Miniarvuti

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Arvutimäng Spacewar DEC-i PDP-1 peal muuseumis

Miniarvuti on elektronarvuti, mis on väiksem kui suurarvuti ja mis loodi enne personaalarvutit. Sellele oli iseloomulik kuvari või elektrilise kirjutusmasina kasutamine suhtlemiseks inimesega. Tüüpiliselt olid need arvutid tunduvalt odavamad kui suurarvutid. Termin tekkis 1960-del kui transistorite ja ferritmälu abil sai võimalikuks luua varasemast oluliselt väiksemaid arvuteid. Tüüpiliselt olid miniarvutid ehitatud ühele või paarile seadmepüstikule. Võrdluseks olid siis suurarvutid mis võisid täita terve toa. Tuntuimad miniarvutid on DEC-i PDP-seeria arvutid (Programmed Data Processor), nt PDP-11 seeria arvutid, mis tulid kasutusele möödunud sajandi seitsmekümnendatel aastatel. Eestis valmis esimene miniarvuti STEM juba 1964. aastal

Sellesse klassi kuuluvad arvutid olid tavaliselt teistest erineva tarkvaralise arhitektuuri ja operatsiooni süsteemiga. Seda tüüpi arvutid olid peamiselt süsteemide haldamiseks, kontrollimiseks või kommunikatsiooniks. See erisuts selgelt levinud kalkulatsiooni ja andmehaldusele suunatud arvutitest. Tihti müüdi miniarvuteid firmadele, mis vajasid arvutit mõne kindla tegevuse optimeerimiseks.

Väikseid arvuteid oli tehtud ka juba varem ning olid saadaval ka juba 1950-del. Eristavaks faktoriks peetakse asjaolu, et miniarvutid olid "laiatarbe kasutuseks" ("general purpose" inlg.) s.t. miniarvuteid võis kasutada paljudeks otstarveteks, kuid varasemaid väikesi arvuteid vaid mõneks spetsiifiliseks otstarbeks.

Olulised mõjud[muuda | muuda lähteteksti]

Miniarvuti mõjul tekkisid mitmed uued firmad, mis pakkusid klientidele varasemast tunduvalt soodsamaid tehnilisi lahendusi. Tihti tulid sellised arvutid koos spetsiaalsete perifeeriseadmetega, mis olid vajalikud arvuti konkreetseks kasutuseks. Mitmed juhtivad tehnoloogia firmad tootsid esmalt miniarvuteid , näiteks DEC, Data General ja Hewlett-Packard.

Tarkvaralises kontekstis on tänapäaevased mikroarvutid saanud palju inspiratsiooni miniarvutite operatsiooni süsteemidelt (nt. CP/M-i sarnasus os/8-ga). UNIX oli esmalt minarvutite OP-süsteem, samas kui kõik praegused Windows-i tarkvarad laenavad oma disainis OpenVMS lahendusi.