FTA-vastuvõtja

Allikas: Vikipeedia
FTA-vastuvõtja

FTA-vastuvõtja[1] on krüpteerimata satelliittelevisiooni- ja -raadiosaadete vastuvõtmise seade. Tänapäevaste vastuvõtjate dekoodrid vastavad tavaliselt digitaaltelevisiooni MPEG-2/DVB-S-standardile ning viimasel ajal[millal?] ka MPEG-4/DVB-S2-standardile, samas kui vanemate, analoogsatelliitülekannete toega FTA-vastuvõtjate osakaal kiiresti väheneb.

FTA-saadete edastamine[muuda | muuda lähteteksti]

Paljud riigid edastavad sidesatelliitide vahendusel programme krüpteerimata kujul.[2] Kõige levinum on see saksa keelt kõnelevates maades. Mõnes riigis kogutakse saadete edastamiseks vastuvõtuseadmete omanikelt televisioonimaksu.

FTA-vastuvõtjad kasutavad tavaliselt samu tehnoloogiastandardeid (nagu DVB-S/S2, MPEG-2/4) kui tasulised telekanalidki. FTA-vastuvõtjatel aga puuduvad tasuliste telekanalite vastuvõtmiseks vajalikud kiipkaardilugerid ja dekrüptimismoodulid, sest FTA-vastuvõtjad on ette nähtud üksnes dekrüptimata ülekannete vastuvõtmiseks.

Üldomadused[muuda | muuda lähteteksti]

Installimismenüü[muuda | muuda lähteteksti]

Kasutajaliides võimaldab konfigureerida vastuvõtja vastastikuseks toimimiseks LNB-de, lülitite, paraboolantenni liigutavate mootorite ja muude seadmetega. Kasutaja valib välja LNB tüübi, ostsillaatori sageduse, sobiva DiSEqC-kommutaatori pordi ja mootori konfiguratsiooni. Korrektse häälestuse korral ilmuvad ekraanile signaali tugevust ja kvaliteeti näitavad indikaatorribad. Seejärel saab vastuvõtjat kasutada satelliidi skaneerimiseks kanalite leidmiseks.

Pimeskaneerimine[muuda | muuda lähteteksti]

Põhja- ja Lõuna-Ameerika kohal on orbiidil 63 satelliiti, Euroopa kohal 57 ja Aasia kohal veel 64 satelliiti. Igal satelliidil on erineval hulgal aktiivseid transpondereid. Iga transponder töötab omal sagedusel ja modulatsioonikiirusel.

Paljud FTA-vastuvõtjad on kavandatud leidma aktiivseid transpondereid ja neilt mistahes kanaleid. Kuna FTA-vastuvõtjad teevad seda nii, et vastuvõtja ei pea olema eelprogrammeeritud transponderi informatsiooniga iga satelliidi kohta, siis nimetatakse sellist meetodit pimeskaneerimiseks vastandina satelliitskaneerimisele, mis skaneerib kanaleid vastavalt transponderi ettemääratud väärtustele.

Õiguslikud küsimused[muuda | muuda lähteteksti]

FTA-vastuvõtjad on küll kavandatud krüpteerimata programmide vastuvõtuks, kuid neid saab kohandada ka muuks otstarbeks.

Lapselukk[muuda | muuda lähteteksti]

Kõik FTA-vastuvõtjad on varustatud lapsevanemate aktiveeritava kanalilukufunktsiooniga.

Eestikeelsed kanalid[muuda | muuda lähteteksti]

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. FTA on akronüüm ingliskeelsest väljendist "Free-to-air", mis tähendab krüpteerimata andmeedastust, vastandina tasulistele andmeedastuskanalitele.
  2. SatcoDX satelliiditabel vaadatud 2012-08-01
  3. European Union TV service, Europe by Satellite, expands satellite reach with switch to EUTELSAT 9A vaadatud 2012-08-02

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]