Eugen Ruus

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Eugen Ruus (19. august 1917 Vändra10. august 2000 Vancouver) oli eesti päritolu tehnikateadlane, eesti elu edendaja Kanadas ja õigeusu preester.

Alustas kooliteed Vändras ja lõpetas 1935. aastal Vändra Gümnaasiumi.

Tegevus ehitusinseneri ja -teadlasena[muuda | muuda lähteteksti]

Ta lõpetas 1941. aastal Tallinna Tehnikaülikooli diplomeeritud ehitusinsenerina. Pärast lõpetamist luges ta samas hüdraulika- ja veemajanduse loenguid.

Sõja ajal põgenes ta Soome, kus tegeles maa-alust lennukitehast projekteeriva insenerina. Soomest lahkus ta Rootsi, kus projekteeris sadamaid ja jõujaamu. Aastal 1950 asus ta perega Kanadasse, kus ta töötas Briti Columbia suurte jõujaamade projekteerimisel. Aastal 1956 tuli ta ajutiselt Euroopasse, eesmärgiks doktoritöö tegemine Karlsruhe Ülikoolis. Ta oli hinnatud spetsialist tuumaelektrijaamade vesijahutussüsteemide ja veetammide-paisude alal; ta projekteeris ise palju ja tegi ka teiste inseneride projektidele ekspertiise. Tema sulest on ilmunud rohkesti teadustöid, need koondas ta aastal 1998 ilmunud monograafiasse.

Tegevus apostliku õigeusu vaimulikuna[muuda | muuda lähteteksti]

Vancouveris elades täitis ta ka Eesti Apostliku Õigeusu Kiriku preestri ülesandeid. Ruus pühitseti diakoniks ja preestriks metropoliit Athenagorase poolt aastal 1964 Londonis.[1] Ta teenis õigeusklikke nii Kanadas kui ka Austraalias. Aastal 1971 pälvis ta õigeusu kiriku ülempreestri nimetuse.

Tal olid suured teened Vändra Apostlite Peetruse-Pauluse koguduse ja kiriku taastamisel. Ta pidas koos ülempreester Emmanuel Kirsiga ka 8. mail 1993 Vändra õigeusu kiriku taasavamisteenistuse.

Isiklikku[muuda | muuda lähteteksti]

Tema isa Anton Ruus oli aastatel 19171939 Vändra Apostlite Peetruse-Pauluse koguduse preester. Tema õetütar Maria Mahlapuu on Vändra Apostlite Peetruse-Pauluse koguduse juhatuse esinaine.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Usk ja Elu 2/ 1977. Eesti Apostlik-Õigeusu Kiriku väljaanne

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]