Erinevus lehekülje "Sigur Rós" redaktsioonide vahel

Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Lisatud 935 baiti ,  10 aasta eest
resümee puudub
P (robot lisas: fo:Sigur Rós)
{{Muusikute info <!-- Vaata Vikipeedia:Vikiprojekt_Muusikud -->
{{vikinda}}
| Nimi = Sigur Rós
Sigur Rós on 1994. aastal asutatud postrokki viljelev islandi bänd, kellel on väga iseloomulik minimalistlik helikeel. Bändil on neli liiget: laulja ja kitarrist Jón Þór Birgisson, basskitarrist Georg Hólm, klahvpillimängija Kjartan Sveinsson ja trummar Orri Páll Dýrason.
| Pilt = Sigur Rós.svg
| Pildi_kirjeldus =
| Pildi_suurus =
| Horisontaalne =
| Taust = grupp_või_bänd
| Alias =
| Päritolu = [[Reykjavik]], [[Island]]
| Stiil = ''[[post-rock]]''
| Aktiivne = 1994–
| Plaadifirma =
| Seotud_artistid = [[Amiina]]<br/>[[Jónsi & Alex]] <br/>[[Jónsi Birgisson|Jónsi]]
| URL = [http://www.sigurros.com www.sigurros.com]
| Koosseis = [[Jón Þór Birgisson|Jón Þór "Jónsi" Birgisson]]<br/>[[Georg Hólm|Georg "Goggi" Hólm]]<br/>[[Kjartan Sveinsson|Kjartan "Kjarri" Sveinsson]] <br/>[[Orri Páll Dýrason]]
| Endised_liikmed = [[Ágúst Ævar Gunnarsson]]
}}
 
'''Sigur Rós''' on 1994. aastal asutatud postrokki[[postrokk]]i viljelev islandi[[island]]i bänd, kellel on väga iseloomulik minimalistlik helikeel. Bändil on neli liiget: laulja ja [[kitarrist]] [[Jón Þór Birgisson]], [[basskitarrist]] [[Georg Hólm]], [[klahvpillimängija]] [[Kjartan Sveinsson]] ja [[trummar]] [[Orri Páll Dýrason]].
 
==Ajalugu==
[[Pilt:For a minor reflection.jpg|pisi|[[Pariis]]is 2008]]
Sigur Rósi asutasid 1994. aasta augustis Jon Þór Birgisson, Georg Hólm ja bändi esimene trummar Ágúst Ævar Gunnarsson. 1998. aastal ühines nendega ka Kjartan Sveinsson, kes lisaks klahvpillidele on bändis mänginud ka flööti, oboed ja teisi instrumente. Trummar Águst lahkus Sigur Rósist pärast teise albumi lindistamist 1999. aastal, et õppida graafilist disaini. Sellest ajast on bändi trummar Orri Páll Dýrason.
[[Pilt:Sigros.PNG|pisi|[[Portland]]is 2008]]
===''Von'' (1997)===
[[Pilt:Sigur Rós.jpg|pisi|[[Roskilde Festival]]il 2006]]
Sigur Rósi esikalbum ilmus 1997. aastal olles eelnevalt sõlminud plaadilepingu Islandi ühe suurima plaadifirmaga Bad Taste Records (Smekkleysa). Plaadi lõppversioon on üsna erinev algsest ning bänd kaalus ka otsast alustamist, kuid plaan heideti kõrvale kui liiga aeganõudev.
Sigur Rósi asutasid 1994. aasta augustis Jon Þór Birgisson, Georg Hólm ja bändi esimene trummar [[Ágúst Ævar Gunnarsson]]. 1998. aastal ühines nendega ka Kjartan Sveinsson, kes lisaks klahvpillidele on bändis mänginud ka flööti[[flööt]]i, oboed[[oboe]]d ja teisi instrumente. Trummar Águst lahkus Sigur Rósist pärast teise albumi lindistamist 1999. aastal, et õppida [[graafiline disain|graafilist disaini]]. Sellest ajast on bändi trummar Orri Páll Dýrason.
Esikalbum ei olnud eriti populaarne ja Islandil müüdi seda esimese aastaga 313 eksemplari, samas tõusis album 2005. aastal Islandil pärast Sigur Rósi rahvusvahelist edu plaatinaplaadi seisusesse. Vastutasuks stuudioaja eest tegid bändiliikmed stuudios remonti.
 
