MIRC: erinevus redaktsioonide vahel

Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Eemaldatud 69 baiti ,  7 aasta eest
P
resümee puudub
PResümee puudub
'''mIRC''' on [[Microsoft Windows]]i jaoks mõeldud [[IRC]]-klient. See on loodud aastal 1995 ja selle töötas välja [[Khaled Mardam-Bey]]. Kuigi see on täiesti funktsionaalne IRC-klient, teevad selle integreeritud skriptimisvõimalused sellest väga laiendatava ning mitmekülgse programmi.
 
mIRC-id on alla laaditud [[CNET]]-ist ningja [[Download.com]]-ist üle kolmekümne miljoni korra.<ref>[http://www.download.com/mIRC/3000-2150_4-10001733.html mIRC]. Download.CNet.com. Vaadatud 3.02.2011.</ref> [[Nielsen]]/[[NetRatings]] paigutasid ka mIRC-i esikümnesse aastal 2003, kui üks kõige populaarsematest Interneti aplikatsioonidest-rakendustest.<ref>[http://www.internetnews.com/stats/article.php/3096631 InternetNews Traffic Patterns 2003]. InternetNews.com. Vaadatud 13.08.2008.</ref>
 
Ei olda kindel, kas 'm' nimes mIRC tähendab midagi, kuid autori personaalne KKK selgitab, et "Onon päris võimalik, et m tähendab 'moo'-d või isegi [[MU]]-d".<ref name=khaledfaq/>
 
Praeguseks on mIRC-id alla laaditud kokku üle 150 miljoni korra.
 
== Ajalugu ==
 
Khaled Mardam-Bey otsustas luua mIRC-i, kuna ta leidis, et esimestel Windows-iWindowsi jaoks loodud IRC klientidel puuduvad põhilised IRC funktsioonid. Pärast seda otsustas ta mIRC-id edasi arendada enese väljakutseks ja ka osalt selle tõttu, et inimesed hindasid tema tehtud tööd. Järgnenud populaarsus võimaldas tal elatuda oma programmist.<ref>[http://www.mirc.com/pfaq.html mIRC: Personal FAQ]. mirc.com.</ref> mIRC on [[jaosvara]] ning pärast 30-päevast kasutamist ja katsetamist tuleks selle kasutamise õigus 20 dollari eest osta.
 
mIRC 5.91 on viimane versioon, mis toetab 16-bitist Windowsi<ref>[http://www.mirc.com/faq.html#section2 mIRC 6.0 drops 16bit support]. mirc.com.</ref> ja mIRC 6.35 on viimane versioon, mis toetab [[Windows 95]], [[Windows NT 4.0|NT 4.0]], [[Windows 98|98]] ja [[Windows ME|ME]]-d. Praegune versioon toetab [[Windows 2000]] ja uuemaid Windowsi versioone.<ref>[http://www.mirc.com/get.html mIRC download for 6.35 and latest version]. mirc.com.</ref>
 
== Põhilised funktsioonid ==
mIRC-ill on arvukalt erinevaid funktsioonifunktsioone. Üks kõige olulisematest on selle skriptimise keel, mida arendatakse edasi iga uue versiooniga. mIRC-I skriptimiskeel lubab [[kasutaja]]l teha väikseid muudatusi [[arvutiprogramm]]is, nagu näiteks luua enda [[käsklus|käse]]i (aliaseid), samas lubab see keel muuta täielikult mIRC-i käitumist ja ka välimust. mIRC-igaga saab ka jagadavahetada [[fail]]e läbi [[DCC]] -[[protokoll]]i tänu sisseehitatud [[failiserver]]ile.
 
