František Běhounek

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
František Běhounek (pildil keskel) Prahas pärast polaarekspeditsioonilt naasmist (1928)

František Běhounek (28. oktoober 1898 Praha1. jaanuar 1973 Karlovy Vary) oli tšehhi radioloog, tuumafüüsik, polaaruurija ja akadeemik.

Tema peamised uurimisvaldkonnad olid tuumafüüsika, radioloogia ja dosimeetria. Běhounek kirjutas ka teadusraamatuid, nagu "Tragöödia Põhja-Jäämerel" (eesti keeles ilmunud 1969. aastal, originaalis 1955. aastal pealkirjaga "Trosečníci polárního moře").

Haridus- ja töökäik[muuda | muuda lähteteksti]

Běhounek õppis Praha ja Pariisi ülikoolides. Pariisis õppis ta Marie Curie laboratooriumis, kelle abiga asutas ka radioloogia instituudi, ja oli väga huvitatud radioloogiast. Prahasse tagasi tuli 1922. aastal. Peaaegu aasta aega oli ta ametis teadustöödega Jáchymovi uraanikaevandustes, tegeles ka elektriteemade ja atmosfääriradioaktiivsusega ning tundis huvi kosmilise kiirguse vastu. 1956. aastal sai teadusdoktoriks (dr. rer. nat.).

1926. aastal osales Běhounek Roald Amundseni ekspeditsioonis põhjapoolusele dirižaablil Norge. 1928. aastal lõi kaasa juba uues ekspeditsioonis põhjapoolusele, seekord õhulaeval Italia. Toimus avarii ja Nõukogude jäälõhkuja Krassin (laeva kapten Karl Jõgi) päästis Běhouneki koos teiste meeskonnaliikmetega, kes katastroofi üle elasid.

Aastatel 19331954 töötas Běhounek Praha Ülikoolis. 1954. aastast oli ta Tšehhi tehnikumi professor, 1951. aastast onkoloogiainstituudi ning 1956. aastast tuumafüüsika instituudi juhataja. Alates 50. eluaastast tegi koostööd UNESCO-ga.

Tunnustus[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]