Orizaba mägi: erinevus redaktsioonide vahel

Allikas: Vikipeedia
Eemaldatud sisu Lisatud sisu
Legobot (arutelu | kaastöö)
P Robot: muudetud 31 intervikilinki, mis on nüüd andmekogus Wikidata
Resümee puudub
1. rida: 1. rida:
[[Pilt:Pico Orizaba Pines.jpg|pisi|Orizaba mägi]]
[[Pilt:Pico Orizaba Pines.jpg|pisi|Orizaba mägi]]
[[File:15-07-14-Landschaft-zwischen-Mexico-und-Golfküste-RalfR-WMA 0456.jpg|thumb|Citlaltépetl]]
'''Orizaba mägi''' ([[hispaania keel]]es ''Pico de Orizaba'', ''Citlaltépetl'', [[nahua keel]]es ''Cītlaltepētl'') on [[vulkaan]] [[Mehhiko]]s.
'''Orizaba mägi''' ([[hispaania keel]]es ''Pico de Orizaba'', ''Citlaltépetl'', [[nahua keel]]es ''Cītlaltepētl'') on [[vulkaan]] [[Mehhiko]]s.



Redaktsioon: 10. september 2015, kell 11:14

Orizaba mägi
Citlaltépetl

Orizaba mägi (hispaania keeles Pico de Orizaba, Citlaltépetl, nahua keeles Cītlaltepētl) on vulkaan Mehhikos.

Orizaba on Mehhiko kõrgeim mägi. Ta asub Ida-Sierra Madres Sierra Madre de Oaxaca ahelikus. Ta jääb Mexicost umbes 200 ja osariigi keskusest Pueblast umbes 100 km itta. Tema kagujalamil asub Orizaba linn ja läänejalamil Ciudad Serdán. Tema kõrgus merepinnast on 5747 m.[1]

Halduslikult kuulub Orizaba mägi Puebla osariiki.

Orizaba oli Kolumbuse-eelsete indiaanlaste mütoloogias. Näiteks olmeekide müütides kandis Orizaba nime kotka vaim, kes selle vulkaani moodustas. Olmeegid uskusid, et Orizaba tipus tuleb sageli käia ja seal palvetada, et jumal ei vihastaks ega paiskaks oma raevu inimeste peale. Kahjuks pole teada ühegi mäe tippu roninud inimese nime.

Esimene eurooplane, kes Orizaba mäge põhjalikult uuris, oli Enrique Galeotti 1839, aga ta ei roninud mäe tippu. 1848, ajal, mil Mehhiko oli USA poolt okupeeritud, ronisid mäe tippu kaks USA sõjaväelast F. Maynard ja William Raynolds, saades esimesteks nimepidi teada olevateks inimesteks, kes mäe tipus käinud. Samal aastal jõudis mäe tippu ka Prantsusmaa maadeavastaja Alejandro Doignon.

16. detsembril 1936 lõi Mehhiko president Lázaro Cárdenas 197,5 km² suuruse rahvuspargi Orizaba mäe ümber. Vastav seadus kuulutati välja 4. jaanuaril 1937.

Viited