Carnegie medal

Allikas: Vikipeedia

Carnegie medal (inglise keeles Carnegie Medal) on Suurbritannia kirjandusauhind, mis määratakse igal aastal ühele väljapaistvale uudisteosele laste- ja noortekirjanduse vallast[1].

Auhinna määrab raamatukogutöötajate organisatsioon Chartered Institute of Library and Information Professionals (CILIP[2]; seepärast nimetatud ka CILIP Carnegie Medal). Raamatukogutöötajad peavad seda Suurbritannia vanimaks ja prestiižseimaks lastekirjanduse auhinnaks.

Medal on nime saanud Šoti päritoluga Ameerika filantroobi Andrew Carnegie (1835–1919) auks, kes asutas inglise keelt kõnelevais maades enam kui 2800 raamatukogu. Auhinna asutas 1935. aastal British Library Association Andrew Carnegie sajandal sünniaastapäeval. Esimene Carnegie medal anti välja 1936. aastal. Alates 1956. aastast antakse koos Carnegie medaliga välja ka Kate Greenaway medalit (asutatud 1955), mis antakse kõige paremini illustreeritud laste- ja noorteraamatule.

CILIP võib teoseid auhinnale kandideerima esitada septembris ja oktoobris pärast avaldamisaasta lõppu. Kandidaadiks võib esitada ühe autori poolt inglise keeles kirjutatud Suurbritannias ilmunud laste- või noorteraamatu, mis on ilmunud kandideerimisele eelneva aasta jooksul (septembrist augustini). Nomineeritud teosed kuulutatakse välja sügisel, raamatuid loevad paljude koolide õpilased ning saadavad oma kommentaarid hindajatepaneelile. CILIP täpsustab sündmustiku, karakterite ja stiili kvaliteedi, mille olemasolu hinnatavas teoses peavad lugejad ja kohtunikud jälgima[3]. Kohtunikeks on 12 lasteraamatukogutöötajat (CILIP's Youth Libraries Group). Lühinimekiri avaldatakse märtsis ja võitja kuulutatakse välja juunis, 10–12 kuud pärast raamatu ilmumist.

Laureaadid[muuda | muuda lähteteksti]

Aastani 2006 on märgitud raamatu ilmumisaasta, alates 2007 auhinna kätteandmise aasta.

(Aastani 2006 oli märgitud raamatu ilmumisaasta, alates 2007 auhinna kätteandmise aasta.)

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. https://www.cilip.org.uk/page/CarneigeAward
  2. https://www.cilip.org.uk/
  3. "Arhiivikoopia". Originaali arhiivikoopia seisuga 10. september 2018. Vaadatud 10. septembril 2018.{{netiviide}}: CS1 hooldus: arhiivikoopia kasutusel pealkirjana (link)