Erinevus lehekülje "Kunstinäitus" redaktsioonide vahel

Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
resümee puudub
'''Kunstinäitus''' on väljapanek [[kunstiteos]]test, üldjuhul [[kujutav kunst|kujutavast kunstist]]: [[maal]]idest, [[joonistus]]test, [[skulptuur]]idest, [[käsitöö]]st, video- ja heli[[Installatsioon (kunst)|installatsioon]]idest, ''[[performance]]''<nowiki>'</nowiki>itest, [[interaktiivne kunst|interaktiivsest kunstist]] vms. Kunstinäituse teemaks võib olla üks kunstnik või kunstnike rühm, žanr, teema või kunstikogu, eksponeeritavad teosed võib valida [[kuraator]] või [[žürii]].
 
Tavaliselt tõstetakse teosed kunstinäitustel edasi ruumi ja valgustusega, andes nende kohta infot siltidel, [[audiogiid]]ide abil või näitusekataloogides. Kunstinäitusi korraldatakse peamiselt [[muuseum]]ites, kunstisaalides ja [[kunstigalerii|galerii]]des, kuid ka kohtades, mille põhiülesanne ei ole kunsti näitamine ja müük, näiteks [[kohvik]]utes. Oluline erinevus on ka selles, kas kunstiteosed on müügiks - nagu on tavaks eragaleriides - või mitte - nagu on üldjuhul muuseumites. Vahel korraldatakse kunstinäitusi erilisel puhul, näiteks sünnipäevade või aastapäevade korral.
 
Kunstinäitused võivad olla ühekordsed, osa näituste sarjast või korduda perioodiliselt. Kahe aasta tagant korraldatavaid näitusi nimetatakse [[biennaal]]ideks, kolme aasta tagant toimuvaid [[triennaal]]ideks.
 
Eesti esimeseks kunstinäituseks peetakse 1906. aastal [[Tartu Eesti Põllumeeste Selts]]i eestvõttel [[Eesti Üliõpilaste Seltsi maja]]s toimunud näitust, kus olid väljas üheteistkümne kunstniku teosed.<ref>J. Hain: [http://www.sirp.ee/s1-artiklid/c6-kunst/sada-aastat-esimesest-eesti-kunstin-itusest/ "Sada aastat esimesest eesti kunstinäitusest"] Sirp, 11. august 2006</ref>
 
==Vaata ka==
*[[Näitus]]
*[[Kunstimuuseum]]
 
==Viited==
{{Viited}}
 
[[Kategooria:Kunst]]

Navigeerimismenüü