Cosa nostra

Allikas: Vikipeedia

Cosa nostra ('meie asi') ehk Sitsiilia maffia on Itaalias Sitsiilia saarel tekkinud maffiaorganisatsioon.

Koos itaallaste emigratsiooniga Ameerika Ühendriikidesse 20. sajandi algul, levis Cosa Nostra kuritegelik organisatsioon ka Põhja-Ameerikasse. Kuigi Ameerika Cosa Nostra juured pärinevad Itaaliast, on rühmituse USA "harukontorist" saanud täiesti sõltumatu ja iseseisvalt tegutsev kuritegelik organisatsioon.

Cosa nostra tekkis Itaalias, mandrist eraldatud Sitsiilia saarel umbes poolteist sajandit tagasi 1860. aastatel Palermo ümbruses, kus maffia omandas suure kontrolli valitsusasutuste ja ühiskonna üle, kasutades ähvardusi ja mõrvu.

Cosa nostra organisatsioon on püramiidisarnane organisatsioonistruktuur, millel on pealik ehk don ning oma organisatsioonisisesed käitumisreeglid, nn maffia "10 käsku".[1]

Teise maailmasõja ajal sõlmis USA valitsus kokkuleppe Cosa Nostra harudega USA-s, mille eesmärgiks oli võitlus natsismiga. Itaalia maffia pidi oma sidemete kaudu kodumaaga tagama ameeriklaste sõjalise edu Sitsiilias ja Itaalias tervikuna.

Sitsiilia maffia peamine tuluallikas on jätkuvalt narkokaubandus, kuid rühmitus otsib taas kontakte Itaalia-Ameerika organiseeritud kuritegelike perekondadega, et leida rahategemise võimalusi muudes valdkondades nagu internetikasiinod ja mängupõrgud. Organisatsioon tegeleb veel relvakaubanduse, ökomaffia, liigkasuvõtmise, väljapressimise, rahapesu, lepingutesse sisseimbumise ja kunstiteostega kauplemisega.

Kurikuulsamad Sitsiilia maffia juhtfiguurid[muuda | muuda lähteteksti]


Itaalia-Ameerika organiseeritud kuritegevus[muuda | muuda lähteteksti]

1970. aastatel kontrollisid New Yorgi linna organiseeritud kuritegevust viis perekonda: Gambino, Genovese, Lucchese, Bonnano ja Colombo. Laias laastus kontrollisid Gambinod mängupõrguid, Genovese omad dokke, Bonnanod aga tegelesid väljapressimise ja "hailaenudega". Kõik nad olid väga tegevad uimastikaubanduses ja olid isegi oma territooriumid ära jaganud. Colombod tegutsesid peamiselt Brooklynis, Gambinod ja Genovesed Brooklynis ja Ida-Harlemis.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Avastati maffia "10 käsku", Eesti Päevaleht, 10. november 2007
  2. Käib sõda maffiaga, Õhtuleht, 17.11.2009
  3. Itaalia maffia tegeleb tõsiselt taastuvenergia arendamisega, Õhtuleht, 15.09.2010
  4. 21. oktoober 2019, 12:37, Hetlin Villak-Niinepuu, Sitsiilia maffiabossi kirev elu: mees, kes kägistas raseda naise ja tappis 50 inimest, postimees.ee

Kirjandus[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]