Francis Picabia

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search
Francis Picabia.jpg

Francis Picabia (22. jaanuar 1879 Pariis30. november 1953 Pariis) oli prantsuse avangardistlik kirjanik ja kunstnik. Ta avaldas mõju dadaismi ja sürrealismi kujunemisele.

Francis Picabia sündis Pariisis prantslannast ema ja hispaania-kuuba päritolu isa, kes töötas Kuuba saatkonnas, perekonnas. Ema suri tuberkuloosi, kui Francic oli seitsmeaastane. Tänu isa aristokraatlikele Hispaania juurtele ning enda rahalisele sõltumatusele õppis Picabia 1890. aastatel Fernand Cormoni käe all kunstikoolis École des Arts Décoratifs.

Picabia müüs maha oma margikollektsiooni ning saadud raha eest laskis ta isale kuuluvatest originaalmaalidest teha koopiad, misjärel müüs orignaalid. Fernand Cormon võttis ta oma kunstiakadeemiasse, kus kunagi olid samuti kunsti tudeerinud van Gogh ja Toulouse-Lautrec. 20-aastaselt hakkas ta end ise maalimisega elatama.

Karjääri alguses aastatel 1903–1908 oli ta väga mõjutatud impressionist Alfred Sisleyst. Väikesed kirikud, teed, Pariisi katused, kaldapealsed – need olid tema varajaste maalide põhiteemad.

Alates 1909. aastast tuli ta töödesse mõjutusi kubistidelt. Samal aastal abiellus ta Gabrielle Buffet'ga.

Umbes 1911. aastal liitus ta kunstirühmitusega Puteaux, kus sõbrunes kunstnik Marcel Duchampi ja Guillaume Apollinaire'iga. Rühmitusse kuulusid veel Albert Gleizes, Roger de La Fresnaye, Fernand Léger ja Jean Metzinger.

1910 tutvus ta Marcel Duchampiga, kes avaldas tema edasisele loomingule suurt mõju.

1912 asutas ta koos Duchampi, Albert Gleizesi, Juan Gris' ja Jacques Villoniga rühmituse Section d'Or.

1916 hakkas ta Barcelonas välja andma dadaistlikku ajakirja 391.

1921 loobus dadaismist ja 1925 pöördus tagasi figuratiivse maali juurde.

1930. aastatel sõbrunes Gertrude Steiniga.

Picabia on maetud Montmartre'i kalmistule.

Aastal 2003 müüdi oksjonil André Bretonile kuulunud Picabia maal 1,6 miljoni USA dollari eest.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]