Marshalli plaan: erinevus redaktsioonide vahel

Allikas: Vikipeedia
Eemaldatud sisu Lisatud sisu
P {{kopipeist}}
Epp (arutelu | kaastöö)
Resümee puudub
1. rida: 1. rida:
[[Pilt:Marshall Plan.png|thumb|Marshalli plaani raames abi saanud riigid]]
{{kopipeist}}
'''Marshalli plaan''' (ametlikult '''Euroopa Taastamise Programm''', inglise keeles ''European Recovery Program'') oli [[Ameerika Ühendriigid|Ameerika Ühendriikide]] [[1947]]. aastal algatatud abiprogramm sõjas laastatud [[Euroopa]] riikide aitamiseks ja [[kommunism]]i pealetungi ennetamiseks. Algatus nimetati USA tollase [[riigisekretär]]i [[George Marshall]]i järgi. Programm kestis neli aastat ning selle aja jooksul anti majanduslikku ja tehnilist abi kokku umbes 13 miljardi [[USA dollar]]i väärtuses.
*http://www.hot.ee/sober3/doktriin.html

*http://www.hot.ee/ajaloost/text/20sajand/ksoda4.htm
Programmiga liitusid [[Austria]], [[Belgia]], [[Holland]], [[Iirimaa]], [[Island]], [[Itaalia]], [[Kreeka]], [[Luksemburg]], [[Norra]], [[Portugal]], [[Prantsusmaa]], [[Rootsi]], [[Saksamaa LV]], [[Suurbritannia]], [[Šveits]], [[Taani]] ja [[Türgi]]. Abi pakuti ka [[Nõukogude Liit|Nõukogude Liidule]] ja teistele [[Ida-Euroopa]] maadele, kuid Moskva keeldus, keelates osalemise ka [[Tšehhoslovakkia]]l ja [[Poola]]l, kes olid selleks soovi avaldanud. Keeldus ka [[Soome]], kes eelistas Nõukogude Liiduga häid suhteid hoida.
*http://my.tele2.ee/uno/0001/doktriin.htm

'''Marshalli plaan''' ehk Euroopa Taastamise Programm (European Recovery Program) oli Trumani doktriini esimesi praktilisi rakendusi. Sõjas purustatud Euroopa oli aldis kommunistlikele ideedele. Selleks, et kommunistide mõju vähendada oli tarvis kiiresti parandada rahva elatustaset (reeglina pole kommunism populaarne kõrge elatustasemega riikides). Pealegi vajas USA elujõulisi kaubandus- ja majanduspartnereid, kes suudaksid tarbida USA-s valmistatud toodangut. Programm koostati USA too-nase riigisekretäri George Catlett Marshalli algatusel ning kujutas endast ulatuslikku majandusabi-programmi.
[[1948]]. aastal asutati [[Pariis]]is plaani elluviimiseks [[Euroopa Majanduskoostöö Organisatsioon]] (OEEC).
Ajavahemikus 1948-1952 andis USA 17 Marshalli plaani vastu võtnud riigile 17 miljardit $ eest majanduslikku ja tehnilist abi. Marshalli plaanist keeldusid NSV Liit ja tema mõjualused Ida-Euroopa riigid ning Soome. Marshalli plaani tulemusena kasvas nende riikide rahvuslik koguprodukt (RKP) nelja aastaga 25%, sealhulgas tööstustoodang 35% ja põllumajandustoodang 10%.

Hiljem loodi veel ka Eisenhoweri doktriin.
Osalevate riikide tööstustoodang suurenes nelja aastaga 35% võrra ning ka põllumajandustoodang ületas sõjaeelse taseme. Lisaks aitas programm kaasa poliitilise olukorra stabiliseerumisele ning sundis Euroopat hakkama mõtlema integratsioonile. See inspireeris Euroopa riike ka ise hiljem arenguriikidele abi andma. Samal ajal tagas USA ise oma toodetele laialdase ekspordituru.

==Välislingid==
* [http://www.hot.ee/sober3/doktriin.html Rahvusvahelised doktriinid ja plaanid (1945–1995)]

[[Kategooria:Euroopa ajalugu]]

[[ar:مشروع مارشال]]
[[bg:План Маршал]]
[[ca:Pla Marshall]]
[[cs:Marshallův plán]]
[[da:Marshall-planen]]
[[de:Marshallplan]]
[[el:Σχέδιο Μάρσαλ]]
[[en:Marshall Plan]]
[[es:Plan Marshall]]
[[eo:Plano Marshall]]
[[eu:Marshall Plana]]
[[fa:طرح مارشال]]
[[fr:Plan Marshall]]
[[ko:유럽 부흥 계획]]
[[hr:Marshallov plan]]
[[is:Marshalláætlunin]]
[[it:Piano Marshall]]
[[he:תוכנית מרשל]]
[[ka:მარშალის გეგმა]]
[[lv:Maršala plāns]]
[[lt:Maršalo planas]]
[[hu:Marshall-terv]]
[[ms:Rancangan Marshall]]
[[nl:Marshallplan]]
[[ja:マーシャル・プラン]]
[[no:Marshallplanen]]
[[pms:Pian Marshall]]
[[pl:Plan Marshalla]]
[[pt:Plano Marshall]]
[[ro:Planul Marshall]]
[[ru:План Маршалла]]
[[simple:Marshall Plan]]
[[sk:Marshallov plán]]
[[sr:Маршалов план]]
[[fi:Marshall-apu]]
[[sv:Marshallplanen]]
[[th:แผนมาร์แชลล์]]
[[vi:Kế hoạch Marshall]]
[[tr:Marshall Planı]]
[[uk:План Маршалла]]
[[zh:马歇尔计划]]

Redaktsioon: 16. aprill 2008, kell 03:36

Marshalli plaani raames abi saanud riigid

Marshalli plaan (ametlikult Euroopa Taastamise Programm, inglise keeles European Recovery Program) oli Ameerika Ühendriikide 1947. aastal algatatud abiprogramm sõjas laastatud Euroopa riikide aitamiseks ja kommunismi pealetungi ennetamiseks. Algatus nimetati USA tollase riigisekretäri George Marshalli järgi. Programm kestis neli aastat ning selle aja jooksul anti majanduslikku ja tehnilist abi kokku umbes 13 miljardi USA dollari väärtuses.

Programmiga liitusid Austria, Belgia, Holland, Iirimaa, Island, Itaalia, Kreeka, Luksemburg, Norra, Portugal, Prantsusmaa, Rootsi, Saksamaa LV, Suurbritannia, Šveits, Taani ja Türgi. Abi pakuti ka Nõukogude Liidule ja teistele Ida-Euroopa maadele, kuid Moskva keeldus, keelates osalemise ka Tšehhoslovakkial ja Poolal, kes olid selleks soovi avaldanud. Keeldus ka Soome, kes eelistas Nõukogude Liiduga häid suhteid hoida.

1948. aastal asutati Pariisis plaani elluviimiseks Euroopa Majanduskoostöö Organisatsioon (OEEC).

Osalevate riikide tööstustoodang suurenes nelja aastaga 35% võrra ning ka põllumajandustoodang ületas sõjaeelse taseme. Lisaks aitas programm kaasa poliitilise olukorra stabiliseerumisele ning sundis Euroopat hakkama mõtlema integratsioonile. See inspireeris Euroopa riike ka ise hiljem arenguriikidele abi andma. Samal ajal tagas USA ise oma toodetele laialdase ekspordituru.

Välislingid