Mine sisu juurde

Duane Allman

Allikas: Vikipeedia
Duane Allman
Duane Allman Fillmore Easti laval (1971)
Duane Allman Fillmore Easti laval (1971)
Sünninimi Howard Duane Allman
Tuntud kui Skydog
Sündinud 20. november 1946
Nashville, Tennessee, USA
Surnud 29. oktoober 1971 (24-aastaselt)
Macon, Georgia
Stiilid southern rock, bluus, blues-rock, jazz fusion
Elukutse kitarrist
Pill kitarr
Tegev 1961–1971
Plaadifirma Mercury, Capricorn
Seotud esitajad The Allman Brothers Band, Derek and the Dominos, Allman Joys, The Hour Glass
Veebileht AllmanBrothersBand.com
Tähelepanuväärsed pillid
Gibson '59 Darkburst Les Paul, Gibson '68 Cherry SG

Howard Duane Allman (20. november 1946 Nashville, Tennessee29. oktoober 1971 Macon, Georgia) oli Ameerika Ühendriikide stuudiomuusik ja The Allman Brothers Bandi soolokitarrist.

Lapsepõlv[muuda | muuda lähteteksti]

Duane Allman sündis USA sõjaväe seersandi Willis Allmani ja tema abikaasa Geraldine'i (sündinud Robbins) vanema pojana. 1948. aasta lõpus sündis tema vend Gregg Allman.

Kui perekond elas Virginia osariigis Norfolki lähedal, siis isa mõrvati. Seda tegi tema sõjaväekaaslasest hääletaja. Seejärel pani ema poisid Tennessee osariigis Lebanonis olevasse Castle Heightsi sõjaväeakadeemiasse, mida mõlemad poisid vihkama hakkasid. 1957. aastal kolis pere Florida osariiki Daytona Beachi, kus poisid astusid keskkooli.

Suved veetsid poisid endiselt Nashville'is vanaema juures. Seal õppis Gregg naabrilt kitarri mängima. 1960. aastal ostis Gregg oma raha eest endalegi kitarri, seevastu Duane ostis mootorratta Harley 165. Duane sõitis mootorratta varsti sodiks ja hakkas seejärel samuti kitarri vastu huvi tundma. See viis kaklusteni kitarri pärast, kuni ema ostis Duane'ilegi kitarri Gibson Les Paul Junior. Duane õppis väga kiiresti mängima ja sai peagi vennast paremaks kitarristiks. Ta jättis keskkooli pooleli ja istus päevad otsa kodus, harjutades kitarri mängimist.

Muusikukarjäär[muuda | muuda lähteteksti]

Allmanid hakkasid kitarristidena esinema 1961. aastal. Nad esinesid mitmes lühiajalises kohalikus bändis. Lõpuks asutasid nad bändi Allman Joys, kus Duane mängis juhtkitarri ja Gregg orelit. Bändil oli hulgaliselt teisigi liikmeid, aga ülejäänud muusikaajalukku ei läinud.

1965 lõpetas Gregg keskkooli ja vennad asusid oma bändiga tuurile. Nad esinesid USA kaguosariikides, kuni jäid lõpuks pidama Nashville'i ja Saint Louisesse.

Lisaks Allman Brothers Bandile tegi Duane Allman koostööd ka näiteks King Curtis, Aretha Franklini, Boz Scaggsi ja Herbie Kingiga. Allman mängis kitarri ka oma hea sõbra Eric Claptoni ansambli Derek and the Dominosi ainsal plaadil "Layla and Other Assorted Love Songs".

Duane Allman oli tuntud oma slide-kitarri mängimise ja improvisatsioonioskuste poolest. Ajakiri Rolling Stone valis Allmani Jimi Hendrixi järel kõigi aegade paremuselt teiseks kitarristiks.

Surm[muuda | muuda lähteteksti]

Duane Allman hukkus mootorrattaõnnetuses. Ta lähenes oma Harley Davidsoniga suurel kiirusel ristmikule, mida ületas saematerjalikraanat vedav treiler. Ootamatult treiler pidurdas ja Allman oli sunnitud kõrvale põikama. Manööver ebaõnnestus ja ta põrkas kas vastu treileri tagaosa või kraananoolt. Kokkupõrke tagajärjel Allman kukkus, mootorratas paiskus õhku ja langes talle peale. Ta libises mootorratta all mitukümmend meetrit, enne kui pidama jäi, ja see vigastas kriitiliselt tema siseelundeid. Allman jõuti haiglasse toimetada, aga kiirest operatsioonist hoolimata suri ta mõne tunni pärast. See juhtus mõni nädal enne tema 25. sünnipäeva.

Ta maeti Maconi Rose Hilli surnuaiale. Vähem kui 13 kuud hiljem hukkus sarnases õnnetuses ka bändi basskitarrist Berry Oakley kolme kvartali kaugusel Allmani hukkumiskohast. Tema põrkas kokku linnaliinibussiga. Ta maeti Allmani kõrvale.

1973 uuristasid fännid Mississippi osariigis Vicksburgi lähedal 20. kiirteed ääristavasse pinnasepaljandisse väga suurte tähtedega teksti "REMEMBER DUANE ALLMAN" ('mälestage Duane Allmanit'). Kiri paljandis püsis üle kümne aasta.

1998. aastal nimetas Georgia osariik selle maantee, millel Allman hukkus, Maconit läbiva lõigu Duane Allmani bulvariks.