Mine sisu juurde

Eduard Friedrich Poeppig

Allikas: Vikipeedia

Eduard Friedrich Poeppig (16. juuli 1798 Plauen4. september 1868 Leipzig) oli saksa botaanik, zooloog, geograaf ja maadeavastaja. Botaaniline nimelühend on POEPP.

Poeppig sündis Plauenis Leipzigi kaupmehe peres. Ta õppis Leipzigi Thomase koolis ja hiljem Grimmas. Aastail 18151822 õppis ta Leipzigi ülikoolis meditsiini ja loodusteadusi. Ülikooli ajal rändas ta proove kogudes jalgsi Reini-äärsetes maades, Prantsusmaal (seal jõudis ta Püreneedeni), Austrias (aastal 1822 tõusis ta seal Großglockneri tippu) ja Ungaris.

Arst Poeppig rändas aastail 18221832 Ameerikas ringi, külastades Kuubat, Tšiilit, Brasiiliat, Peruud ja Pennsylvaniat. Põhiliselt uuris ta Ande ja Amazonase jõgikonda, keskendudes loodusele, aga ta tegi ka etnograafilisi märkmeid. Tema reis on selle ajastu kohta tavatu, kuna seda ei finantseerinud mitte metseenid, vaid teadusasutused, seetõttu pidi Poeppig reisi ajal arstina lisaraha teenima. Tšiili aladel koostas ta esimese Patagoonia teadusliku kirjelduse, kirjeldas araukaariat ja Andide floorat. Viimased kaks aastat rändas ta ringi Brasiilia vihmametsades, olles kolmas eurooplane (Francisco de Orellana ja Charles Marie de la Condamine järel), kes jõe täies pikkuses läbis. Teel kirjeldas ta mitmeid nüüdseks kadunud indiaanlaste suguharusid (yameod, urarinad).

Pärast naasmist sai temast Leipzigi ülikooli juures zooloogiaprofessor. Aastal 1834 abiellus ta Isidora Hassega, neil sündis kolm tütart. Ühtlasi keskendus ta koos Austria botaaniku Stephan Ladislaus Endlicheriga kogutud materjali läbitöötamisele. Aastal 1834 valiti ta Saksa Loodusuurijate Akadeemia Leopoldina liikmeks. Pärast oma Ameerika reisi hakkas ta oma nime kirjutama kujul "Pöppig".

Poeppigi põhitööks oli andmete kogumine. Oma ekspeditsioonidel kogus ta 17 000 taime ja valmistas sadu topiseid, kirjeldas kolme tuhandet uut taimeliiki, nende seas ka Amasoonase viktooriat.

Poeppig oli teose "Allgemeine Encyclopädie der Wissenschaften und Künste" Ameerika etnoloogiat, loodust ja geograafiat käsitlevate artiklite koostaja.

Tema auks on nimetatud Poeppigia perekond liblikõieliste sugukonnas, samuti arvukalt Lõuna- ja Kesk-Ameerika taime- ja loomaliike.

  • "Mittheilungen (bzw. Berichte) des Hrn. Dr. Pöppig" (18281832)
  • "Fragmentum synopseos plantarum phanerogamarum" (1833)
  • "Reise in Chile, Peru, und auf dem Amazonenstrome während der Jahre 1827–1832", kaks köidet (18341836)
  • "Selbstanzeige der Reisebeschreibung in Blätter für literarische Unterhaltung" (1835).
  • "Nova genera ac species plantarum quas in regno chilensi, peruviano et in terra amazonica" koostöös Stephan Ladislaus Endlicheriga, kolm köidet (18351845)
  • "Reise nach den Vereinigten Staaten" (1837)
  • "Malerischer Atlas und beschreibende Darstellungen aus dem Gebiete der Erdkunde" (1838)
  • "Über alte und neue Handelswege nach der Westküste Amerikas" (1838)
  • "Landschaftliche Ansichten und erlauternde Darstellungen" (1839)
  • "Tropenvegetation und Tropenmenschen", kaks köidet (1965)