Enn Tõugu

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search
Enn Tõugu 2016. aasta teaduskommunikatsiooni konverentsil

Enn Tõugu (sündinud 20. mail 1935 Tallinnas) on eesti arvutiteadlane, Eesti Teaduste Akadeemia liige.

Elukäik[muuda | muuda lähteteksti]

Enn Tõugu sündis aastal 1935 Tallinnas. Ta küüditati 14. juunil 1941. aastal (koos ema ja vennaga; ema suri aastal 1945) Uržumi lähedale Kirovi oblastisse. Aastal 1942 asus ta õppima Terebilovka külas asuvasse (venekeelsesse) 4-klassilisse kooli. Aastal 1946 lubati tal asuda Eesti NSV-sse. Ta asus elama tädi juurde Haabersti külla. Põhihariduse sai ta Haabersti 7-klassilisest koolist.

Ta lõpetas aastal 1953 Tallinna 20. Keskkooli ja aastal 1958 Tallinna Polütehnilise Instituudi masinaehituse erialal. Juba õpingute ajal asus Enn Tõugu tööle Tallinna Ekskavaatoritehasesse insener-konstruktorina.

Huvi teadusuuringute vastu ajendas edasi õppima arvutiteadust. Tänu akadeemik Aleksander Voldekile, kelle algatusel loodi Tallinna Elektrotehnika Instituut ning kes saatis Leningradi ja Moskvasse õppima mitmeid noori insenere, pääses ka Enn Tõugu end täiendama Leningradi Polütehnilisse Instituuti. Seejärel töötas ta Tallinna Elektrotehnika Instituudis, kus osales originaalse miniarvuti STEM väljatöötamisel. 1965 kaitses Enn Tõugu Valgevene NSV Teaduste Akadeemia juures kandidaadiväitekirja "Tehnoloogiaelementide arvutamise meetodid elektronarvutiga" ja 1973 Leningradi Elektrotehnika Instituudi juures doktoriväitekirja "Arvutusmudelite rakendamine masinprojekteerimise tarkvaras".

Aastast 1976 on Enn Tõugu seotud Küberneetika Instituudiga, kus töötas osakonnajuhataja ja vanemteadurina. Tema põhilisteks uurimisvaldkondadeks olid programmide automaatne süntees, deklaratiivsed keeled ja tehisintellekt. 2017. aastast on ta TTÜ emeriitprofessor, tegeledes usaldusväärse tarkvara projektidega.

Eesti Teaduste Akadeemia liikmeks valiti Enn Tõugu 1981. aastal informaatika alal. 1985–1991 oli ta Akadeemia informaatika ja tehnikateaduste osakonna akadeemiksekretär. 1992–2000 oli Enn Tõugu Rootsi Kuningliku Tehnikaülikooli tarkvaratehnika professor, 2000–2007 Estonian Business School’i professor ning 2008–2010 Kollektiivse Küberkaitse Kompetentsikeskuse teadur-nõunik.

Olles Eesti arvutiteaduse üheks alusepanijaks, on Enn Tõugu aastakümnete vältel olnud õppejõud Tehnikaülikoolis, teaduslik juhendaja Küberneetika Instituudis. Tema õpilasi võib kohata terves maailmas. Ta on olnud paljude magistri- ja enam kui kahekümne doktoritöö juhendaja. Enn Tõugu on publitseerinud kuus monograafiat ja üle kahesaja teadusartikli.

Ta oli NLKP liige 1981–1989.[1]

Tõugu oli presidendikandidaat 1996. aasta Eesti presidendivalimiste valmiskogu esimeses voorus.

Ühiskondlik tegevus[muuda | muuda lähteteksti]

Ta on Eesti Infotehnoloogia Seltsi liige ning 1998–2000 oli selle president.

Isiklikku[muuda | muuda lähteteksti]

Tema isa Harald Tõugu (1891–1942) oli jurist. Ta on kolmandat korda abielus, tema esimene abikaasa Nelli on rahvuse poolest armeenlane, abielust sündisid poeg ja tütar, poeg Armen Tõugu on füüsiku haridusega Kristlaste Osaduse pastor Saksamaal; tema tütar Mari on muusikaterapeut Norras. Tema teine abikaasa oli Milvi ja abielust sündis tütar Killu; kolmas abikaasa on Juta.

Tunnustused[muuda | muuda lähteteksti]

Raamatud[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Eesti majanduse biograafiline leksikon 1951–2000, Tallinn 2003
  2. Enn Tõugu Eesti Teadusinfosüsteemis Muuda Vikiandmetes
  3. "Riikliku preemia pikaajalise teadus- ja arendustöö eest pälvisid Gennadi Vainikko ja Enn Tõugu" ERR, 10. veebruar 2017

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]