Nokia N9: erinevus redaktsioonide vahel

Allikas: Vikipeedia
Eemaldatud sisu Lisatud sisu
MerlIwBot (arutelu | kaastöö)
P Robot: lisatud mn:Nokia N9
ZéroBot (arutelu | kaastöö)
P r2.7.1) (Robot: lisatud ko:노키아 N9
96. rida: 96. rida:
[[fa:نوکیا ان‌۹]]
[[fa:نوکیا ان‌۹]]
[[fr:Nokia N9]]
[[fr:Nokia N9]]
[[ko:노키아 N9]]
[[it:Nokia N9]]
[[it:Nokia N9]]
[[kk:Nokia N9]]
[[kk:Nokia N9]]

Redaktsioon: 4. juuli 2012, kell 22:16

Nokia N9
Andmed
Tootja Nokia
Ekraan 3,9" 854 x 480 pix
mahtuvuslik FWVGA AMOLED
Mõõdud 116,45 x 61,2 x 7,6-12,1 mm
Kaal (koos akuga) 135g
Operatsioonisüsteem MeeGo 1.2 "Harmattan"
Protsessor 1 GHz Cortex A8 CPU, TI OMAP3630
Muutmälu 1 GB RAM
Välkmälu 16 või 64 GB
Aku Li-ion 1450 mAh
Ooteaeg Kuni 450 tundi
Kaamera 8 MP kaksik-LED-välklamp,
4x digitaalne suum,
720p sagedusega 30 kaadrit sekundis
Ühenduvus Bluetooth 2.1 +EDR,
micro-USB pistik,
3,5 mm audio pistik,
WiFi 802.11 a/b/g/n,
GPS ja A-GPS,
FM-raadio
Võrgud GSM/Edge: 850/900/1800/1900,
WCDMA: 850/900/1700/1900/2100

Nokia N9 (koodnimega 'Lankku') on nutitelefon, mida toodab Soome firma Nokia. Sellega saab pildistada, internetis surfata, muusikat kuulata ja videosid vaadata. Nokia N9 on esimene telefon, mis kasutab MeeGo operatsioonisüsteemi. See lasti välja kolmes värvitoonis: sinakasroheline, must ja fuksiapunane. Eestisse tuli N9 müüki 25. oktoobril 2011[1].

Ajalugu

Algsel MeeGo'l põhineval N9 prototüübil oli klaviatuur ja pidi müüki jõudma 2011 aasta esimeses kvartalis. Sellest disainist loobuti. Väljalaskekuupäev lükati edasi, sest Nokia alustas uue telefoni tegemist, millel ei olnud klaviatuuri ja mida kutsuti N9-01'ks, koodnimetusega Lankku. Mis oli tõenäoliselt N9 aluseks[2].

Nokia N9 kuulutati välja üritusel Nokia Connecion 21. juunil 2011, mis toimus Singapuris. Nokia sulges 30. juunil 2011 paljudes maades internetipoed, näiteks Poolas, Itaalias, Saksamaal, Prantsusmaal, USA's ja Suurbritannias. Nendes maades saab osta N9 ainult mobiilsideoperaatoritelt ja kolmandatelt osapooltelt. Augustis 2011 teatas Nokia, et neil ei ole mingeid plaane telefone müüa Suurbritannias[3] ja USA's[4].

Disain

Telefoni korpus on valmistatud polükarbonaat plastikust. Telefoni korpus on tehtud plastikust, sest N9'l on palju antenne ja metallkorpus oleks hakanud segama antennide raadiolaineid. Korpus moodustab ühtse terviku - korpust pole võimalik vahetada. Sellepärast puudub N9'l aku ja mälukaardi vahetamise võimalus. Telefoni ääred on kumerad ja sellepärast peaks see istuma kätte paremini, kui teised kandilised nutitelefonid. Telefoni ainukesed füüsilised nupud asuvad paremal küljel. Helitugevuse reguleerimise lüliti ja ekraani lukustamise-avamise/seadme sisse-välja lülitamise nupp. N9'l on vähem nuppe kui enamikel nutitelefonidel. See tähendab, et kasutajaliideses navigeerimiseks tuleb kasutada puutetundlikku ekraani. Pildistamine on raskendatud, sest puudub selleks eraldi nupp, selleks peab vajutama ekraanile. Nokia arvates tunduvad telefonid, millel on palju nuppe, tänapäeval vanad. Telefoni ülaosas asub 3,5 mm audio pesa ja selle kõrval micro-USB. Micro-USB pesa varjab plastmassist klapp. Ülaosasse käib ka microSIM, mis on kasutusel ka iPhone 4 telefonis.