===''"Von''" (1997)===
''Vonil'' võib esimest korda kuulda ka ''vonlenska''t ehk mõtteta vadinat, mida kasutatakse laulusõnadena. Islandi keele mitteoskajad ei oska tihtipeale vonlenskat islandi keelest eristada.
Sigur Rósi esikalbum ilmus 1997. aastal. Eelnevalt oli sõlmitud plaadileping Islandi ühe suurima plaadifirmaga Bad Taste Records ([[Smekkleysa]]). Plaadi lõppversioon on üsna erinev algsest ning bänd kaalus ka otsast alustamist, kuid ajapuudusel seda ei tehtud. Esikalbum ei olnud eriti populaarne ja Islandil müüdi seda esimese aastaga 313 eksemplari, samas tõusis album 2005. aastal Islandil pärast Sigur Rósi rahvusvahelist edu [[plaatinaplaat|plaatinaplaadi]] seisusesse<ref>[http://www.sigur-ros.co.uk/news/?m=200512 Sigur Rós sai Islandi plaatinaplaadi]</ref>. Vastutasuks stuudioaja eest tegid bändiliikmed stuudios remonti.
1998. aastal ilmus Voni remiksalbum Von Brigði – recycle bin, kus lisaks remiksidele on ka üks originaal, mis ajapuuduse tõttu ei jõudnud stuudioplaadile.
===''Ágætis byrjun'' (1999)===
''Ágætis byrjun'' on Sigur Rósi teine stuudioalbum, mis sai oma nime ühelt tuttavalt, kes esimest lugu kuulates nimetas seda “Ágætis byrjuniks” ehk “Heaks alguseks.” Plaadi helikeel on Sigur Rósile palju iseloomulikum kui esimesel plaadil, lisaks mängib laulja Jónsi siin esimest korda oma Gibson Les Pauli tšellopoognaga.
 
''"Vonil''" võib esimest korda kuulda ka ''vonlenskavonlenskat''t ehk mõtteta vadinat, mida kasutatakse laulusõnadena. [[Islandi keelekeel]]e mitteoskajad ei oska tihtipeale ''vonlenskat'' islandi keelest eristada.
Tšellopoogna sai Sigur Rósi esimene trummar omale sünnipäevaks ning kõigepealt proovis sellega helisid luua basskitarrist, kõlas see palju paremini kitarril. Sellest ajast on kitarrist igal esinemisel kasutanud tšellopoognat, mis koos kajamasinaga on Sigur Rósile väga iseloomulikud.
 
1998. aastal ilmus "Voni" [[remiksalbum]] "Von Brigði – recycle bin", kus lisaks remiksidele[[remiks]]idele on ka üks originaal, mis ajapuuduse tõttu ei jõudnud stuudioplaadile.
''Ágætis byrjun'' sai Sigur Rósi läbimurdealbumiks – 2000. aastal avaldati plaat Suurbritannias ja Ameerika Ühendriikides, kus see sai väga populaarseks. Ameerikas käis Sigur Rós ka ringreisil.
 
