Jazz fusion

Allikas: Vikipeedia

Jazz fusion (ingl k sulam) (ka jazz rock) on muusikastiil, mis ühendab džässi teiste muusikastiilidega, nagu pop, rock, folk, reggae, funk, metal, kantri, RnB, hip hop, elektrooniline muusika ja maailmamuusika.

Stiil sündis Ameerika Ühendriikides 1960. aastate keskel, kui džässartistid hakkasid kasutama elektroonilisi pille ning souli ja RnB rütme.

Esimesteks Jazz fusioni plaatideks peetakse Gary Burton'i "The Time Machine"'i (1966) ja Larry Coryell'i (The Free Spiritsi) "Out of Sight And Sound"'i (1966). Samuti oli suur mõju jazz fusioni arengule Miles Davise 1968. aasta plaadil "Miles in the Sky", kus Davis kasutab esmakordselt elektroonilisi instrumente. Samal ajal hakkasid erinevad rock-grupid näiteks Cream ja The Grateful Dead, samuti Blood, Sweat and Tears ja Frank Zappa's Mothers of Invention kasutama oma muusikas dšässielemente ning -harmooniaid ning katsetama vabaimprovisatsiooniga.

Tuntumaid stiili esindajaid on Weather Report, Mahavishnu Orchestra, The Tony Williams Lifetime, Return to Forever, Headhunters, Soft Machine, Colosseum, Caravan, Nucleus, Blood, Sweat and Tears , Chicago, If, Frank Zappa, Santana, The Eleventh House jt.

Jazz fusion Eestis[muuda | redigeeri lähteteksti]

Eestis tekkisid esimesed fusion-grupid 1980-ndatel (Kaseke (1981), VSP Projekt (1986) ja Radar). Uus fusion'i-laine sai alguse 1990-ndate keskel, kui hakkasid tegutsema Weekend Guitar Trio, Meggan (hiljem Megan Quartet), Beggars Farm, Phlox, F1 Guitars ning 2000-ndatel Lippajad.