GT Force

Allikas: Vikipeedia

GT FORCE või Driving Force on Logitechi (Logicool Jaapanis) poolt välja antud Gran Turismo seeriate ametlik arvutiroolide sari koostöös Polyphony Digitaliga.

Need rallimängude jaoks mõeldud kontrollerid on disainitud Playstation 2 ja Playstation 3 süsteemide jaoks, kuid hilisemad mudelid ühilduvad ka PC-ga kasutades selleks USB ühendust. GT Force on juhikabiini keskne ja peamine osa. Ametlikud komplektid on juurde toodetud ja väljastatud Jaapanis Logicooli ja Sparco poolt, samal ajal kui lihtsalt ühilduvad komplektid on disainitud ja välja lastud ülemaailmselt Euroopa tootjate poolt nagu näiteks PlaySeats [1] ja MoveTech.[2]

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

GT Force[muuda | muuda lähteteksti]

Esimest korda ilmus Logicool GT Force Jaapanis ja Kagu-Aasias aastal 2001. Hiljem levis see ka Ameerikasse ja Euroopasse. Üsna peagi arenes see kaubamärk viimastes maades Logitechi Driving Force'iks. Toote lühend on LPRC (Logicool PlayStation Racing Controller).

GT Juhikabiin[muuda | muuda lähteteksti]

GT Force arvutiroolid kuuluvad FIA poolt ametlikult heaks kiidetud sõidusimulatsiooni seeriasse mille tootemärk on LPSK (Logicool PlayStation Sparco Kit). Ametlikud komplektid on Logicooli ja autoosade tootja Sparco ühistöös disainitud Sparco Rallitool ( Sparco Racing Cockpit/Seat).

Kuigi GT Force arvutiroolid on toetatud professionaalidele suunatud PlaySeatsile sobivate komplektide seeriaga [3], baseeruvad PlaySeatsid teistsugusele disainile, näiteks Logitech G25 arvutirooli PlaySeats komplekt sisaldab osi nagu käigukangihoidja ja istme reguleerija.

GT Force[muuda | muuda lähteteksti]

GT Force (LPRC-10000) koos juhi istmega (LPSK-01002)millele on peale kantud Gran Turismo logo.

GT Force (LPRC-10000)[muuda | muuda lähteteksti]

GT Force tuli müügile 28. aprill 2001, kui Gran Turismo 3: A-spec ametliku roolina.

GT Force mõeldud Gran Turismo 3 A-Specile (LPRC-10001)[muuda | muuda lähteteksti]

"GT Force Gran Turismo 2000 jaoks" (LPRC-10001) oli esialgselt plaanitud valmima 2001. aastaks[4], aga mängu pealkirja muutmisega asendati see "GT Force Gran Turismo 3 A-Spec" tavaversiooniga, mis avaldati 28. aprillil 2001.

GT Force Initial D versioon (LPRC-10002)[muuda | muuda lähteteksti]

26. juunil 2003, väljastas Logicool eritaseme tavaversiooni GT Force-ist (LPRC-10000)[5].

Driving Force[muuda | muuda lähteteksti]

Driving Force on GT Force esimene arengujärk, millest esmakordselt teatati Londoni Mängude Konventsioonil 2001. aasta septembris [6]. Antud mudeli tootmine lõpetati Driving Force Pro väljatulekuga aastal 2003.

Driving Force Pro[muuda | muuda lähteteksti]

GT Force Pro (LPRC-11000)[muuda | muuda lähteteksti]

GT Force Pro (samuti tuntud kui Driving Force Pro) on Gran Turismo 4 Prologue amtelik arvutirool, mis tuli avalikuks 2003. aasta detsembris [7].

GT Force Pro for Sega Rally (LPRC-11000S)[muuda | muuda lähteteksti]

Sega Rally 2006 nimega tavaversioon roolisarjast ilmus 12. jaanuaril 2006. [8].

