see valmis 10 aastat hiljem.

Tempel-stuupa (täpsem oleks öelda tempel-stuupa-mandala) esimese korruse pindala on 2200 ruutmeetrit. Stuupa 5 alumist korrust on jagatud paljudeks ruumideks, mis on täidetud 3000 skulptuuriga, seintele on maalitud 10 000 budistliku süžeega pilti. Öeldakse, et ta sisaldab 100 000 püha kujutist, sellest ka nimetus Kumbum. Templi seintele on maalitud Buddhad, bodhisatvad, vadzrad, Dharma kuningad, Songtsen Gampo, Trisong Detsen, arhat'id, mungad jne. Stuupa sisemuses on 73 templit ja 27 529 jumaluse kujutist.

Ehitist nimetatakse ka "Müriaad stuupasid", sest temas on 108 püha väravat ehk ust. Suures silindrikujulises (diameeter 20 m) osas on kaks korrust, igal neist asub 4 suurt templit. Kõige kohal asub 13 kooniliselt ahenevat rõngast, mis sümboliseerivad Brahma 13 taevast. See on iseloomulik element kõigi stuupade puhul.

Gyantse Kumbumi tempel-stuupa on arhitektuurne mandala. Ehitatud vertikaalteljele stuupa sümboolikat järgides on ta funktsioon kehastada budistliku maailma mudelit.

Tempel-stuupa kuulub Palkhor ehk Palkhor-chöde (Dpal-hkhor chos-sde) kloostri kompleksi juurde. Klooster asutati 1427. aastal esimese Pantšen-laama poolt. Palkhor-chödes on paiknenud kolme koolkonna sakja, geluk,kagyu mungad.

Gyantse asub Nyang-chu orus, mis viib välja suuruselt teise linnani Tiibetis nimega Shigatse, kus asub gelukpa tähtsamate kloostrite hulka kuuluv Tashilhunpo klooster.

1903. aastal saabus kolonel Francis Younghusband Yangtsesse Briti impeeriumi poolt saadetuna Tiibetit okupeerima, vedades endaga kaasa väidetavalt 4000 koormajakki, 10 000 teenrit koos kahuritega ja 1000 sõdurit. Lahingus Gyantse pärast lõi ta maha poole Tiibeti armeest, kes püüdsid inglaste hästirelvastatud okupatsiooni üksusega enam sõdida amulettide ja pühapiltide abil, kuna puudusid kaasaegsed relvad ja varustus. Noist lahinguist on siiani säilinud kuulijäljed templi seintel.

Francis Younghusband vallutas kiirelt Gyantse Dzongi ja liikus edasi Lhasa peale, XIII dalai-laama põgenes kohe Mongooliasse, kui Younghusband sättis oma kahurid ja sõdurid Potala palee ette rivisse. Mõned Francis Younghusbandi sõjalise Lhāsa ekspeditsiooni liikmed kirjutasid oma päevikutesse ja arvatavasti uskusid ise seda surmani, et Lhāsa elanikud tervitasid neid rõõmuga, sest võeti neid vastu suure käteplaksutamisega. Tiibetlased plaksutasid küll, kui Briti impeeriumi okupatsiooniväed Pühasse Linna sisse marssisid, kuid inglased lihtsalt ei teadnud, et Tiibetis ei näita käteplaksutamine heakskiitu ega positiivset vastuvõttu, vaid seda kasutatakse kurjade vaimude ja deemonite eemalepeletamiseks.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]