Teljestik: erinevus redaktsioonide vahel

Allikas: Vikipeedia
Eemaldatud sisu Lisatud sisu
P r2.7.2) (robot lisas: de:Koordinatenachse
sün ja vajab allikaid
1. rida: 1. rida:
{{toimeta}}
{{toimeta}}
{{allikad}}


'''Koordinaattelgedeks''' nimetatakse mõttelisel [[tasand]]il kahte ristuvat [[sirge]]t, milledele on noolega märgitud positiivne suund. [[Horisontaalne|Horisontaalset]] sirget nimetatakse x- teljeks ehk [[abstsisstelg|abstsissteljeks]], temaga ristuvat sirget aga y teljeks ehk [[ordinaattelg|ordinaatteljeks]]. Mõnikord on vajalik kolm koordinaattelge. Sellisel juhul on kolmas telg z telg.
'''Koordinaattelgedeks''' (nimetatud ka '''kordinaatteljestik''', '''koordinaadistik''', '''teljestik''', '''koordinaatide süsteem''') nimetatakse mõttelisel [[tasand]]il kahte ristuvat [[sirge]]t, milledele on noolega märgitud positiivne suund. [[Horisontaalne|Horisontaalset]] sirget nimetatakse x- teljeks ehk [[abstsisstelg|abstsissteljeks]], temaga ristuvat sirget aga y teljeks ehk [[ordinaattelg|ordinaatteljeks]]. Mõnikord on vajalik kolm koordinaattelge. Sellisel juhul on kolmas telg z telg.


Telgede lõikepunkti nimetatakse nullpunktiks ehk koordinaatide alguspunktiks. Tavaliselt kantakse telgedele alates nullpunktist ka vastavad [[mõõtühik]]ud.
Telgede lõikepunkti nimetatakse [[nullpunkt]]iks ehk koordinaatide alguspunktiks. Tavaliselt kantakse telgedele alates nullpunktist ka vastavad [[mõõtühik]]ud.


[[Kategooria:Matemaatika]]
[[Kategooria:Matemaatika]]

Redaktsioon: 20. juuli 2012, kell 20:20

Koordinaattelgedeks (nimetatud ka kordinaatteljestik, koordinaadistik, teljestik, koordinaatide süsteem) nimetatakse mõttelisel tasandil kahte ristuvat sirget, milledele on noolega märgitud positiivne suund. Horisontaalset sirget nimetatakse x- teljeks ehk abstsissteljeks, temaga ristuvat sirget aga y teljeks ehk ordinaatteljeks. Mõnikord on vajalik kolm koordinaattelge. Sellisel juhul on kolmas telg z telg.

Telgede lõikepunkti nimetatakse nullpunktiks ehk koordinaatide alguspunktiks. Tavaliselt kantakse telgedele alates nullpunktist ka vastavad mõõtühikud.