Internetikasiino

Allikas: Vikipeedia

Internetikasiino (ehk online-kasiino ehk virtuaalkasiino ehk veebikasiino) on traditsioonilise ("brick and mortar") kasiino internetis toimiv versioon. Internetikasiinod võimaldavad mängijail kasiinomänge mängida ning panuseid teha internetis.

Internetikasiinod pakuvad live-kasiinodega võrdseid võidušansse ning väljamakse suhteid. Mõned internetikasiinod rõhutavad, et nad pakuvad kõrgemaid võidušansse ning suuremaid väljamakse protsente oma mänguautomaatidel ning mõned panevad vastava info nende tarkvarale tehtud kontrolli kohta ka oma veebilehele välja. Oletades, et internetikasiino kasutab korralikult programmeeritud juhuslike numbrite generaatorit on sellistel lauamängudel nagu blackjack kindel "maja eelis" mängija suhtes (house advantage). Nende mängude võidušansid on mängureeglitega ette paika pandud.

Usalduse ning turvalisuse kohta on tihti küsimusi ning kaebusi. Mitmed internetikasiinod liisivad või ostavad oma tarkvara tuntud firmadelt nagu Microgaming, Realtime Gaming, Playtech ja CryptoLogic Inc selleks, et tagada oma hea maine, tuginedes tarkvara tootja usaldusväärsusele. Need tarkvarafirmad kasutavad (väidetavalt) juhuslike numbrite generaatoreid (random number generators) selleks, et tagada numbrite, kaartide või täringute juhuslik jaotumine.

Internetikasiino tüübid[muuda | muuda lähteteksti]

Internetikasiinod võib jagada kolme gruppi vastavalt kasutajaliidesele: veebipõhised kasiinod, allalaaditavad kasiinod ning ajalooliselt kõige hiljem tekkinud live-internetikasiinod. Mõni kasiino kasutab mitut kasutajaliidest.

Veebipõhised internetikasiinod[muuda | muuda lähteteksti]

Veebipõhised internetikasiinod on veebilehed, millel kasutajad võivad mängida kasiinomänge ilma tarkvara oma arvutisse alla laadimata. Mängida on võimalik peamiselt selliste brauseri pluginate nagu Macromedia Flashi, Macromedia Shockwave'i või Javaga ning nõuavad brauseri toetust neile pluginatele. Lisaks peab olema hea internetiühendus kuna graafika, heli ning animatsioonid laetakse veebi kaudu pluginate abil kasutaja arvutisse. Mõned veebipõhised kasiinod lubavad mängimist ka tavalise HTML-kasutajaliidese kaudu.

Allalaaditavad internetikasiinod[muuda | muuda lähteteksti]

Allalaaditavad internetikasiinod vajavad enne mängima asumist tarkvara alla laadimist ning installeerimist arvutisse. Veebipõhise kasiino tarkvara loob ühenduse kasiinoteenuse pakkujaga ning hoiab ühendust ilma brauseri abita. Allalaaditavad internetikasiinod on tavaliselt kiiremad kui veebipõhised kasiinod, kuna graafika ning helifailid asuvad kliendi arvutis ning neid ei pea kogu aeg Internetist laadima. Teisalt võtab allalaaditava tarkvaraga kasiino programmi allalaadimine ning installeerimine aega. Nagu iga allalaadimisega internetist kaasneb ka sellega oht, et tarkavaraga saab kasutaja kaasa ka pahavara.

Live-internetikasiinod[muuda | muuda lähteteksti]

Live-kasiino ja interneti omavahel ühendamine annab mängijal võimaluse reaalselt toimuvas mängus kaasa mängida. Internetis mängijad näevad ning kuulevad ja saavad live-diileritega suhelda igal pool maailmas asuvates "kasiinostuudiotes". Loomulikult sõltub selliste "stuudiote" rajamine ka kohalikust hasartmänguseadusest.

