Ernst Raatma

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Ernst Raatma (kuni 1935. aastani Ernst Rosenberg; 17. veebruar 1891 Helme vald, Viljandimaa21. september 1959 Rakvere ) oli Eesti poliitik.

Ernst Rosenberg õppis Helme vallakoolis, Helme kihelkonnakoolis ja hiljem Volmari õpetajate seminaris, mille lõpetas 1910 aasta. Tegutses aasta õpetajana Pikaristi (Viru-Nigula) kihelkonnakoolis, 1911. aasta sügisel asus Rakveresse, kus oli õpetajaks esiteks Julius Seljamaa juhitud Rakvere Eesti Hariduse Seltsi eestikeelses haridusseltsi III järgu algkoolis laulmise, muusika ja eesti keele õpetajana, siis viis aastat Rakvere õpetajate seminaris ja Rakvere Linna tütarlaste gümnaasiumis. RÕSis oli Ernst Rosenberg seminari muusikaelu juht, klassivälise töö innustunud suunaja. Rosenberg õpetas ka igasuguse tasuta eesti keelt, mis oli seminari kolme esimese klassi tunnikavas vabatahtlik aine[1].

Ernst Rosenberg oli 1918. aasta novembrikuust Viru maakonnavalitsuse liige ja haridusosakonna (hiljem koolivalitsuse) juhataja, Ernst Rosenberg-Raatma tegutses Viru maakonna haridusjuhina kuni 1940. aastani. Samuti oli ta Viru maakonnanõukogu liige ja Eesti Maakondade Liidu nõukogu ning 1924-st aastast juhatuse liige.

Ernst Rosenberg oli ka Rakvere Rahvamaja ja Haridusseltsi segakoori koorijuht. Ta juhatas mitmeid Rakvere laulukoore ja oli Virumaa laulupidude üldjuhiks. Oli Virumaa rahvaülikooli Seltsi asutajaliige ja juhatuse liige[2].

Ernst Rosenberg oli III Riigikogu (1926–1929) liige, Eesti Tööerakonna nimekirjas . Ta oli riigikogu liige alates 24. oktoobrist 1928. aastast. Ta asendas Kristjan Kaarnat [3]

Ta pälvis 1938. aastal Eesti Punase Risti IV klassi teenetemärgi[4].

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Endel Molotok, Andres Pulver, Õpetajate seminar oli karm kool, virumaateataja.postimees.ee, 13. detsember 2011
  2. Maaomavalitsus nr 18. Ernst Rosenberg, Eesti Maakondade Liidu häälekandja 25. novembril 1925, lk 316
  3. "Juhatus ja liikmed". Riigikogu.
  4. Eesti Punase Risti IV klassi teenetemärk, seeria 817

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]