Riistvara

Protsessor

N9'l on ühetuumaline protsessor. Telefonile annab võimsust Texas Instruments OMAP3630 süsteemikiip, mis põhineb 45 nanomeetrisel CMOS protsessil. Sellel on kolm protsessori üksust. 1 GHz taktsagedusega ARM Cortex A8 CPU jooksutab operatsioonisüsteemi ja rakendusi. PowerVR SGX 530 CPU toetab OpenGL ES 2.0 (võimaldab 3D-graafikat) ja on võimeline töötlema 14 miljonit polügooni sekundis. 430 MHz TI TMS320C64x (digitaalne signaali protsessor) teeb pildi töötlust kaamerale, audio töötlust telefonile ja andmeedastust. 3G töötab ka USA AT&T ja T-Mobile võrgustikus, mida ei saa öelda paljude telefonide kohta.

Ekraan

Telefonil on 3,9 tolline AMOLED-ekraan, mille resolutsioon on 854 x 480 pikslit (251 ppi). AMOLED-ekraanide eelis on see, et need tarbivad märgatavalt vähem voolu kui LCD ekraanid. Puuduseks on see, et ekraani on halb näha otsese päiksevalguse käes. Ekraan suudab kuvada 16,7 miljonit värvitooni ja seda kaitseb kriimustuskindel Corning Gorilla klaas. Klaasi ja kuvari vahet on vähendatud ja ekraan on kaetud pimestamisvastase polarisaatoriga, et kergendada kasutatavust päikesevalguse käes. N9'l on mahtuvuslik puuteekraan, mis on väga vastupidav ja läbipaistvus on kuni 90%. Ekraan kasutab kolme sensorit. Lähedussensor lülitab ekraani välja, kui telefon tõstetakse kõne ajal kõrva juurde. Suunasensor pöörab ekraanipilti telefoni pööramisel vertikaalasendist horisontaalasendisse või vastupidi. Ruumivalguse detektor reguleerib ekraani heledust vastavalt ümberkaudsele valgustugevusele.

Nupud

Telefoni vasakul küljel on nupp, millega saab telefoni nii sisse/välja lülitada (pikk pealevajutus) kui ka lihtsalt lukustada/avada (lühike pealevajutus) ja nupud hääle kontrollimiseks. Nokia N9-l on vähem tavalisi nuppe kui enamikel nutitelefonitel, mis suurendab puutekraani kasutusvõimalusi ja muudab seega telefoni kasutajasõbralikumaks. Näiteks, et käimasolevat rakundust minimiseerida, tuleb lihtsalt näpuga ühest äärest teise tõmmata. Ka kaamera jaoks pole eraldi nuppu; selle asemel saab puuteekraaniga fokusseerida ja pilti teha. Ekraani saab avada, kui vajutada sellele kaks korda.

Kaamera

N9 sisaldab Carl Zeiss'i optikaga 8-megapiksilist kaamerat ja kaksik-LED-välk. Carl Zeiss'i lääts on 28 mm lainurk fookuskaugusega, kiire F2.2 avaga ja 10 cm'st kuni lõpmatuse fookuskaugusega. Objektiivi ava F2.2 on piisavalt lai ja see võimaldab teha teravaid pilte ka hämarates tingimustes. Kaameral on 4 kordne digitaalne suum nii pildistamisel kui filmimisel. Kasutajal on võimalik pilte töödelda (lõikuda, keerata pilti, sättida heledust ja eemaldada punaseid silmi). Telefon toetab fotode failiformaate: JPEG/EXIF/XMP. Kaameraga on võimalik teha 720p resolutsiooni ja 30 fps videosid. Videosid on võimalik vaadata 16:9 laiekraani formaadis. Tänu sellele on Nokia N9 esimene nutitelefon, millel on Dolby Digital Plus ja Dolby Headphone järelprotsessi tehnoloogia[5]. N9 on ka teine kaamera, mis asub telefoni ees paremal all ja sellega saab teha videokõnesid.

Aku

Varasemad Nokia telefonid on tuntud oma pika aku kestvuse suhtes. N9 kohta ei saa seda öelda. Telefon kasutab Liitiumioonakut mudeliga BV-5JW 3.7V 1450mAh. Aku maksimaalne kõneaeg on 7 tundi 3G võrgus, 450 tundi ooteaega, 50 tundi muusika mängimist, 4,5 tundi video mängimist ja 6,5 tundi internetis surfamist. Praktikas kestab aku keskmise kasutamise juures umbes 2 päeva, mis pole halvem ega parem teistest nutitelefonidest.