===''"Ágætis byrjun''" (1999)===
''Ágætis byrjun''i plaadikaaned on joonistatud kõige tavalisema Bici pastapliiatsiga ning esimesed plaadiümbrised liimisid bändiliikmed ise kokku.
''"Ágætis byrjun''" on Sigur Rósi teine stuudioalbum, mis sai oma nime ühelt tuttavalt, kes esimest lugu kuulates nimetasütles sedaselle “Ágætiskohta byrjuniks”"Ágætis byrjun" ehk “Heaks"Hea alguseksalgus". Plaadi helikeel on Sigur Rósile palju iseloomulikum kui esimesel plaadil, lisaks mängib laulja Jónsi siin esimest korda oma [[Gibson Les PauliPaul]]i kitarri [[tšello]][[poogen tšellopoognaga(muusika)|poognaga]].
===''( )'' (2002)===
''( )'' oli rahvusvahelisel areenil väga oodatud album. Kõik plaadi sõnad on ''vonlenska''s ja plaadi lugudel ei olnud algselt pealkirju. Plaadi avaloole on tehtud auhinnatud video.
Bänd soovis algselt kasutada plaadi salvestamiseks mahajäetud NATO baasi Islandi põhjaosas, kuid valik osutus liiga ebapraktiliseks ja peagi langes valik hoopis ühe tühjalt seisva ujula kasuks, mis asub Reykjavíki lähedal Álafossis.
===''Takk...'' (2005)===
''Takk...'' on Sigur Rósi seni tuntuim album, mis on eelmistest pisut rokilikum ning selle sõnad on peamiselt islandi keeles. ''Takk...'' jõudis nii Suurbritannia kui ka Ameerika Ühendriikide albumimüügitabelitesse.
Plaadi kolmele singlile on tehtud ka muusikavideod: “Glósóli”, “Sæglópur” ja “Hoppípolla”. Lõike plaadi lugudest on kasutatud paljude briti telesaadete reklaamklippides.
''Takk...''-i on tänaseks maailmas müüdud üle 800000 eksemplari.
===''Heima'' ja ''Hvarf-Heim'' (2007)===
Heima on 2007. aasta dokumentaalfilm aasta varem aset leidnud Sigur Rósi Islandi-ringreisist. Film on osalenud paljudel festivalidel, samuti on film linastunud Pimedate Ööde Filmifestivalil Tallinnas.
Koos filmiga avaldati kahe poolega plaat ''Hvarf-Heim'', mille esimene pool koosneb varemavaldamata lugudest ja teine pool koosneb juba avaldatud lugude akustilistest versioonidest.
===''Með suð í eyrum við spilum endalaust'' (2008)===
Sigur Rós on oma viienda albumi lindistanud koos Nine Inch Nailsi produtsendi Floodiga. Lisaks on kaasategevad poistekoor ja 67-liikmeline orkester.
28. mail 2008 avaldati bändi koduleheküljel plaadi esimene singel “Gobbledigook” ning 8. juunist saab koduleheküljel kuulata ka tervet plaati.
''Með suð í eyrum við spilum endalaust'' ilmub ametlikult 23. juunil 2008. Plaadi pealkiri tähendab eesti keeles ”Kõrvus kumin, me mängime igavesti”.
==Liikmed==
Laulja ja kitarrist Jón Þór Birgisson sai bändi lauljaks, sest ta oli bändi liikmetest ainus, kes laulda oskas. Jónsi on sünnist saadik ühest silmast pime ja ta on avalikult homoseksuaalne. Jónsi elukaaslane ja trummar Orri naine Lukka Sigurðardóttir teevad enamiku Sigur Rósi fännikaubast.
 
Tšellopoogna sai Sigur Rósi esimene trummar omale sünnipäevaks ning kõigepealt proovis sellega helisid luua basskitarrist, kõlaskuid see kõlas palju paremini kitarril. Sellest ajast on kitarrist igal esinemisel kasutanud tšellopoognat, mis koos kajamasinaga[[kajamasin]]aga on Sigur Rósile väga iseloomulikud.
Basskitarrist Georg Hólm on filmiharidusega ja olles mõnda aega Inglismaal elanud, annab enamiku Sigur Rósi inglisekeelsetest intervjuudest.
 
''"Ágætis byrjun''" sai Sigur Rósi läbimurdealbumiks – 2000. aastal avaldati plaat Suurbritannias[[Suurbritannia]]s ja [[Ameerika Ühendriigid|Ameerika Ühendriikides]], kus see sai väga populaarseks. Ameerikas käis Sigur Rós ka ringreisil.
Kjartan Sveinsson ei mängi bändis mitte ainult klahvpille, vaid ka paljusid teisi instrumente. Tal on bändiliikmetest ainsana muusikaline haridus ning seetõttu kannab ta ka hoolt suurema osa orkrestreeringute eest.
 
''"Ágætis byrjun''ibyrjuni" plaadikaaned on joonistatud kõige tavalisema Bici[[Bic]]i pastapliiatsiga ning esimesed plaadiümbrised liimisid bändiliikmed ise kokku.
Trummar Orri Páll Dýrason ühines bändiga 1999. aastal pärast eelmise trummari lahkumist ning elab Sigur Rósi helistuudio vahetus läheduses.
 
