Ethelred II

Allikas: Vikipeedia
Ethelred II

Ethelred II ehk Ethelred the Unready (ka Aethelred, vanainglise Æþelred Unræd; umbes 96823. aprill 1016) oli Inglismaa kuningas aastatel 9781013 ja 1014–1016.

Tema lisanimi Unræd ei tähendanud mitte ebavalmit (Unready), vaid mitte nõustatut. Hüüdnime tähendus on ajaloo jooksul aga kõlalise sarnasuse tõttu muutunud. Eesti ajaloolane Priit Raudkivi on välja pakkunud, et eesti keeles võiks kuningat nimetada Aethelred Nõutuks.

Ethelred oli kuningas Edgari poeg. Esialgu oli tema valitsusaeg küllaltki rahulik, kuningas ise oli toona veel alaealine. Kuid 991. aastal alustasid taanlased taas konflikti inglastega, püüdes kogu Inglismaad (lisaks Danelaw' alale, mis juba nende käes oli), enda kontrolli alla saada. Eriti tõsiseks läksid asjad siis, kui Taanis sai võimule Svend Harkhabe, kes hakkas isiklikult Inglismaa trooni taotlema. Lisaks temale rüüstasid Inglismaad ka Norra kuningas Olav Tryggvason ja väejuht Thorkell Pikk. Ethelred ei suutnud sõjaliselt kuidagi nende vastu saada, olles sunnitud maksma lunaraha ehk Danegeldi, kuid see kõrvaldas viikingite ohu vaid mõneks ajaks. Püüdes taanlaste ohust lahti saada, korraldas Ethelred 1002. aastal Inglismaal elavate taanlaste massimõrva, ent sellestki polnud kasu. Taanlaste retked jätkusid ning 1013. aastal varises inglaste kaitse täielikult kokku. Ethelred pages eksiili ning Svend kuulutati Inglismaa kuningaks. Kuid viimane suri juba järgmise aasta alguses ning tema nooruke poeg Knud ei suutnud Inglismaad oma kontrolli all hoida. Nii sai Ethelred trooni tagasi, kuid juba 1015. aastal tungis Knud uuesti Inglismaale ning järgmisel aastal, kui Ethelred suri, oli suur osa Inglismaast juba tema kontrolli all. Inglastepoolset võitlust jätkas veel Ethelredi poeg Edmund.

Eelnev:
Edgar
Inglismaa kuningas
9781013
Järgnev:
Sweyn
Eelnev:
Sweyn
Inglismaa kuningas
10141016
Järgnev:
Edmund II