Eesti teaduslepe

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search

Eesti teaduslepe on ühiskondlik kokkulepe Eesti teaduse ja innovatsiooni arengu kindlustamiseks.

Dokument allkirjastati Eesti Vabariigi Presidendi Kersti Kaljulaidi kutsel 19. detsembril 2018 Kadriorus.

Teadusleppe kohaselt tõstetakse teadus- ja arendustegevuse riiklik rahastamine kolme aasta jooksul (2020–2022) vähemalt 1 protsendini sisemajanduse kogutoodangust ning edaspidi hoitakse seda samal tasemel. Lisaks kokku lepitud rahastuseesmärgile võtavad leppega endale kohustused ka teadusasutused, teadlased ning Eesti ettevõtjad.

Teadusleppe allkirjastasid Eesti ühiskondlikus arutelus aktiivselt osalevate erakondade esimehed Jüri Ratas, Kaja Kallas, Kaul Nurm, Mihkel Kangur, Kristina Kallas, Züleyxa Izmailova, Helir-Valdor Seeder, Jevgeni Ossinovski, teadusasutuste esindajana Rektorite Nõukogu esimees Mait Klaassen, teadlaste esindajatena Eesti Teaduste Akadeemia president Tarmo Soomere ja Eesti Noorte Teaduste Akadeemia president Els Heinsalu ning suurimate ettevõtlusorganisatsioonide esindajatena Eesti Kaubandus-Tööstuskoja juhatuse esimees Toomas Luman ning Eesti Tööandjate Keskliidu juhataja Toomas Tamsar.

Leppe allkirjastamisest loobus viimasel hetkel Eesti Konservatiivne Rahvaerakond põhjendusega, et leppes seatud rahastuseesmärk on liiga väheambitsioonikas.

Eesti teadusleppe täistekst[muuda | muuda lähteteksti]

Eesti teaduslepe
Ühiskondlik kokkulepe Eesti teaduse ja innovatsiooni arengu kindlustamiseks

Jagades ühist veendumust, et teadus, arendustegevus ja innovatsioon on Eesti inimeste heaolu ja ühiskonna kestlikkuse jaoks strateegiliselt määrava tähtsusega, kinnitavad käesoleva kokkuleppe osapooled vajadust kindlustada strateegias "Teadmistepõhine Eesti 2014–2020" kokku lepitud eesmärkide täitmine ning kohustuvad pühenduma nende eesmärkide saavutamisele. Selleks lepitakse kokku alljärgnevas:

1. Alla kirjutanud erakonnad, keda esindavad nende esimehed, toetavad teadus- ja arendustegevuse ning innovatsiooni avaliku sektori rahastamise tõstmist 1%-ini sisemajanduse koguproduktis ning edasist hoidmist vähemalt samal tasemel. Selleks lepitakse kokku, et 2019. aastal nähakse riigieelarve strateegias ette sihttasemeni jõudmine kolme aasta jooksul võrdsete summade lisandumisega;
2. Eesti teadusasutused, keda esindab avalik-õiguslike ülikoolide Rektorite Nõukogu juhatuse esimees, kinnitavad, et teadusasutused tagavad kõrgetasemelise teaduse ning teaduse ja ettevõtluse koostöö läbiviimiseks ning täiendavaks motiveerimiseks vajaliku institutsionaalse korralduse;
3. Eesti teadlased, keda esindavad Eesti Teaduste Akadeemia president ning Eesti Noorte Teaduste Akadeemia president, kinnitavad, et Eesti teadlased annavad oma parima selleks, et nende käsutusse antud ressursse kasutatakse teadus- ja arendustööks viisil, mis tagab tasakaalu alus- ning rakendusteaduse vahel eelisarendades Eesti majanduse ja ühiskonna arengule suunatud valdkondi;
4. Eesti suurimad ettevõtlusorganisatsioonid, keda esindavad Eesti Kaubandus- Tööstuskoja juhatuse esimees ning Eesti Tööandjate Keskliidu juhataja, kinnitavad oma valmisolekut aidata kaasa Eesti majanduse innovaatilisemaks muutmisele ja otsida võimalusi ettevõtjate suuremaks koostööks Eesti teadlaste ja teadusasutustega.

Tallinn, 19. detsember 2018

Eesti Keskerakonna esimees Jüri Ratas

Eesti Reformierakonna esimees Kaja Kallas

Eesti Vabaerakonna esimees Kaul Nurm

Elurikkuse Erakonna volitatud esindaja Mihkel Kangur

Erakonna Eesti 200 esimees Kristina Kallas

Erakonna Eestimaa Rohelised esimees Züleyxa Izmailova

Erakonna Isamaa esimees Helir-Valdor Seeder

Sotsiaaldemokraatliku Erakonna esimees Jevgeni Ossinovski

Rektorite Nõukogu juhatuse esimees Mait Klaassen

Eesti Teaduste Akadeemia president Tarmo Soomere

Eesti Noorte Teaduste Akadeemia president Els Heinsalu

Eesti Kaubandus-Tööstuskoja juhatuse esimees Toomas Luman

Eesti Tööandjate Keskliidu juhataja Toomas Tamsar

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]