Charles Mingus

Allikas: Vikipeedia
Charles Mingus 1976. aastal

Charles Mingus Jr. (22. aprill 19225. jaanuar 1979) oli kõrgelt hinnatud ja oluliselt džässmuusikat mõjutanud mustanahaline USA džässmuusik, kontrabassimängija, helilooja, ansamblijuht, eksperimenteerija ja muusikaõpetaja. Ta õppis trombooni ja tšellot, kuid loobus tšellomängija kärjäärist kontrabassi kasuks, kuna mustanahalistel polnud võimalust tol ajal klassikalises muusikas läbi lüüa. Mingus on saanud oma mitmekülgse loomingu eest nii eluajal kui ka pärast surma mitmeid mainekaid muusika-alaseid auhindu. 1993. aastal avaldas USA Kongressi raamatukogu soovi arhiveerida kõik Mingusest säilinud dokumendid – noodid, salvestused, kirjavahetuse ja fotod – mida asjaosalised kirjeldasid kui "kõige olulisemat jazziajaloo käsikirjakogu".

Tema arendatud vormiga, tihti massiivseid sümfoonilisi kõlasid sisaldavat hardbop-stiilis muusikat peetakse free jazzile üheks teerajajaks. Mingus kirjutas heliloomingut, mis sisaldab kuumi ja hingestatud bebopi ja hardbopi meelolusid ja tugevat gospelmuusika vaimsust, mille ta ühendas Third Stream'i, free jazzi ja klassikalise muusika elementidega. Ehkki Mingus ise vältis oma heliloomingu liigitamist, lõi ta isikupärast muusikat, mis sulatab klassikalise muusika traditsioone unikaalse eksperimentaalse dzässiga. Muuhulgas väitis ta, et tema peamisteks mõjutajateks on Duke Ellington ja kirik. Minguse tuntuim kooslus on sekstett koos Dannie Richmondi, Jaki Byardi, Eric Dolphy'i, Johnny Coles'i ja Clifford Jordaniga.

1970. aastate keskpaigaks põdes Mingus amüotroofilist lateraalskleroosi, mis hävitas ta suurepärase pillimängutehnika sedavõrd, et elu lõpupoolel ta ei suutnud enam pilli mängida. Mingus oli väga produktiivne – 30 albumit kümne aasta jooksul! Osad jazziajaloolased peavad tema parimaks kompositsiooniks "Epitaphi", mis on kirjutatud 30-liikmelisele orkestrile. Teos on 4235 takti pikk ja kestab umbes 2 tundi, mis teeb sellest maailma pikima jazzkompositsiooni läbi aegade. Teost mängiti esmakordselt pea kümme aastat pärast helilooja surma. Enda sõnul pidas ta oma loomingust parimaks Third Stream'i vaimus kirjutatud ja 1972. aastal ilmunud albumit "Let My Children Hear Music", kus ta kasutab muuhulgas koos suurele jazzioskestrile erinevaid seadjaid ja dirigente.

Charles Mingus suri 56-aastasena Cuernavacas, Mehhikos, kuhu ta oli reisinud end ravima ning tervenema. Minguse tuhk on puistatud Gangese jõkke Indias.