mIRC

Allikas: Vikipeedia
mIRC
Arendaja mIRC Co. Ltd. (Khaled Mardam-Bey)
Esmaväljalase 28. veebruar 1995
Viimane väljalase 7.55 / 8. veebruar 2019
Kirjutatud keeles C/C++ (alguses Borland C++)[1]
OS Microsoft Windows
Platvorm x86
Arenduse staatus aktiivne
Suunitlus IRC-klient
Litsents jaosvara

mIRC on Microsoft Windowsi jaoks mõeldud IRC-klient. See on loodud 1995. aastal ja selle töötas välja Khaled Mardam-Bey. Kuigi see on täiesti funktsionaalne IRC-klient, teevad selle integreeritud skriptimisvõimalused sellest väga laiendatava ja mitmekülgse programmi.

mIRC-d on alla laaditud CNET-ist ja Download.com-ist üle 30 miljoni korra.[2] Nielsen/NetRatings paigutasid mIRC 2003. aastal populaarsemate Interneti-rakenduste esikümnesse.[3]

Ei olda kindel, kas 'm' nimes mIRC tähendab midagi, kuid autori personaalne KKK selgitab, et "on päris võimalik, et m tähendab 'moo'-d või isegi MU-d".[1]

mIRC-d on alla laaditud kokku üle 150 miljoni korra.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Khaled Mardam-Bey otsustas luua mIRC, kuna ta leidis, et esimestel Windowsi jaoks loodud IRC klientidel puuduvad põhilised IRC funktsioonid. Pärast seda otsustas ta mIRC-d edasi arendada enese väljakutseks ja ka osalt selle tõttu, et inimesed hindasid tema tehtud tööd. Järgnenud populaarsus võimaldas tal elatuda oma programmist.[4] mIRC on jaosvara ning pärast 30-päevast kasutamist ja katsetamist tuleks selle kasutamise õigus 20 dollari eest osta.

mIRC 5.91 on viimane versioon, mis toetab 16-bitist Windowsi[5] ja mIRC 6.35 on viimane versioon, mis toetab Windows 95, NT 4.0, 98 ja ME-d. Praegune versioon toetab Windows 2000 ja uuemaid Windowsi versioone.[6]

Põhilised funktsioonid[muuda | muuda lähteteksti]

mIRC-l on arvukalt funktsioone. Üks kõige olulisematest on selle skriptimise keel, mida arendatakse edasi iga uue versiooniga. mIRC skriptimiskeel lubab kasutajal teha väikseid muudatusi arvutiprogrammis, näiteks luua enda käse (aliasi), samas lubab see keel muuta täielikult mIRC käitumist ja ka välimust. mIRC-ga saab ka vahetada faile DCC-protokolli abil tänu sisseehitatud failiserverile.

Aastate vältel on kasutajate ettepanekul lisatud uusi funktsioone. Näiteks lisa, mis lubab kasutajal ühenduse luua mitme serveriga korraga, SSL krüpteerimis-, UTF-8, proksi, UPnP tugi ja võimalus vaadata kanaleid ja teadete liste treebar vormingus, mitte vaikimisi switchbar vormingus. mIRC-d arendatakse ikka veel edasi, kuid väga harva antakse kasutajatele teada, et mis uut neid ootab järgmises versioonis. mIRC 7.1, mis väljastati 30. juulil 2010,[7] on Unicode'i-rakendus ja toetab nüüdsest IPv6.

mIRC skriptimine[muuda | muuda lähteteksti]

mIRC-i funktsionaalsust ja käitumist saab muuta ning laiendada tänu sisseehitatud mIRC skriptimise keelele. mIRC skriptimine ei piirdu IRC-ga seotud sündmuste ega käskudega. On toetatud ka COM-objektid, DLL, soketid ja ka dialoogiboksid teiste asjade hulgas. See kõik lubab kasutada mIRC klientrakendust paljudeks muudeks asjadeks peale vestluse, näiteks IRC botina, veebi HTML-i parserina, meediamängijana või muuks meelelahutuseks, näiteks mIRC mängudeks. Praktikas aga ei kasutata mIRC-d üksnes selliste asjade jaoks, kuid selle kõik on võimalikuks teinud skriptid, mida saavad inimesed alla laadida oma IRC klientrakenduse jaoks.

Tänu selle keele juurdepääsutasemele (näiteks saab arvutis ümber nimetada ja kustutada faile) on loodud ka pahatahtlikke skripte. Võib-olla üks silmatorkavamatest näide kuritahtlikkusest oleks $decode identifitseerija, mis dekodeerib kodeeritud stringi. Paljud kasutajad, kes sellest midagi aru ei saanud, olid ekslikult dekodeerinud stringi, mis käivitas käske nende süsteemis. Selliseid stringe dekodeeriti, kuna heatahtlikele kasutajatele lubati mingis teatud IRC jututoas operaatori staatust. Selliste probleemide tõttu viidi sisse muudatused versioonis 6.17, nüüdsest on $decode vaikimisi keelatud koos teiste sarnaste funktsioonidega, mida peetakse "ohtlikuks".

Kriitika[muuda | muuda lähteteksti]

Onno Tijdgat, Ircle'i autor, kritiseerib mIRC värviformaati, väites, et autor kasutab vigast disaini ja et autor ei jälgi tavastandardit.[8] Khaled Mardam-Bey vastas kriitikale: märkides, et sel ajal puudus IRC klientidel tavastandard, oleks varasema formaadi kasutamine häirinud neid kasutajaid, kes parasjagu ei kasutanud seda konkreetset formaati. Lõppkokkuvõttes lõi ta tänu kriitikale uue formaadi, mis tugines kasutusmugavusele, kuid ta tunnistas, et uue formaadi disain oleks pidanud olema jõulisem.[9]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. 1,0 1,1 mIRC: Personal FAQ. mirc.com. Vaadatud 14.02.2011.
  2. mIRC. Download.CNet.com. Vaadatud 3.02.2011.
  3. InternetNews Traffic Patterns 2003. InternetNews.com. Vaadatud 13.08.2008.
  4. mIRC: Personal FAQ. mirc.com.
  5. mIRC 6.0 drops 16bit support. mirc.com.
  6. mIRC download for 6.35 and latest version. mirc.com.
  7. mIRC: Latest News. mirc.com. Vaadatud 14.02.2011.
  8. Color FAQ. ircle.com. Vaadatud 13.08.2008.
  9. Re: Khaled's personal article/mIRC criticism on Wikipedia. mirc.com, 31. jaanuar 2008. Vaadatud 13.08.2008.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]