Pakutavad mängud[muuda | muuda lähteteksti]

Tüüpiline mängude valik, mida internetikasiino pakub:

Boonused[muuda | muuda lähteteksti]

Registreerumisboonus[muuda | muuda lähteteksti]

Mitmed internetikasiinod pakuvad registreerumisboonuseid uutele mängijatele, kes teevad esimese sissemakse. Need boonused on tavaliselt piiratud maksimaalse summaga ning on pea alati teatud kindel protsent tehtud sissemaksest. Pea iga internetikasiino registreerumisboonuse tingimuste hulka kuulub kindla arvu panuste tegemine enne väljamakse lubamist. Registreerumisboonuse läbi mängimisel võidakse teha piiranguid ka eri mängudele või mängurühmadele, kusjuures neid mänge või mängurühmi ei võeta boonuse jaoks vajalike panuste arvestamisel arvesse.

Järgnev illustreeriv näide registreerumisboonuse tingimustest:

  • Internetikasiino pakub uutele mängijatele 100% deposiitboonust võrdselt esimesele sissemaksele, maksimaalselt $100.
  • Mängija peab enne väljamakset tegema kogu sissemakse ning boonussummaga vähemalt 25-kordse käibe.
  • Panused baccarat's, craps'is, ruletis ning sic bo's ei lähe käibe arvestamisel arvesse.

Selle näite korral tähendab see seda, et mängija kes teeb $100 deposiidi, alustab mängu tema kontole kantud $200 dollariga. Mängija peab tegema panuseid $5000 eest ($200 × 25) enne kui tal on lubatud teha väljamakse. Bonus hunting ehk nö. boonushooramine on online kasiino registreerumisboonus puhul matemaatiliselt võimalik. Näiteks on “maja eelis” mängija suhtes blacjackis ümmarguselt 0.5%. Ülal oleva näite puhul tähendab $5000 ulatuses panustamine 0.5% maja eelisega seda, et eeldatav kaotus on $25. Kuna mängija sai $100 regsiteerumisboonuse on tema eeldatav kasum $75. Sellised mängijad (advantage players) kes registreerumisboonust eeldatava kasumi saamiseks ära kasutavad võib kutsuda "bonus hunters", "bonus abusers", või "bonus whores". Mõned internetikasiinod teevad vastavaid piiranguid ("the spirit of the bonus offer") mida nad vahetevahel kasutavad selleks, et sellistele mängijatele mängimist/boonuspakkumist mitte võimaldada.

Mõnede boonuste saamiseks ei ole vaja üldse sissemakset teha. Sellist tüüpi registreerumisboonused on:

  • Rahaline kanne mängija kontole, näiteks $10.
  • Tasuta spinnid ilma deposiiti tegemata, kusjuures neid spinne on lubatud teha teatud mänge mängides ning pärast seda on lubatud ka võidusumma/kasum välja võtta.
  • Mängi ettemääratud perioodi jooksul x arvu dollarite eest.

Rahaks vahetatav boonus[muuda | muuda lähteteksti]

Kõige tavalisemat boonuste vormi kasiinodes nimetatakse cashable bonus'eks, mis tähendab seda, et selle summa saate välja võtta peale seda, kui olete täitnud kindlaksmääratud panustamise tingimused. Kasiino võib pakkuda 100% boonust kuni 100 dollarini, millega peate panustama kokku 2000 dollari ulatuses. Peale seda, kui olete selle rahaga 2000 dollari eest panustanud, võite boonuse summa ehk 100 dollarit kasiinost välja kanda.

Selliste boonuste välja andmisel on tihti piiratud ka mängude nimistu, mida mängides seda boonust "vabastada" saab. Panused, mida teete ruletis, baccarat's, täringumängus (craps) ja sic bo's ei lähe tavaliselt boonuse "vabastamise" puhul arvesse, sest need mängud võimaldavad teha panuseid korraga nii võitvale kui kaotavale kombinatsioonile, mis omakorda vähendab mängija riski raha kaotada, kuid laseb niimoodi boonust kergemini kätte saada. Näiteks, tekib selline võimalus siis kui teha ruletis panuseid nii punasele kui ka mustale värvile. Panused sellistes mängudes, milles on madal maja eelis mängija suhtes (house advantage), nagu näiteks blackjack ja videopokker, on samuti väga tihti nende mängude nimekirjas. Mõned kasiinod tõstavad panustamise tingimusi neis mängudes boonussumma "vabastamiseks" kõrgemaks kui teistes mängudes. Mängijaid, kes sellist eelist üritavad ära kasutada, nimetatakse "boonushooradeks".