Aastate vältel on kasutajate ettepanekul lisatud uusi funktsioone. Näiteks lisa, mis lubab kasutajal ühenduse luua mitme [[server]]iga korraga, [[SSL]] krüpteerimis-, [[UTF-8]], [[proksi]], [[UPnP]] tugi ja võimalus vaatada kanaleid ja teadete liste ''treebar'' fromaadis, mitte vaikimisi ''switchbar'' formaadis. mIRC-id arendatakse ikka veel aktiivselt edasi, kuid väga harva antakse kasutajatele teada, et mis uut neid ootab järgmises versioonis.
mIRC 7.1, mis väljastati 30 juulil, 2010,<ref>[http://www.mirc.com/news.html mIRC: Latest News]. mirc.com. Vaadatud 14.02.2011.</ref> on [[Unicode]] 'i-[[aplikatsioonrakendus]] ja toetab nüüdsest [[IPv6]].
 
== mIRC-i skriptimine ==
mIRC-i funktsionaalsust ja käitumist saab muuta ning laiendada tänu sisseehitatud mIRC skriptimise keelele.
mIRC-i skriptimine ei piirdu IRC-igaga seondutaveseotud sündmuste ega [[Käsk (informaatika)|käsk]]udega. On ka toetatud ka [[COM objekt|COM-objekt]]id, [[DLL]], [[soket]]id ja ka dialoogiboksid teiste asjade hulgas. See kõik lubab kasutada mIRC klientiklientrakendust paljudeks muudeks asjadeks peale jutustamisevestluse, nagu näiteks [[IRC bot]]ina, [[meedia mängijaveeb]]na,i [[veebHTML]]-i [[HTMLparser]]ina, [[parsermeedia mängija|meediamängija]]inana või kamuuks siis teiste meelelahutuslike eesmärkide jaoksmeelelahutuseks, nagu näiteks mIRC mängudemängudeks. Praktikas aga ei kasutata mIRC-id üksnes selliste asjade jaoks, kuid selle kõik on võimalikuks teinud [[skript]]id, mida saavad inimesed alla laadida oma IRC kliendiklientrakenduse jaoks.
 
Tänu selle keele juurdepääsutasemele (näiteks saab arvutis ümber nimetada ningja kustutada faile) on loodud ka pahatahtlikke skripte. Võib-olla üks silmatorkavamatest näide kuritahtlikusest oleks $decode indetifitseerija, mis dekodeerib kodeeritud stringi. Paljud kasutajad, kes sellest midagi aru ei saanud, olid ekslikult dekodeerinud stringi, mis käivitas käsklusi nende süsteemis. Selliseid stringe dekodeeriti, kuna heatahtlikele kasutajatele lubati mingis teatud IRC jututoas [[operaator]]i staatust. Tänu sellistele probleemidele viidi sisse muudatused versioonis 6.17, nüüdsest on $decode vaikimisi keelatud koos teiste sarnaste funktsioonidega, mida peetakse "ohtlikuks".
 
== Kriitika ==
[[Onno Tijdgat]], [[Ircle]]'i autor, kritiseerib mIRC-i värviformaati, väites, et autor kasutab vigast disaini ja et autor ei jälgi tavapärast standardittavastandardit.<ref>[http://www.ircle.com/colorfaq.shtml Color FAQ]. ircle.com. Vaadatud 13.08.2008.</ref> Khaled Mardam-Bey vastas kriitikale järgnevalt: märkides, et sellelsel ajal puudus IRC klientidel tavapärane standardtavastandard, oleks varasema formaadi kasutamine häirinud neid kasutajaid, kes parasjagu ei kasutanud seda konkreetset formaati. Lõppkokkuvõttes looslõi ta tänu kriitikale uue formaadi, mis tugines kasutusmugavuselkasutusmugavusele, kuid ta tunnistas, et uue formaadi disain oleks pidanud olema jõulisem.<ref>[http://forums.mirc.com/ubbthreads.php?ubb=showflat&Board=2&Number=194218&Searchpage=2&Main=36021&Words=Wikipedia&topic=0&Search=true#Post194218 Re: Khaled's personal article/mIRC criticism on Wikipedia]. mirc.com, 31. jaanuar 2008. Vaadatud 13.08.2008.</ref>
 
== Viited ==
 
== Välislingid ==
* [http://www.mirc.com/ KodulehekülgKoduleht]
 
[[Kategooria:Kiirsuhtluse kliendid]]
138 067

muudatust

Navigeerimismenüü