GT Force Pro (LPRC-11500)[muuda | muuda lähteteksti]

Feature GT Force
ei toodeta enam
Driving Force
ei toodeta enam
Driving Force Pro (GT4)
ei toodeta enam
Driving Force EX
algtase / ei toodeta enam
Driving Force GT (GT5)
kesktase
G25 Arvutirool
kõrgtase / ei toodeta enam
G27 Arvutirool
kõrgtase
Rooli Tagasitõmme jah jah jah jah jah jah jah
Siduri pedaal ei ei ei ei ei jah jah
Piduri / Gaasi pedaal jah jah jah jah jah jah jah
Käigukang ei ei jah ei jah jah jah
Labadega käiguvahetus jah jah jah jah jah jah jah
Kuuekäiguline käigukang ei ei ei ei ei jah jah
Järjestikune käiguvahetus jah jah jah jah jah jah jah
Rooli suurus TBC TBC 25cm 25cm 28cm 28cm 28cm
900o keeramine ei ei jah ei jah jah jah
200o keeramine jah jah jah jah jah jah jah
Rooli kattekiht Kummist Kummist Kummist Kummist Kummist Nahast Nahast
Roolil asetsevad nupud jah jah jah jah jah jah (12) jah (16)
Real-Time Adjustments Dial ei ei ei ei jah ei ei
Klambri pesa jah jah jah jah jah jah jah
Rooli kinnitus jah jah jah jah jah jah jah
USB ühendus jah jah jah jah jah jah jah

See on spetsiaalselt PlayStation 2-le Logitechi toodetud mängukontroller, mis töötab ka PC peal. Vajalikud draiverid PC-ga ühildumiseks on saadaval. Siin. See on on disainitud töötama nagu auto juhtseadmed ja sisaldab lisaks PlayStation 2 tavanuppudele veel rooli koos jõu tagasisidega, analoog gaasi- ja piduripedaali, manuaalset ja labadega käiguvahetit. Kontroller oli välja töötatud Logitechi ja Polyphony Digitali koostöös, kasutamaks koos Gran Turismo 4-ga, kuid see töötab ka teiste mängudega, millel pole 900° keeramisraadiust ning lülitub automaatselt 200-kraadisesse režiimi. See töötab enamikul sõidupõhistel mängudel PlayStation 2-l ja maksab umbes 98 eurot.

Paljud on märganud, et kui antud rooli kasutada Gran Turismo 4-l annab see tulemuse, mis on väga sarnane reaalse sõitmisega. See on suuremalt jaolt selle tõttu, et jõu tagasiside sunnib rooli pöörlema pööramisele vastassuunas tulenevalt kiirusest, inertsis ja pinnasest, nagu sa pööraksid seda päris autos. Rohkem on jõu tagasisidet tunda kuival asfaldil, vähem märjal asfaldil. Lumel peaaegu jõu tagasiside puudub. Sõites mudasel või kruusateel, rool vibreerib, et tekitada tunnet, nagu sa päriselt sõidaksidki sellisel pinnasel.

Väiksemad seadmed nagu näiteks DualShock 2 pult, vibreerib, kui rammid teeäärist või mingit objekti, aga tekitab ootamatu tagasilöögi kui sõidad suure hooga millegi vastu. Kui juht sõidab läbi augu, raputab rool nagu päris autos läbi augu sõites. Tihe koostöö arvutiroolide ja mängu arendajate vahel tagas selle, riistvara võimed oleks maksimaalselt kasutatud.

Vastavate toodete all on märgitud, kas sellel on PlayStation 3 tugi. Logitech website. 900° tugi sõltub tarkvarast.

Driving Force EX[muuda | muuda lähteteksti]

GT Force RX (LPRC-12000)[muuda | muuda lähteteksti]

GT Force RX (samuti tuntud kui Driving Force EX) on Playstation 3 ametlik rool, mis tuli välja mängukonsooli algustähtajal 11 november 2006 [9]. Rooliga oli kaasas ka mäng Formula One Championship Edition.

G25 Arvutirool[muuda | muuda lähteteksti]

G25 Arvutirool (LPRC-13000)[muuda | muuda lähteteksti]

G25 arvutirool avalikustati 25. oktoobril 2007 ja väljastamise kuupäevaks seati 13. detsember 2007. Ühtegi ametlikku Sparco komplekti pole selle rooli jaoks veel saadaval, kuid PlaySeats väljastas sellega ühiluva mudeli Evo.

Racing Cockpit (LPSK-01002)[muuda | muuda lähteteksti]

Sparco Juhikabiin on ametlik komplekt, mis on mõeldud GT Force'i ja Gran Turismo 3 A-speci jaoks, Jaapanis tuli see müügile 2001. aastal [10]. Komplekt koosneb kahest osast: roolisambast ja korvistmest. Ametliku tootena on rooli alusel peal Sparco / Gran Turismo tootjate embleemid ja nimed, Sparco Speed istmel on peal GT logo.

