Muḩammad: erinevus redaktsioonide vahel

Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
P
resümee puudub
Resümee puudub
PResümee puudub
==Muhamedi noorusaeg==
Muhamed Ibn Abd Allah sündis Mekas umbes [[570|575]]. aastal ja kuulus [[Quraiši hõim]]u Hašimi linnaaraablaste [[sugukond]]a. Muhamedi isa suri kohe peale poisi sündi, tema ema suri 10umbes 5 aasta pärast. Muhamedi kasvatas üles tema onu Abu Talib.
 
Muhamedist sai onu eeskujul kaupmees. [[595]]. aastal abiellus ta jõuka lese [[Hadidža]]ga.
==Ilmutuse saamine==
 
[[610]]. aastal sai Muhamed oma esimese ilmutuse [[Meka]] ümbruse mägedes ringi uidates. Tema nägemuses ilmus hirmuäratav kuju, kelles Muhamed tundis ära [[peaingel Gabriel]]i. Ingel kostis:" "Loe Isanda nimel, kes on loonud - loonud inimese veretombust. Loe, sest sinu Isand on helde, ta on õpetanud kirjasulega inimestele tarkust, mida nad ei tea." Veel ütles ingel, et temale, Muhamedile, on määratud saada "[[Allah]]i saadikuks", andes nii mõista, et see oli alles jumalike kontaktide algus.
Muhamedi lohutas kodus tema naine Hadidža, kes alguses ei osanud selles näha muud kui päikesest tingitud [[hallutsinatsioon]]i, kuid nagu lubatud, hakkasid Allahilt saabuma aina uued sõnumid.
 
==Meka vastasseis==
 
Mekas oli välja kujunenud püsielanikest kaupmeeste klass, keda tunti [[kuraišid]]ena ([[Quraiši hõim]]u järgi). Kuraišid kasutasid ära oma kontakte sealsete [[beduiin]]ihõimudega, et muuta Meka üheks Araabia sisemaa tähtsaimaks kaubanduskeskuseks. Muhamed sai aru, et mekalased ja araablased üldse vajavad midagi, millele nad alluksid jäägitult. Meka peab tõusma kõrgemale väiklastest hõimutülidest ja sisevõitlusest. Araablased vajasid ühteliitvat [[religioon]]i. Muhamedi õpetuste peamine iva oli vaeste ja väetite kaitsmine - eesmärk, mis põhineb Allahi hoiatusel, et kui saabub viimne kohtupäev, siis mõistetakse teiste ekspluateerijad igaveseks ajaks hukka. Kuigi Muhamed oli ka ise olnud edukas kaupmees kuid, hakates kritiseerima kuraišide moraalset hoiakut, sattus ta kaupmeeste hulgas ebasoosingusse. Osava poliitikuna õnnestus Muhamedil pidada edukad läbirääkimised [[Mediina]] saadikutega. Kahe aasta jooksul saatis ta sinna oma mõttekaaslasi, ning [[622]]. aastal ([[hidžra]]) pages koos oma äia [[Abū Bakr]]iga ka ise. Põgenemine toimus viimasel hetkel, sest kuraišid olid otsustanud ta tappa.
 
==Muhamedi poliitika ja islami võit==
[[File:Mohammad adil-Rashidun empire-slide.gif|thumb|right|225px|Rashiduni kalifaadi laienemine]]
Muhamedist sai [[Mediina]] valitseja, kes rakendas oma vastaste vastu ka relvajõudu. Mediina perioodil olid ka Muhamedi õpetused muutunud vägivaldsemaks. Aastatel [[624]]-[[630]] peetud võitlusega alistas Muhamed Meka ning muutis selle [[islam]]i usukeskuseks; seejärel allutas ta enamiku [[beduiinid|beduiini hõime]] pannes aluse Araabia [[Kalifaat|Kalifaadile]].
 
Muhamedi järglaseks sai tema ustav järgija, endine kaupmees [[Abū Bakr]], kellest sai esimene [[Rashiduni kalifaat|Rashiduni kalifaadi]] [[kaliif]] (Vaata ka [[Kaliifide loend]]).
7

muudatust

Navigeerimismenüü