Dagulfi psalter

Allikas: Vikipeedia
Dagulfi psaltri esimese psalmi alguslehekülg (Beatus-lehekülg)
Psaltri kunagised elevandiluust kaanetahvlid, mis tänapäeval asuvad Louvre'is, kujutavad kuningas Taavetit

Dagulfi psalter on Karolingide-aegne illumineeritud käsikiri, mis on loodud aastail umbes 793-795, pärit Karl Suure Aacheni pfaltsi õukonnakooli skriptooriumist ja on üks varasemaid sealt pärit käsikirjalisi raamatuid.

Käsikiri[muuda | muuda lähteteksti]

Nime on käsikiri saanud kirjutaja Dagulfi[1] järgi. Raamat on arvatud olevat Karl Suure kingitus paavst Hadrianus I-le[2]. Et Hadrianus suri 795. aastal, ei viidud käsikirja arvatavasti iialgi Rooma ja see kuulus järgnevatel sajanditel Karolingide suguvõsa varanduse hulka. Tänapäeval asub käsikiri Austria Rahvusraamatukogus Viinis[3].

Raamat koosneb 161 pärgamentleheküljest mõõdus 19,2 x 12 cm, tekst on kirjutatud tervenisti karolingide minusklis kuldtindiga. Psalter sisaldab Vana Testamendi psalme Vulgata-eelses ladina tõlkes (Vetus Latina) ja valikut frangi antifone tunnipalvusteks. Psalmide avaleheküljed on rikkalikult ornamenteeritud raamitud kompositsioonid suurte initsiaalidega ja algusridadega, kuid puuduvad figuraalsed illustratsioonid, mis on omased muile karolingide käsikirjadele.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]