Estron

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search

Estron oli Eesti elektroonikaettevõte, mis asutati 1968. aastal.[1]

Ettevõte tegutses Kuusalu lähedal Kiiul, selle omanik oli Kuusalu kolhoos.

Ettevõtte juht oli Vladimir Makarov, peainsenerid Lembit Kirsme ja Ülo Kala, peakonstruktor oli Tõnu Tüksammel. Insener-tehnilise personali hulgas olid mitmed inimesed Raadio-Elektroonika Tehase või Tallinna Raadio-Elektroonika Konstrueerimisbüroo taustaga. Töötajate koguarv ulatus ligikaudu 200ni.

Algselt paiknes ettevõte kuni aastani 1975 Kiiu mõisahoones. Hiljem ehitati välja oma tootmishoone ja muud vajalikud hooned ning restaureeriti ka Kiiu mungatorn.

Estronist sai alguse kõrvalettevõte Bioestron.

Eesti taasiseseisvumise järel ettevõte lõpetas tegevuse peamiselt majandusliku kollapsi ja endise NSV Liidu turu äralangemise tõttu.

Toodang[muuda | muuda lähteteksti]

Kalkulaator Estron EA-120M

Tõnu Tüksammel ja Lembit Kirsme projekteerisid asutusesisese telefoniside keskjaama Estron-100. See oli nn kõvastirääkivate telefonidega süsteem, mida valmistati isegi Kremli jaoks.

Tootmises olid põllumajanduslikud mõõtevahendid, näiteks temperatuuri mõõtmiseks ja monitoorimiseks kartulihoidlates ja niiskuse mõõtmiseks teraviljahoidlates.

Ettevõte tootis elektroonilisi kalkulaatoreid Estron, hiljem ka arvutit Juku. Koondise RET tarbeks valmistas ettevõte vibraatormuundit MDM-võimendite jaoks, mida kasutati alalispinge mikrovoltmeetrites.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]