Lainearv: erinevus redaktsioonide vahel

Allikas: Vikipeedia
Eemaldatud sisu Lisatud sisu
P →‎top: pisitoimetamine
Resümee puudub
1. rida: 1. rida:
[[Pilt:Onda.svg|pisi|275px|Joonisel mahub meetrisse laine kaks [[periood]]i, seega on lainepikkus 0,5&nbsp;m ja lainearv 2&nbsp;m<sup>−1</sup>]]
'''Lainearv''' on [[laine]] ruumiline [[sagedus]], mida mõõdetakse [[radiaan]]ides pikkusühiku kohta. Kui laine sagedusest võib mõelda, kui lainete arvust ajaühikku kohta, siis lainearv annab lainete arvu ruumiühiku kohta.


'''Lainearv''' on [[monokromaatsus|monokromaatilise]] [[laine]] [[lainepikkus]]e pöördväärtus, ühik 1/m või rad/m.<ref>[https://term.eki.ee/en/termbase/view/6294699/et/et/?initial=L#/en/concept/view/1613668137/ Metroloogia sõnastik]</ref> Lainearvu nimetatakse ka ruumiliseks sageduseks. Kui (ajaline) [[sagedus]] väljendab [[periood |võnkeperioodide]] arv ajaühikus (sekundis), siis lainearv näitab võnkeperioodide arvu pikkusühikus (meetris).<ref>[https://whatis.techtarget.com/definition/wave-number Wave number]</ref>
==Definitsioon==
Füüsikas on lainearv defineeritud, kui radiaanide arv ühikulise pikkuse kohta, mõnikord nimetatakse ka ringlainearv (angular wavenumber):<ref>{{cite web|url=http://scienceworld.wolfram.com/physics/Wavenumber.html|title=Wavenumber }}</ref>


Lainearvu mõistet kasutatakse [[spektroskoopia]]s, [[Teoreetiline füüsika |teoreetilises füüsika]]s ja [[matemaatika]]s ([[Fourier' teisendus]]), samuti mõnes tehnilises rakenduses, näiteks [[pilditöötlustarkvara|pilditöötluses]].
:<math>k \;=\; \frac{2\pi}{\lambda}</math>


[[Spektroskoopia]]s on lainearv (tähis <math>\tilde \nu</math>) avaldatav kujul
kus <math>\lambda</math> on [[lainepikkus]].
: <math>\tilde \nu = \frac{\nu}{c} = \frac{1}{\lambda}</math>,
kus <math> \nu</math> on sagedus, ''c'' on [[valguse kiirus]] ja &lambda; on lainepikkus.

Mõõtühikuna on spektroskoopias kasutusel [[SI]] ühiku 1/m ehk m<sup>&minus;1</sup> asemel [[CGS]] ühik 1/cm ehk cm<sup>&minus;1</sup>.

Sageli nimetatakse lainearvuks ka '''ringlainearvu''' <math>k</math>, mis on lainevektori <math>\vec k</math> absoluutväärtus:
:<math>k = |\vec k| = \frac{2 \pi}{\lambda} = 2\pi \cdot \tilde \nu.</math>

Ringlainearv väljendab [[radiaan]]ide arvu meetri kohta (rad/m) ehk võnkeperioodide arvu pikkuse 2&pi; meetri kohta.

Ringlainearv erineb lainearvust samamoodi, nagu erineb [[ringsagedus]] <math>\omega=2\pi f</math> [[sagedus]]est <math>f</math>.


== Viited ==
== Viited ==

Redaktsioon: 26. september 2019, kell 10:22

Joonisel mahub meetrisse laine kaks perioodi, seega on lainepikkus 0,5 m ja lainearv 2 m−1

Lainearv on monokromaatilise laine lainepikkuse pöördväärtus, ühik 1/m või rad/m.[1] Lainearvu nimetatakse ka ruumiliseks sageduseks. Kui (ajaline) sagedus väljendab võnkeperioodide arv ajaühikus (sekundis), siis lainearv näitab võnkeperioodide arvu pikkusühikus (meetris).[2]

Lainearvu mõistet kasutatakse spektroskoopias, teoreetilises füüsikas ja matemaatikas (Fourier' teisendus), samuti mõnes tehnilises rakenduses, näiteks pilditöötluses.

Spektroskoopias on lainearv (tähis ) avaldatav kujul

,

kus on sagedus, c on valguse kiirus ja λ on lainepikkus.

Mõõtühikuna on spektroskoopias kasutusel SI ühiku 1/m ehk m−1 asemel CGS ühik 1/cm ehk cm−1.

Sageli nimetatakse lainearvuks ka ringlainearvu , mis on lainevektori absoluutväärtus:

Ringlainearv väljendab radiaanide arvu meetri kohta (rad/m) ehk võnkeperioodide arvu pikkuse 2π meetri kohta.

Ringlainearv erineb lainearvust samamoodi, nagu erineb ringsagedus sagedusest .

Viited