Cappuccino

Allikas: Vikipeedia
Cappuccino

Cappuccino [kaputš'iino] on kohvijook, kus espressole on lisatud kuuma piima ja piimavahtu. Kodumaal Itaalias juuakse cappuccino't ainult hommikuti, näiteks koos sarvesaiaga. Cappuccino on väga levinud jook kohvikutes kõikjal maailmas.

Traditsiooniliselt on cappuccino's kolmandik espressot, kolmandik kuuma piima ja kolmandik piimavahtu. Tänapäeval esineb aga palju muidki variatsioone. Cappuccino ei ole pealt täiesti valge, crema peab olema äärtes nähtav. Ideaalse cappuccino maitse peab olema tasakaalus, piima magusus ja espresso peavad olema harmoonias. Joogis ei tohi olla tunda liiga palju piima, espresso maitse peab olema selgelt eristatav.

Piim vahustatakse espressomasina küljes oleva aurutustoru abil. Piima aurutades üritab barista tekitada mikrovahtu. Hea mikrovahuga võib hea barista luua latte art'i. Aurutatud piima maitse on magusam kui tavalisel kuumal piimal, kuna aurutamisega muutub piima konsistents.

Cappuccino serveeritakse portselantassis nii esteetilistel kui ka praktilistel põhjustel. Portselan hoiab kuumust paremini kui teised materjalid. Joogi peal olev vaht isoleerib kohvi ning hoiab seda kauem kuumana. Hea cappuccino-tass on ümara põhjaga ja ülalt laienev, vaid siis seguneb vahustatud piim espressoga õigel moel. Ülalt laienev tassisein teeb lihtsamaks ka joogi pinnale piimavahuga kujundite joonistamise, latte art'i.

Poodidest on võimalik osta ka kiir-cappuccino-pulbrit, mis segatakse kuuma veega. Seda jooki ei saa siiski nimetada cappuccino'ks.

Arvatakse, et cappuccino on nimetuse saanud kaputsiinide järgi, sest kaputsiinide kasutatav pruun rüü on sama värvi nagu kohvijook.