David Tuhmanov

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
David Tuhmanov

David Tuhmanov (vene keeles Давид Фёдорович Тухманов; sündinud 20. juulil 1940 Moskvas) on vene helilooja.

David Tuhmanovi isa armeenia rahvusest Fjodor Tuhmanov oli insener, ema Vera Karasjova oli muusik ja helilooja. Muusikaga hakkas David Tuhmanov tegelema juba varases lapsepõlves. Muusikakoolis õppis ta klaveriklassis. 1958. aastal astus David Tuhmanov Gnessinite-nimelisse Riiklikusse Muusikapedagoogilisse Instituuti, mille kompositsiooniklassi ta lõpetas 1963. aastal. Pärast instituudi lõpetamist kutsuti David Tuhmanov ajateenistusse, ta oli Nõukogude Armee Aleksandrovi nimelises Laulu- ja Tantsuansamblis orkestrijuht.

Laulukirjutamist alustas David Tuhmanov 1960. aastatel. Ta kirjutas nii estraadilaule kui ka patriootilisi laule. Tuhmanovi laule on esitanud paljud populaarsed lauljad, nende hulgas ka Jaak Joala ja Tõnis Mägi.

Tuhmanovi tuntuim laul on "Võidupäev" (vene keeles "День Победы"), mis on loodud 1975. aastal Suures Isamaasõjas saavutatud võidu 30. aastapäeva puhul. Selle laulsid kuulsaks Jossif Kobzon ja Lev Leštšenko.

Aastatel 19911997 elas David Tuhmanov Saksamaal, kuid pöördus seejärel Venemaale tagasi. Alates 2005. aastast elab David Tuhmanov Iisraelis.

Tunnustus[muuda | muuda lähteteksti]

2000. aastal sai ta Venemaa Föderatsiooni rahvakunstniku aunimetuse.

2003. ja 2020. aastal määrati Tuhmanovile Venemaa Föderatsiooni riiklik preemia.

2010. aastal autasustati teda ordeniga Teenete eest Isamaa ees.