Mängudes, millel puudub panuse tõstmise (raise) või duubeldamise võimalus, on eeldatav kaotus boonuse "vabastamise" tingimusi täites arvestatud nii: panustamisel ette seatud tingimus * maja eelis mängija suhtes (house advantage). Maja eelist mõeldakse siinkohal vaid esialgse panuse suhtes, seega ülalmainitud võrrand selles osas ei kehti, kui võtta arvesse duubeldamist ja panuse tõstmist võimaldavad mängud, kuna lõplik panuse suurus võib olla suurem kui esialgne panuse suurus. Võrrand muutubki boonuseks - panustamisele seatud tingimus * kesmine kaotus panuse kohta. WizardofOdds.com on teinud ettepaneku arvestada viimast muutujat (average loss per wager) n-ö riskielemendina (element of risk).[1] Veelgi täpsemaks hinnanguks peab arvesse võtma ka seda kasu, mis annab võimaluse boonuse panustamine enne panustamise tingimuste täitmist. Selle mõju tuleb nähtavale siis kui teete suuri panuseid nagu näiteks panustate nii boonuse kui ka ülejäänud summa (esialgne deposiit + boonuse summa) ühe korraga. Peale selle kasumlikkuse ning "riski elemendi" arevstamist muutubki võrrand kasumi andmise kohalt boonuseks - keskmine panus * riski element.[2] Juhul kui mängitakse mänge ilma panuse tõstmise või duubeldamise võimaluseta ning boonus makstakse välja alles siis kui panustamise tingimused on täidetud, võib valemit lihtsustada boonuseks - panustamise tingimus * maja eelis.

Sticky bonus[muuda | muuda lähteteksti]

Boonused, mida rahas välja võtta ei saa, kutsutakse tihti "sticky" boonusteks".[3] Nende boonustega saab panustada kuid rahana neid välja võtta ei saa. Kui mängija teeb väljamakse, võetakse selle boonuse osa tema kogu väljamakse summast maha. Mängija võib saada 100% "sticky" boonuse $100 deposiidi eest ning panustamise tingimuseks on seatud $2000 ning mängija võib selle panustamise tingimuse täitmiseks teha panuseid nii esialgse deposiidi kui ka "sticky" boonuse summaga. Väljamakset tehes võetakse $100 boonuse summa tema kontoseisust maha. Juhul, kui mängija soovib välja võtta $300, võetakse sellest summast maha esialgne boonuse summa ($100) ning alles jääb $200. Mängijal ei ole lubatud teha väljamakset väiksema summaga kui $100 kuna kontole ei jääks peale boonuse summa maha arvestamist enam üldse raha.

Keskmist "sticky" boonuse tootlust näidatakse vahetevahel eesmärgi saavutamise võimalikkusena. Keskmine tootlus = (võimalus eesmärki täita/chance of reaching target) * (eesmärk - boonus - deposiit - panustamise tingimus * maja eelis / target - bonus - deposit - wagering requirement * house edge) - (võimalus eesmärki mitte täita * deposiit / chance of not reaching target * deposit). Kui eesmärk on 2x(boonus+deposiit) ja võimalus eesmärki täita on 50%, väheneb võrrand 50% * (boonus - panustamise tingimus * maja eelis / bonus - wagering requirement * house edge). Sama võib väljendada ka kogu summa kaotuse eeldusel ning "riski elementi" arvesse võttes kusjuures sel juhul on kasumlikkuse valem boonus * kogu raha kaotamise võimalus - keskmine panus * "riski element (bonus * chance of bust - average wagering * element of risk).[4]

"Sticky" boonus millest ülalpool juttu ning mis vahetevahel peale mõneajast panustamist ära võetakse tuntakse ka kui "phantom boonust". "Sticky" boonusel on ka teisi variante milles te ei pea oma esialgset kontoseisu suurendama selleks, et väljamakse teha. Selle asemel on võimalik kasum kohe välja võtta.[5]

'Cash back' boonus[muuda | muuda lähteteksti]

"Cash back" boonused antakse mängijale peale tema kaotust. Osa mängija kaotatud summast antakse talle tagasi, tihti sularahana/krediidina. Näiteks: kasiino võib pakkuda 25% "cash back" boonust igal nädalal. Ükskõik kes mängijatest selle nädala jooksul kaotas, saab oma kaotatud summast 25% tagasi. Ükskõik kes mängijatest selle nädala jooksul võitis ninng kasumisse jäi, ei saa seda boonust. Sellised boonused on väga haruldased.[6]