==Viited="( )" (2002)===
''"( )''" oli rahvusvahelisel areenil väga oodatud album. Kõik plaadi sõnad on ''vonlenska''s ja plaadi lugudel ei olnud algselt pealkirju. Plaadi avaloole on tehtud auhinnatud video. Bänd soovis algselt kasutada plaadi salvestamiseks mahajäetud [[NATO]] baasi Islandi põhjaosas, kuid valik osutus liiga ebapraktiliseks ja peagi langes valik hoopis ühe tühjalt seisva ujula kasuks, mis asub [[Reykjavík]]i lähedal [[Álafoss]]is.
[http://www.sigur-ros.co.uk Sigur Rósi ametlik kodulehekülg]
 
===''( )''"Takk..." (20022005)===
[http://www.sigur-ros.co.uk/news/?m=200512 Sigur Rós sai Islandi plaatinaplaadi]
''"Takk...''" on Sigur Rósi seni tuntuim album,. misSee on eelmistest pisut rokilikum ning selle sõnad on peamiselt islandi keeles. ''"Takk...''" jõudis nii Suurbritannia kui ka Ameerika Ühendriikide albumimüügitabelitesse. Plaadi kolmele [[singel|singlile]] on tehtud ka muusikavideod: "Glósóli", "Sæglópur" ja "Hoppípolla". Lõike plaadi lugudest on kasutatud paljude briti telesaadete reklaamklippides. Plaati on maailmas müüdud kokku üle 800 000 eksemplari.
 
===''"Heima''" ja ''"Hvarf-Heim''" (2007)===
[http://www.sigur-ros.co.uk/news/?m=200804 Sigur Rós salvestab uut plaati]
Heima on 2007. aasta dokumentaalfilm aasta varem aset leidnud Sigur Rósi Islandi-ringreisist. Film on osalenud paljudel festivalidel, samuti on film linastunud [[Pimedate Ööde FilmifestivalilFilmifestival]]il Tallinnas[[Tallinn]]as. Koos filmiga avaldati kahe poolega plaat "Hvarf-Heim", mille esimene pool koosneb varem avaldamata lugudest ja teisel pool on juba avaldatud lugude akustilisi versioone.
 
===''"Með suð í eyrum við spilum endalaust''" (2008)===
[http://www.sigur-ros.co.uk/band/trivia.php Huvitavad faktid Sigur Rósi kohta]
Sigur Rós salvestas oma viienda albumi koos [[Nine Inch Nails]]i produtsendi [[Flood]]iga. Lisaks on kaasategevad poistekoor ja 67-liikmeline orkester<ref>[http://www.sigur-ros.co.uk/news/?m=200804 Sigur Rós salvestab uut plaati]</ref>. 28. mail 2008 avaldati bändi koduleheküljel plaadi esimene singel "Gobbledigook" ning 8. juunist sai koduleheküljel kuulata ka tervet plaati. "Með suð í eyrum við spilum endalaust" ('Kõrvus kumin, me mängime igavesti') ilmus ametlikult 23. juunil 2008.
 
==Liikmed==
[http://www.sigur-ros.co.uk/band/faq.php KKK Sigur Rósi koduleheküljel]
Laulja ja kitarrist Jón Þór Birgisson sai bändi lauljaks, sest ta oli bändi liikmetest ainus, kes laulda oskas. Jónsi on sünnist saadik ühest silmast pime ja ta on avalikult [[homoseksuaalsus|homoseksuaalne]]. Jónsi elukaaslane ja trummar Orri naine Lukka Sigurðardóttir teevad enamiku Sigur Rósi fännikaubast.
 
Basskitarrist Georg Hólm on filmiharidusega ja olles mõnda aega Inglismaal elanud, annab enamiku Sigur Rósi inglisekeelsetest intervjuudest.
 
Kjartan Sveinsson ei mängi bändis mitte ainult klahvpille, vaid ka paljusid teisi instrumente. Tal on bändiliikmetest ainsana muusikaline haridus ning seetõttu kannab ta ka hoolt suurema osa orkrestreeringuteorkestreeringute eest.
 
Trummar Orri Páll Dýrason ühines bändiga 1999. aastal pärast eelmise trummari lahkumist ning elab Sigur Rósi helistuudio vahetus läheduses.
 
==Viited==
{{viited}}
 
==Välislingid==
[http://www.sigur-ros.co.uk/band/index.php Sigur Rósi lühitutvustus]
*[http://www.sigur-ros.co.uk Sigur Rósi ametlik kodulehekülg]
 
[[CategoryKategooria:Islandi ansamblid]]
 
[[ca:Sigur Rós]]
119 640

muudatust

Navigeerimismenüü