Eric Linklater

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Eric Linklateri memoriaaltahvel Kirkwalli katedraali seinal Orkney Mainlandi saarel

Eric Robert Russell Linklater (8. märts 1899 Penarth, Wales – 7. november 1974 Aberdeen, Šotimaa) oli šoti kirjanik. Kirjutanud romaane, novelle, näidendeid, ajaloo- ja reisiraamatuid. Lasteraamatu "The Wind on the Moon" eest võitis ta 1944. aastal Carnegie medali[1].

Eluloolist[muuda | muuda lähteteksti]

Olgugi et kirjanik sündis Walesis, veetis ta suurema osa oma lapsepõlvest Šotimaal Orkney saartel. Tema mõlemad vanemad olid meremeeste suguvõsast. Perekonnanimi Linklater on sealkandis põline nimi ning pärineb vanapõhja keelest. Linklater õppis Aberdeeni ülikoolis esialgu arstiteadust ja kõrvalerialana inglise kirjandust, hiljem, pärast sõda, loobus arstiteaduse õppimisest ja valis inglise kirjanduse oma peaerialaks. Kirjutama hakkas, esialgu enese ja kaasüliõpilaste ajaviiteks, juba 1920-ndate alguses. Õpingud katkesid I maailmasõja ajal, mil teenis snaiperina. Aastad 1925–1927 veetis ajakirjanikuna Indias[2]. 1930-ndatel juhtisid Linklateri Orkney- ja Šotimaa-sümpaatiad ta poliitikaga tegelema nn Šotimaa renessansi liikumises. Ta kandideeris edutult Šotimaa Rahvuspartei nimekirjas 1933. aastal. Samal aastal asus ta koos abikaasaga elama Orkneyle. II maailmasõja ajal teenis ta Suurbritannia armee koosseisus esialgu Orkneyl, aastail 1944–1945 Itaalias. Eric Linklater oli aastail 1945–1948 Aberdeeni ülikooli rektor. 1954. aastal sai ta Briti impeeriumi ordu komandöri (Commander of the Order of the British Empire, CBE) tiitli, ja 1971. aastal valiti Edinburghi Kuningliku Seltsi (Royal Society of Edinburgh) liikmeks. Kirjaniku põrm on sängitatud Harray kalmistule Mainlandil (Orkney saartel).

Looming[muuda | muuda lähteteksti]

Eric Linklateri kirjanduslik karjäär sai alguse 1929. aastal. Ehkki ta suurim populaarsus jääb karjääri algusaastatesse, on Linklater elu jooksul kirjutanud 23 romaani, kolm köidet jutustusi ja novelle, kaks luuleraamatut, kümme näidendit, kolm autobiograafilist teost ning veel 23 raamatut esseesid ja mälestusi. Kirjaniku loomingus peegeldub tuntavalt ta armastus kodumaa Šotimaa vastu. Sageli osutab ta oma teostes inimlikele nõrkustele, kuid teravat hukkamõistu üles näitamata. Paljudes teostes kõlab autori meelsus sõja suhtes ja läbi elatud sõjamälestused.

Eesti keelde pole Eric Linklateri teoseid peaaegu üldse tõlgitud, ainsad erandid on 1979. aastal Eesti Raadio jaoks tõlgitud katkend 1931. aastal ilmunud romaanist "Juan Ameerikas" ("Juan in America", tõlkija teadmata)[3] ning lasteraamatust "Tuul kuu pealt" ("The Wind on the Moon") Ugala Teatri jaoks valminud dramatiseering (2018, Liis Aedmaa)[4].

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]