Transponder

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Transponder (ingliskeelsetest sõnadest transmitter 'saatja' + responder 'vastaja') on raadioside- ja kommunikatsiooniseade, mis kindla koodiga raadiosignaali vastuvõtmisel vastab või edastab sellele automaatselt kodeeritud võimendatud identimissignaaliga.

Transponderid jagunevad passiivseteks ja aktiivseteks.

  • Passiivtransponder toimib signaali töötlemisel ja vastamisel vastuvõetava elektromagnetvälja energial. Seetõttu ei vaja see toitevooluallikat, ent toimib üksnes lähidistantsil ‒ kuni mõni sentimeeter. Passiivtransponder on kasutusel RFID- ehk raadiosagedusliku lähituvastuse süsteemides, näiteks koduloomakiibis, pääslakaardis, linnatranspordi ühiskaardis jm.
  • Aktiivne transponder toimib vastuvõetavate andmete töötlemisel ja edastamisel välise elektrivõrgu või sõltumatu elektritoiteallika energial, milleks on enamasti keemiline vooluallikas või autonoomne võrgutoiteallikas.

Aktiivtransponderit rakendatakse laialdaselt lennujuhtimises, satelliittelevisioonis jm.

  • Lennunduses kasutatakse aktiivset lennutransponderit lennuki identimiseks. Lennuki transponder võtab vastu juhtimiskeskusest kindlaksmääratud sagedusel radari saadetud kodeeritud signaali ja vastab sellele identimise signaaliga etteantud sagedusel juhtimiskeskusele, kus saadud andmed esitatakse lennujuhtide radariekraanidel.
  • Sidesatelliidi transponder võtab maapealsest paraboolantennist saabuva raadiosignaali vastu, töötleb ja võimendab seda ning saadab teisel sagedusel Maa poole tagasi.
  • Autovarustuses on transpondersüsteem kasutusel ärandamisvastase kaitse vahendina.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]