Dmitri Volkov

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Dmitri Borissovitš Volkov (vene keeles Дмитрий Борисович Волков; sündinud 9. juunil 1976 Moskvas) on vene ettevõtja, filosoof ja metseen.

Kaasates välisinvestoreid, asutas ta 1998. aastal (teistel andmetel 2003[1]) infotehnoloogia valdkonnas tegutseva valdusühingu Social Discovery Ventures, mis on osalenud investorina enam kui 50 projektis ja mille harukontorid asuvad Moskvas, New Yorgis, Minskis, Riias ja Hongkongis. Volkov on selle firma peadirektor[1].

Ta on 2009. aastal Moskva Riikliku Ülikooli filosoofiateaduskonna juurde loodud Moskva teadvuse uurimise keskuse asutajaid ja kaasdirektor (koos Vadim Vassiljeviga).

Ta asutas valdusühingu Social Discovery Ventures toel mittetulundusliku fondi SDV Arts & Science Foundation, mille eesmärgiks on initsiatiivide realiseerimine kaasaja kunsti ja filosoofia valdkonnas (sealhulgas tehakse koostööd Riikliku Tretjakovi galeriiga).[2] 2016. aastast on Volkov Riikliku Tretjakovi galerii toetusfondi seitsmeliikmelise kuratooriumi liige[3].

Haridustee[muuda | muuda lähteteksti]

Ta lõpetas 1998. aastal M. V. Lomonossovi nimelise Moskva Riikliku Ülikooli ajalooteaduskonna ja õppis seejärel Venemaa Teaduste Akadeemia Primakovi-nimelise maailma ökonoomika ja rahvusvaheliste suhete instituudi aspirantuuris rahvusvaheliste suhete erialal.

27-aastaselt otsustas ta saada ka teise kõrghariduse.[1] 2006. aastal lõpetas ta MRÜ filosoofiateaduskonna. 2008. aastal kaitses ta teaduste kandidaadi kraadi filosoofias. Väitekirja "Теория сознания Д. Деннета" juhendaja oli Vadim Vassiljev. Vahetult enne kaitsmist sai Volkov Daniel Dennettiga isiklikult tuttavaks. Hiljem, Ameerikas olles, rentis ta kopteri, et lennata sellega Dennettile külla otse tema suvilasse.[1].

Hiljem, kui Skolkovo innovatsioonikeskuses avati Skolkovo Ärijuhtimise Kool, õppis ta sealgi ja sai sealt magistrikraadi (Executive MBA) ärijuhtimises.

Filosoofiline ekspeditsioon[muuda | muuda lähteteksti]

2014. aasta suvel korraldas Volkov filosoofilise ekspeditsiooni kuunaril Rembrandt van Rijn Gröönimaa rannikule. Reis oli pühendatud vaba tahte probleemile ja teadvusele. Nädalapikkuse ekspeditsiooni tegid osalejatena kaasa grupp Moskva ülikooli filosoofiateaduskonna aspirante ning tuntud teadlasi ja filosoofe: teadvuseuuringutega tegelev Briti psühholoog Nicholas Humprey ning filosoofiaprofessorid Andy Clark Edinburghi Ülikoolist, Jesse Prinz New Yorgi Linnaülikoolist, Derk Pereboom Cornelli Ülikoolist, Paul Churchland, Patricia Churchland, Daniel Dennett ja David Chalmers.[4][1]

Ekspeditsiooni käigus toimus Dennetti ja Volkovi eestvedamisel osavõtjate vahel arutelu teadvuse fenomeni teemal. Osavõtjad jagunesid kahte leeri: monistid Dennettiga ja dualistid Chalmersiga eesotsas.[4]

"Bostoni zombi"[muuda | muuda lähteteksti]

Raamatu "Bostoni zombi" esitlusel Moskvas (2012). Vasakult esimene Dmitri Volkov, kolmas Daniel Dennett ja neljas Vadim Vassiljev

2011. aastal avaldas ta Daniel Dennetti teadvuseteooriast raamatu "Бостонский зомби. Д. Деннет и его теория сознания" ('Bostoni zombi. D. Dennett ja tema teadvuseteooria').

Autori pandud atraktiivne raamatupealkiri tulenes Dennetti suhtumisest zombiargumenti. Dennetti järgi puuduvad inimestel ja zombidel üldse erinevused. Sest teadvust, mis väidetavalt zombidel puudub, lihtsalt ei eksisteeri, aga teadvust selles mõttes nagu ta tegelikult eksisteerib, võivad zombid vabalt omada. Just sellepärast võib soovi korral Dennetti järgi kõiki inimesi nimetada zombideks. Oma raamatus "Consciousness Explained" (1991) kuulutab ta: "Kas zombid võivad olla? Nad mitte ainult võivad olla, vaid nad eksisteerivad. Me kõik oleme zombid."[5] Boston on aga Dennetti sünnilinn.

Teosed[muuda | muuda lähteteksti]

  • 2011 – Волков, Д. Б. "Бостонский зомби. Д. Деннет и его теория сознания". Москва: Либроком, ISBN 9785397022637

Toimetatud raamatud[muuda | muuda lähteteksti]

Isiklikku[muuda | muuda lähteteksti]

Ta harrastab kopteritega[4] lendamist, huvitub mäesuusatamisest, osaleb koptersuusatamise väljasõitudel[4], mängib klaverit[4] ja esineb džässtrios. Ta on tantsinud Venemaa laste trupi koosseisus Broadway muusikalis ning 1992. aastal mänginud peaosa filmis "Чтобы выжить" ('Et ellu jääda')[6].

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 В поисках чистого разума: зачем российский бизнесмен собрал философскую экспедицию. forbes.ru, 29. august 2014
  2. Фонд SDV Arts & Science Foundation. sdvarts.foundation
  3. Фонд поддержки. tretyakovgallery.ru
  4. 4,0 4,1 4,2 4,3 4,4 Дмитрий Волков. snob.ru
  5. Волков, Д. Б. "Бостонский зомби. Д. Деннет и его теория сознания". Москва: Либроком, lk 202
  6. Дмитрий Волков: "Философия делает этот мир уютнее". gq.ru, 10. aprill 2016

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]