Eva Cassidy

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Eva Cassidy
Sünninimi Eva Marie Cassidy
Sündinud 2. veebruar 1963
Washington
Surnud 2. november 1996
Päritolu Maryland, USA
Pill kitarr, klahvpillid
Tegev 1981–1996
Veebileht www.evacassidy.org

Eva Marie Cassidy (2. veebruar 19632. november 1996) oli ameerika vokaalartist, tuntud oma mõjutuste poolt džässis, bluusis ja muudes muusikastiilides.

1992. aastal avaldas ta oma esimese albumi, kuid jäi väljaspool oma kodulinna Washingtoni peaaegu et tundmatuks ka veel paar aastat peale oma traagilist surma. Kuid kui tema lugu "Over the Rainbow" sattus pooljuhuslikult ühe raadiojaama mängukavasse, saavutas see suure kuulsuse. 1996. aastal välja lastud sooloalbum muutus kolm aastat hiljem üleöö müügihitiks ning tema kuulsus kasvas postuumselt üle terve maailma. Aastaks 2008 oli müüdud üle kaheksa miljoni plaadi.

Elu[muuda | muuda lähteteksti]

Eva sündis 2. veebruaril 1963. aastal ja kasvas üles Washingtoni äärelinnas. Ta oli kolmas neljast lapsest; ema oli saksa päritolu ning isapoolne suguvõsa pärines Iiri ja Šoti aladelt. Varasest east peale oli Eval huvi muusika ja kunsti vastu. Kui isa õpetas ta kitarri mängima, esines ta perekondlikel sündmustel väikese publiku ees - ehk see ongi tema muusikutee algus. Oma esimesse bändi astus ta 11-aastaselt ning peale seda osales veel mitmete bändide tegevuses, jäämata kuhugi kauaks püsima. 1986. aastal oli Eva muusikuelus esimene suurem pöördepunkt: tema koolikaaslane David Lourim palus tal kaasa lüüa ühes muusikaprojektis (Method Actor). Stuudios kohtas ta juhuslikult Chris Biondot, kes aitas tal alustada oma karjääri sessioonilauljana ning hiljem tutvustas teda Al Dale'ile, kellest sai hiljem Eva mänedžer. 1990. aastal moodustati viieliikmeline "Eva Cassidy bänd" (Cassidy, Biondo, Lenny Williams, Keith Grimes ja Raice McLeod), mis sai Washingtonis üpriski tuntuks. Kahe aasta pärast lindistati esimene album, mis sisaldas näiteks lugusid "Fever" ja "God bless the child" ning hilisema Eva n-ö tunnuslaulu "Over the rainbow". Plaanis oli ka sooloalbumi väljaandmine, kuid vaidlus detailide üle kujunes üpris pikaks. Asja tegi ka raskemaks Eva soov viljeleda mitut muusikastiili. Nelja aasta pärast läks pankrotti firma, kellega oli väljaandmisleping sõlmitud. Dale ja Biondo õhutasid lauljannat oma kontsertalbumit välja andma. See saigi teoks, kuigi Eva polnud oma esitusega rahul - esinemisel olid toimunud tehnilised rikked ning ka tema hääl oli külmetuse tõttu tavalisest veidi halvem. Asuti tööle stuudioalbumi kallal, kuid lauljanna suri enne selle valmimist. Album lasti olemasoleva materjaliga välja postuumselt 1997. aastal.

Haigus[muuda | muuda lähteteksti]

1996. aasta suve lõpus oli Eva Cassidy enesetunne halb, tal olid tugevad puusavalud. Samal ajal töötas ta koolisööklates ning arvas, et valude põhjus on pidev redelitel ronimine. Lõpuks otsustas Eva minna arstlikule läbivaatusele, kus talle tehti arvukalt teste. Juba esimeste testitulemuste saabudes kahtlustati vähki, kuid viimastega saadi kinnitus selles, et tal on arenenud melanoom. Talle öeldi, et tal oli veel kolm kuni viis kuud elada. Eva pandi Johns Hopkinsi haiglasse. Teda külastasid pidevalt sõbrad, kes tõid kaasa puuvilju ja lilli. Lõpuks hakkas tal kahju, et kõik roiskuma läheb ja ta palus endale hoopis tuua paberit ja pliiatseid, mille abil ta ennast väljendas. Eva Cassidy suri 2. novembril 1996. Ta oli vaid 33 aastat vana.