Carl Michael Bellman

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search
Carl Michael Bellman

Carl Michael Bellman (17401795) oli rootsi helilooja ja poeet.

Sai kuulsaks luuletaja ja oma laulude esitajana. Tema parimate luuletuste kogumik anti välja suhteliselt hilja. Autor saavutas tunnustuse alles 1790. aastatel ja sellest ajast peetakse teda väljapaistvaks rootsi luuletajaks.

Tema eluaja, 18. sajandi kontekstis, ei tundu tema saavutused kuigi efektsed ega olulised. Teda on raske kõrvutada näiteks Mozarti ja Haydniga. Rootsis on tema looming suur uhkuseallikas. Tema laulutsükkel "Fredmans epistlar" on olnud paljude rootsi lauljate inspiratsiooniallikaks. Laulud on peened – helilooja elas ju galantse stiili epohhil – ning nende esitamise seisukohalt päris nõudlikud ja pretensioonikad. Lihtsus ei ole kunagi väga lihtne – seda võiks väita nii Bellmani kui ka Mozarti ja Haydni teoste puhul.

Bellmani luuletused ja laulud on sageli satiirilised, mida seostatakse teise rootsi poeedi Olof von Dalini mõjuga. Oma loomingus parodeeris Bellman enda kaasaegseid ordusid ja klubisid. Mitte kõik ei saanud ta naljadest aru ja oma paroodiate tõttu sattus ta korduvalt vanglasse.

Peamised teemad tema loomingus on seksuaalsuhted, purjutamine ja surm (koomilisest aspektist). Samas puudutas Carl Michael Bellmani looming ka armastuse, õrnuse ja surma (tõsisemas mõttes) teemasid. Näiteks "Fjäriln Vingad" kirjeldab idüllilisi looduspilte, mütoloogilisi olendeid – see kõlab rahulikult ja õnnelikult.

Alates 1767. aastast töötas ta oma tähtsaima luuletsükli, "Fredmani epistlite" kallal. Need avaldati 1790. aastal rootsi poeedi ja dramaturgi Johan Henric Kellgreni eessõnaga. Aasta hiljem järgnes kogumik "Fredmans sånger" (Fredmani laulud). Nende laulude aluseks võttis ta tuntud meloodiad ja töötas neid ümber.

Ta suri Stockholmis 12. veebruaril 1795.[1].

Teosed eesti keeles[muuda | muuda lähteteksti]

Kirjandus ja välislingid[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Хульден, Ларс, Карл Микаэль Бельман, [перевод: Ноэми Валлениус]. Стокгольм : [Шведский институт], 1995
  2. Bellmani-teemaline lavastus Noorsooteatris