Enn Tõugu

Allikas: Vikipeedia
Enn Tõugu 2016. aasta teaduskommunikatsiooni konverentsil.

Enn Tõugu (sündinud 20. mail 1935 Tallinnas) on eesti arvutiteadlane, Eesti Teaduste Akadeemia liige.

Elukäik[muuda | muuda lähteteksti]

Ta lõpetas aastal 1953 Tallinna 20. Keskkooli ja aastal 1958 Tallinna Polütehnilise Instituudi masinaehituse erialal. Juba õpingute ajal asus Enn Tõugu tööle Tallinna Ekskavaatoritehasesse, kus sai hea inseneripraktika.

Huvi teadusuuringute vastu ajendas edasi õppima arvutiteadust. Tänu akadeemik Aleksander Voldekile, kelle algatusel loodi Tallinna Elektrotehnika Instituut ning kes saatis Leningradi ja Moskvasse õppima mitmeid noori insenere, pääses ka Enn Tõugu end täiendama Leningradi Polütehnilisse Instituuti. Seejärel töötas ta Tallinna Elektrotehnika Instituudis, kus osales originaalse miniarvuti STEM väljatöötamisel. 1965 kaitses Enn Tõugu Valgevene NSV Teaduste Akadeemia juures kandidaadiväitekirja “Tehnoloogiaelementide arvutamise meetodid elektronarvutiga” ja 1973 Leningradi Elektrotehnika Instituudi juures doktoriväitekirja “Arvutusmudelite rakendamine masinprojekteerimise tarkvaras”.

Aastast 1976 on Enn Tõugu seotud Küberneetika Instituudiga, kus töötas osakonnajuhataja ja vanemteadurina. Tema põhilisteks uurimisvaldkondadeks olid programmide automaatne süntees, deklaratiivsed keeled ja tehisintellekt. Praegu töötab ta samas juhivteadurina tegeledes, usaldusväärsete tarkvara- ja inimkeeletehnoloogiaalaste projektidega.

Eesti Teaduste Akadeemia liikmeks valiti Enn Tõugu 1981. aastal informaatika alal. 1985–1991 oli ta Akadeemia informaatika ja tehnikateaduste osakonna akadeemiksekretär. 1992–2000 oli Enn Tõugu Rootsi Kuningliku Tehnikaülikooli tarkvaratehnika professor, 2000–2007 Estonian Business School’i professor ning 2008–2010 Kollektiivse Küberkaitse Kompetentsikeskuse teadur-nõunik.

Olles Eesti arvutiteaduse üheks alusepanijaks, on Enn Tõugu aastakümnete vältel olnud õppejõud Tehnikaülikoolis, teaduslik juhendaja Küberneetika Instituudis või lihtsalt hea nõuandja erialastes küsimustes. Tema õpilasi võib kohata terves maailmas. Ta on olnud paljude magistri- ja enam kui kahekümne doktoritöö juhendaja. Enn Tõugu on publitseerinud kuus monograafiat ja üle kahesaja teadusartikli.

Isiklikku[muuda | muuda lähteteksti]

Tema isa Harald Tõugu oli jurist.

Tunnustused[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]