Racing Cockpit Pro[muuda | muuda lähteteksti]

GT Force Pro (LPRC-11000) with Racing Cockpit Pro Fighter Model (LPSK-02002) bearing the Gran Turismo logo.

Racing Cockpit Pro Fighter Model (LPSK-02002)[muuda | muuda lähteteksti]

Ametlik komplekt GT Force Pro ja Gran Turismo 5 Prologue jaoks on "Sparco Racing Cockpit Pro Fighter Model", mis tuli Jaapanis müüki 22. detsembril 2003 [11]. See on esimene komplekt, millel on peal embleem ja logod. Racing Cockpit Pro komplektid on spetsiaalselt disainitud GT Force Pro arvutirooli jaoks ja ei ühildu teiste mudelitega, sealhulgas ka esmaste GT Force roolidega.

Racing Cockpit Pro (LPSK-03002)[muuda | muuda lähteteksti]

Uuendatud versioon GT Force Pro ja Gran Turismo 4 komplektist tuli Jaapanis müügile 10. juunil 2004[12]. Selles komplektis on Fighter iste asendatud Gran Turismo tavalise Sparco Speedi istmega, mis on üks Speedi korvistmete edasiaredus. Ka sellel on peal Sparco Gran Turismo ametlikud logod.

Racing Seat Pro (SRCP-000)[muuda | muuda lähteteksti]

See Põhja-Ameerika litsentsitud versioon Racing Cockpit Pro'st, SRCP (Sparco Racing Cockpit Pro), tuli müüki 2005 aasta juuni kuus. Sellel pole istet, ainult raam, näiteks matt istme all ja roolisammas, kuhu rool kinnitub. Ametlik Sparco / Gran Turismo plaat on siiski saadaval.

Racing Seat Pro Sprint (SRCP-001)[muuda | muuda lähteteksti]

"Sparco Sprint Bucket Seat" korviste on Põhja-Ameerika versioon LPSK-02002-st. Sellel mudelil on Fighteri korviste asendatud sarnase Sparco mudeliga Sprint, millel on küll kaasas Sparco / Gran Turismo logodega plaat, aga Sparco istmel GT logo puudub.

Racing Seat Pro Siena (SRCP-002)[muuda | muuda lähteteksti]

"Suurematele indiviididele" versioon tüüp 1-st lasti välja samaaegselt Põhja-Ameerika turule. See versioon, nimega "Sparco Siena Reclinable Seat" (ehk tüüp 2), asendab tavalise korvistme suurema liigutatava mudeliga nimega Siena. Mis puutub SRCP-001 komplekti, siis Sparco iste pole GT erimudel.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

 1. PlaySeats official website
 2. GTC Professional Racing Cockpit by MoveTech
 3. PlaySeats official website
 4. Logicool official website - "プレイステーション2対応 GT Force for Gran Turismo 2000(仮称)(ジーティーフォース グランツーリスモ 2000(仮称))のプレスリリース"
 5. Logicool official website - "「GT FORCE 頭文字Dバージョン」予約受付開始"
 6. Logitech Driving Force - Press release "Logitech Lengthens Lead With Driving Force - The Newest Force Feedback Wheel for PlayStation 2"
 7. Logiccol official website - "“PlayStation2”対応「GT FORCE Pro」を2003年12月発売開始"
 8. Logicool official website - "ロジクール、「セガラリー2006」完全対応GT FORCE Pro限定モデル「GT FORCE Pro for SEGA RALLY」(LPRC-11000S)を発売"
 9. Logiccol official website - "ロジクール、PLAYSTATION3対応ステアリングコントローラ「GT FORCE RX」を発売"
 10. ascii24.com - "ロジクール、ドライブシミュレーションキット『スパルコ・レーシングコックピット』を発表"
 11. Logicool official website - "“PlayStation2”対応「GT FORCE Pro」専用のドライビング シミュレーション キットのプレミアムモデル「スパルコ・レーシングコックピット Pro FIGHTER Model(型番:LPSK-02002)」発表"
 12. Logicool official website "sparco社製バケットチェア「speed」を採用した「GT FORCE Pro」専用「スパルコ・レーシングコックピット プロ」を発表"

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]