Ühenduvus

Nokia N9 on olemas WiFi 802.11 a/b/g/n ja Bluetooth 2.1+EDR (Enhanced Data Rate). HSDPA 10. kategooria võimaldab mobiilse interneti allalaadimiskiirust kuni 14,4 Mbit/s. HSUPA 6. kategooria võimaldab üleslaadimisekiirust kuni 5,7 Mbits/s. N9 ei puudu ka micro-USB ühenduspesa, mis on peaaegu kõikidel uutel nutitelefonidel. Micro-USB võimaldab kiiret andmete edastust ja laadimist. 3,5 mm audio-videoühenduspesasse on võimalik ühendada kõrvaklappe. Telefonil on FM-raadio ja FM saatja, aga puudub vastav rakendus, mis lubaks kuulata raadiot. Selleks peab tõmbama eraldi FM-raadio rakenduse.

Mälu

N9 on kas 16 või 64 GB massmälu, 512 MB NAND püsimälu ja 1 GB RAM'i. Mälukaardi pesa puudub, mis tähendab, et mälu pole võimalik juurde lisada.

Operatsioonisüsteem

Nokia N9 kasutab MeeGo operatsioonisüsteemi, mis põhineb Linux'i mobiilsel operatsioonisüsteemil. MeeGo on mõeldud töötama erinevatel riistvara platvormidel: pihuseadmetel, autode seadmetel ja televiisoritel. MeeGo operatsioonisüsteem jaguneb kolmeks. Esimesel ekraanil on sündmused: teated vastamata kõnedest, tulevastest kohtumistest ja lugemata sõnumitest. Teisel koduekraanil on kõikide rakenduste otseteed. Kolmandal koduekraanil kuvatakse kõik töötavad rakendused. Nokia sõnul suudab N9 taustal hoida kuni üheksakümmet rakendust. Rakendusi saab sulgeda, kui vajutada ekraanile ja oodata kuni vasakusse nurka ilmub punane "X". Telefoni saab avada, kui vajutada ekraanile kaks korda. Veebibrauser põhineb WebKit2 platvormil. Muidugi on N9 olemas Facebook, Twitter, Skype ja YouTube rakendused. Telefonil on peale installitud Nokia Drive ja Nokia Maps aplikatsioonid. Nokia Maps aitab leida kohalike restorane, teatreid, kinosid ja teisi huvitavaid kohti. Nokia Maps haarab kontaktide ja kalendri rakendusi. Nokia Drive on auto navigeerimisrakendus. Sellel on häälejuhtimise navigatsiooniteenus. Nokia Drive rakenduse kasutamiseks pole vaja aktiivset andmesidet, see võib töötada kui iseseisev GPS navigaator. Uusi rakendusi saab Ovi poest. Ovi poes on võimalik teenuste eest tasuda igakuise operaatorarvega. N9'l puudub ka Flashi ja Java tugi[6], kuid toetab HTML5.

Tarkvara vead ja kadunud funktsioonid[6]

  • Teksti märkimine ja kopeerimine ei tööta veebibrauseris
  • Paljud kiirsuhtlusprotokollid on puudu (Jabber, MSN jne)
  • Skype'i konto lisamine võib kustutada kõik kontaktid Skype serveris

Vaata ka

Viited

  1. Kristjan Terase (29. oktoober 2011). "Kahvel > Arvustus: Nokia N9". kahvel.
  2. Ryan Paul (26. juuni 2011). "Ars Technica > Nokia's new MeeGo-based N9 is set up for failure". Condé Nast Digital.
  3. Luke Westway (10. august 2011). "Nokia N9 won't be coming to the UK, Nokia confirms". cnet.
  4. Adam Mills (8. September 2011). "Nokia N9 Not Coming to the U.S." Notebooks. {{netiviide}}: kontrolli kuupäeva väärtust: |Aeg= (juhend)
  5. Nokia (27. september 2011). "Nokia N9 begins shipping". Nokia.
  6. 6,0 6,1 "Nokia N9 Wiki". Wikidot. 7. November 2011. {{netiviide}}: kontrolli kuupäeva väärtust: |Aeg= (juhend) Viitamistõrge: Vigane <ref>-silt; nime "Nokia N9 Wiki" on määratud mitu korda erineva sisuga.

Välislingid