Eesti Naturistide Ühing

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search

Eesti Naturistide Ühing (EstNat) oli 19932012 tegutsenud kodanikualgatuse korras loodud mittetulundusühing, mille eesmärgiks oli naturistlike, see tähendab maksimaalselt looduslähedaste, tingimuste loomine puhkamiseks riietamata olekus ning sellise eluviisi täiustamine, propageerimine ja vastavasisuliste ürituste korraldamine.

Ühingu asutasid 1993. aastal Eesti Nudistide Seltsist lahkunud nudistid[1], ühing registreeriti 19. märtsil 1995.

Ühingu ideeks oli rajada naturalistide randu ja puhkebaase, kus inimesed saaksid tunda end vabalt ja olla looduslähedaselt alasti. Ühing tegi koostööd teiste riikide naturismi viljelevate organisatsioonidega. Oli aastast 1998 rahvusvahelise katusorganisatsiooni INF liige.

Ühingu liikmeks (esmalt aastane liikmekandidaadi staatus) võis saada vähemalt 16-aastane isik. Tegevus oli jagunenud aastaajast sõltuvalt suviseks ja talviseks. EstNati suurürituseks oli igasuvine rahvusvaheline kokkutulek – suvepäevad. Käidi Läti ja Soome suvepäevadel. Osaleti soomlaste poolt korraldatud talvistel üritustel. Igal aastal külastati Läti naturistide randasid.

Ühing lõpetas tegevuse 2012. aastal, kuna Eestis ei ole saadud rajada või võimaldada ühtki rannaosa, kus võiks paljalt päevitada. Eesti on Euroopas ainuke riik, kus pole ametlikult registreeritud randa, kus saaks paljalt päevitada. Kunagi oli sellised rannad, küll mitteametlikud, Tallinnas Pirital ja Harjumaal Kloogarannas. Pirital oli selline rand juba alates 1926. aastast ja eksisteeris kuni 2009 aastani, kuni linnaosa tollane vanem selle ära keelas.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]