Ceres

Allikas: Vikipeedia
Disambig gray.svg  See artikkel räägib jumalannast; taevakeha kohta vaata artiklit Ceres (kääbusplaneet); Itaalia valla kohta vaata artiklit Ceres (Itaalia); California linna kohta vaata artiklit Ceres (California); Prantsuse 20-frangise kuldmündi kohta vaata artiklit Ceres (kuldmünt)

Ceres statue.jpg

Ceres (ladina Ceres (Cerēs)) oli vanarooma mütoloogias taimede, teraviljakasvatuse ja põlluharimise jumalanna. Ceres tagas taimede kasvujõu ning oli algselt tihedalt seotud toitva maa Tellusega.

Tema nimi on etümoloogiliselt seotud ladina sõnadega creo 'loon' ja cresco 'kasvan').

Teda hakati varakult samastama vanakreeka jumalanna Demeteriga, kelle kultus toodi Rooma Suur-Kreekast 493 eKr. Cerese preestrid olid kreeklased ja tseremooniad toimusid kreeka keeles. Ceresel, Liberil ja Liberal (viimastele vastasid kreeka Dionysos ja Kore oli ühine tempel Circus Maximuses, kus asus plebeide arhiiv ja kassa ning mis oli nende sakraalne keskus. Ceres oli plebeide kaitsejumalus ning rahvatribuunide puutumatuse jumalik garant.

Peamine Cerese püha oli Cerealia (19. aprill).

Ceresel oli oma ohvripreester (flamen).

Cerese kultuskuju Rooma templis 496. aastast eKr tuntakse ainult Plinius Vanema kirjelduse järgi. Tema kujutised skulptuuridena, maalidel, gemmidel ja müntidel alates 4. sajandist eKr näitavad teda seisvana või troonivana. Tema atribuudid on viljapeadest pärg peas (mõnikord moonikupardega) ja tõrvik, mõnikord ka madu ja korv viljateradega.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]