Johann Friedrich Herbart: erinevus redaktsioonide vahel

Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
P
pisitoimetamine using AWB
P (postuumne lahkumine Königsbergist)
P (pisitoimetamine using AWB)
 
[[Pilt:Johann_Friedrich_Herbart.jpg|pisi|Johann Friedrich Herbart]]
'''Johann Friedrich Herbart''' ([[4. mai]] [[1776]] [[Oldenburg]] – [[14. august]] [[1841]] [[Göttingen]]) oli saksa [[filosoof]], [[psühholoog]] ja [[pedagoogika]] kui akadeemilise distsipliini rajaja.
 
Tema hariduslik teooria oli alguseks pedagoogika hariduse levikule nii Ameerika Ühendriikides kui ka mujal. Ta töötas välja psühholoogilise kontseptsiooni, mis sisaldas nii empiirilist kui ka matemaatikalist ja metafüüsikalist poolt.
 
==Elukäik==
Herbart sündis Saksamaal [[Oldenburg|Oldenburgis]]is ja oli pere ainus laps. Ta oli koduõppel kuni 12-aastaseks saamiseni, seejärel astus gümnaasiumi. Hiljem õppis Jena Ülikoolis – sel ajal seostati selle õppeasutusega selliseid suurmehi nagu [[Johann Gottfried Herder]], [[Johann Gottlieb Fichte]], [[Johann Wolfgang von Goethe]] ja [[Friedrich von Schiller]]. Väidevalt oli just Schilleri "Briefe über die ästhetische Erziehung des Menschen" teos, mis andis tõuke Herbarti filosoofia- ja pedagoogikahuvile.
 
[[1797]]. aastal, vastu enda tahtmist ja ema sunnil, võttis Herbart vastu tööpakkumise tuutorina ja õpetas kolm aastat Šveitsis [[Interlaken|Interlakeni]]i kuberneri von Steigeri lapsi. Ta andis laste isale iga kuu oma tegemiste ja laste arengu kohta aru. Ta külastas [[Johann Heinrich Pestalozzi]] rajatud kooli ja sellest inspireerituna andis 1802. aastal välja raamatu "Pestalozzis Idee eines A B C der Anschauung".
 
Pärast Saksamaale naasmist keskendus doktoriõpingutele [[Göttingeni ülikool|Göttingeni ülikoolis]]is ja sai kraadi 1802. aastal. Pärast seda pidas ta ülikoolis nii filosoofia- kui ka pedagoogikaloenguid. 1809. aastal võttis ta vastu senise [[Immanuel Kant|Immanuel Kanti]]i ametikoha [[Kaliningradi ülikool|Königsbergi ülikoolis]]. Ta avaldas artikleid nii metafüüsika kui ka psühholoogia teemadel, lisaks organiseeris pedagoogilise seminari edasijõudnud tudengitele. Herbert lõi näidiskoolid, kus tema ja ta õpilased katsetasid tema pedagoogilisi ideid, seejärel neid kritiseerides ja parandades.
 
Herbart lahkus Königsbergist 1833, väidetavalt tekkisid tal maailmavaatelised erimeelsused valitsusega. Oma tööd jätkas ta Göttingeni ülikoolis, kuhu jäi oma elu kaheksaks viimaseks aastaks. 1835 avaldas ta teose "Umriss von pädagogischen Vorlesungen", milles proovis ühitada oma varasemaid pedagoogilisi töid uuemate psühholoogiliste uurimustega. Oma viimase loengu pidas Herbert kaks päeva enne oma surma.
# ettevalmistus – protsess, mille käigus uus materjal seostatakse juba varem teadaoleva infoga;
# esitlus – uue info esitlus otseste kokkupuudete kaudu;
# seostamine – [[Assimilatsioon|assimilatsioon]]i kaudu uue idee võrdlus varasemate ideedega ning nende erinevuste ja sarnasuste leidmine;
# üldistamine;
# kasutamine – uue info kasutamine sellisel viisil, et seda oleks võimalik interpreteerida igapäevaellu.
 
==Teosed==
* "Pestalozzis Idee eines A B C der Anschauung" (“Pestalozzi’s"Pestalozzi’s Idea of an A B C of Sense Perception”Perception"), 1802
* "Über die ästhetische Darstellung der Welt als das Hauptgeschäft der Erziehung" ("On the Aesthetic Representation of the World as the Principal Function of Education"), 1804
* "Allgemeine Pädagogik aus dem Zweck der Erziehung abgeleitet" ("General Pedagogics Derived from the Purpose of Education"), 1806
76 080

muudatust

Navigeerimismenüü