'Complimentary' ehk comp punktid (compsid)[muuda | muuda lähteteksti]

"Comps" ehk complimentary'd (boonused) on tavaliselt saadaval "live" kasiinodes kuid neid pakutakse internetikasiinodes. "Comp'sid" saab tavaliselt vahetada sularaha, auhindade või muude kingituste vastu.[7] Iga panuse kohta antav comp punkt on tavaliselt väga madal ning sõltub ka mängust. Kasiino võib pakkuda kolm comp punkti iga $10 panuse kohta mänguautomaadis ning ühe punkti iga $10 panuse kohta mis tehtud blackjack'is. Kasiino võib anda iga 100 comp punkti eest $1 sularahas. Selle näite kohaselt sab mängija oma panustest mänguautomaadis tagasi 0,3% ning blackjackis 0,1%.

Boonuste jahtijad[muuda | muuda lähteteksti]

Bonus hunting ehk boonuse jahtimine (tuntakse ka kui "bonus bagging" või "bonus whoring") on üks võimalus hasartmänge mängides maja eelist mängija suhtes ümber pöörata, saades nii kasiinos, totos või pokkeritoas boonusele mängides eelise ja võimaliku kasumi. Näiteks: maja eelis mängija suhtes on blackjackis ligikaudu 0,5%. Ülalmainitud näite kohaselt võib $5000 panusega 0,5% maja eelise korral eeldatav kaotus olla $25. Kuna mängija sai $100 registreerumisboonuse, võib peale eeldatava kaotuse maha arvamist mängijale jääda eeldatav kasum: $75.

Kasiinomängud[muuda | muuda lähteteksti]

Internetikasiinod pakuvad mängijaile registreerumisboonust mängimise stimuleerimiseks. Need on tavaliselt sellised boonused, mis panevad inimese omale internetikasiino kontot avama. Reeglid ja tingimused, mis iga boonuse kohta käivad on erinevad, kuid neil kõigil on kaks ühist nimetajat:

  • Limiteeritud mängude või panuste arv.
  • Panustamise tingimused.

Panustamise tingimused hoiavad ära mängija võimaluse boonuse väljamakseks kohe pärast selle saamist. Enne seda kui boonuse summa saate välja kanda peate panustama kindlaks määratud summa ulatuses neil mängudel mis on vastava boonuse jaoks "avatud". Panustada võite ka mitu erinevat panust tehes. Selleks, et saada kokku nõutud $2000 panustamise piir võib mängija teha tuhat $2 panust blackjackis juhul kui blackjack ei ole keelatud mängude nimekirjas.

Sellised mängud nagu blackjack ja video pokker on madala maja eelisega mis näiteks blackjackis on ca 0,5%, seega ülalmainitud näites tehes panuseid $2000 ulatuses 0,5% maja eelisega eeldatakse, et mängija kaotab kokku vaid $10. Samas on eeldatav väärtus keskmine väärtus ja võib seepärast olla madalam kui tõeline väärtus. Mängu lisandub ka väga tähtsal kohal olev võimalus kogu oma raha kaotada (risk of ruin).

Eeldades, et mängija kaotab vaid eeldatava kaotuse summa ulatuses ning boonus mis mängijale peale panustamise tingimuste täitmist antakse on suurem kui $10, saab mängija kasumit. Seda protsessi on võimalik matemaatiliselt välja arvutada. Ebaõnn võib mängija blackjackis selles olukorras panna kaotama rohkem kui $10. "Õnne" faktor on muutlik ning jaguneb normaalsetel alustel.

Kihlveod spordile[muuda | muuda lähteteksti]

Üritades eelisseisu saavutada "tasuta" panustamise võimalust kasutades võivad mängijad teha panuse samale spordivõistlusele mõnes muus kihlveokontoris samade või veidi erinevate koefitsientidega, kindlustades niimoodi oma "tasuta" panuse mis sellisel puhul muutub sisuliselt panusest nö. finantstehinguks. Mis iganes ka spordivõistluse lõpptulemuseks on võimalik (kasutades panustamise kalkulaatorit (betting / arb calculator) kasutades välja arvutada mõlema lõpptulemuse võimalikkus enne sündmuse toimumist. Sisestades koefitsiendid annab panustamise kalkulaator teada millises summas panus teha selleks, et kindlustada kasum sõltumata sellest, kas panus võidab või kaotab. [1]

Pokker[muuda | muuda lähteteksti]

Vaata internetipokkeri artiklit pokkeri boonuste diskussiooni kohta.

Boonuspakkumiste ära kasutamine[muuda | muuda lähteteksti]

Mängijad peaksid reeglid ja tingimused enne boonuse võtmist hoolega läbi lugema. Mõnedes kasiinodes on mängijate jaoks kehvemad reeglid ja tingimused nagu näiteks boonuse jaoks vajaliku käibe saavutamine ainult mänguautomaatidel mängides (mänguautomaatidel on teadupärast üks suurimaid “maja eeliseid” mängija suhtes (house advantage)). Teised kasiinod ei ole usaldusväärsed ning maksavad võidusummad välja kindla ajaperioodi jooksul või leiavad põhjuse võite mitte välja maksta.

Online kasiino poolne petmiskatse[muuda | muuda lähteteksti]

Online kasiino poolne petmiskatseid on ette tulnud ning neist kõige tavalisem on väljamakse tegemisest keeldumine või pettev tarkvara. Online kasiinod mille kohta on mitmeid tõendatud petmiskatseid kutsutakse online kasiino mängijate poolt “rogue casino'deks” ehk piraatkasiinodeks.

Üks tavalisemaid väljamaksetega seonduvaid probleeme on väljamaksega viivitamine. Piraatkasiino võib väljamakse tegemisega sihilikult viivitada, lootes sellele, et mängija jätkab mängimist ning kaotab raha.

Pettev tarkvara ei ole nii levinud kui probleemid väljamaksetega. Mõnede kasiinode tarkvara on petmiselt tabatud ning seda ka matemaatiliselt tõestatud nagu näiteks Casino Bari puhul (tõendusmaterjal Michael Shackleford'i ning teiste poolt). Elka System/Oyster Gaming tarkvara on samuti petnud ning ka see on Michael Shackleford'i poolt kinnitatud. Pildid vanema tarkvara backoffice'i kohta näitasid, et operaator võis oma äranägemise järgi tõenäosusi muuta.

Palju spekulatsioone kasiinotarkvara pettuse kohta tekib sellest, et mängija näeb lühiajalise tulemuste statiska kokkuvõttes mingit kindlat “mustrit”. Enamik inimesi kes sellel alal töötavad usuvad, et enamikes online kasiinodes on nende poolt pakutavad tõenäosused ning väljamakse suhted sarnased nende ametivendade poolt pakutavates “live” kasiinodes.

Mitmed kasiinomängude portaalid ja mängijate foorumid toovad ära piraatkasiinode nimekirju. Neid on lihtne leida, kasutades enamikke suuremaid otsingumootoreid, kuid enamik neist kajastavad siiski kas üksikisiku või webmasteri arvamust, mitte vastava ala ametlike organite arvamust.

Mängijapoolne petmiskatse[muuda | muuda lähteteksti]

Tavaline petmise vorm internetikasiino kliendi poolt on see, kui üks ja sama inimene avab erinevaid (vale)nimesid kasutades rohkem kui ühe konto selleks, et saada rohkem boonuseid. Teine tavaline petmise vorm on graafikatarkvara nagu näiteks Adobe Photoshopi kasutamine selleks, et luua vale võitvat mänguautomaati kujutav pilt selleks, et öelda kasiinole, et mängija sai jackpoti, kuid seda ei makstud talle välja.

Internetikasiinod sulgevad tavaliselt selliste mängijate kontod ning laialt levinud arvamus on, et internetikasiinod jagavad petmiskatselt tabatud mängijate nimekirju.{lisa viide}}

Legaalsus[muuda | muuda lähteteksti]

Vaata hasartmängud internetis diskussiooni internetikasiinos mängimise seaduslikkusest.

Maksustamine[muuda | muuda lähteteksti]

Eestis maksustakse võite, mis on pärit internetikasiinodest, millel puudub Eesti kaughasartmängu tegevus - ja korraldusluba (litsents). Vastava litsentsi omava kasiino võidud on maksuvabad. [2]

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Märkused[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Spordiennustus.com: Kihlveokontorid
  2. 2013. aasta septemberi seisuga on Eestis kuus litsensteeritud operaatorit

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]