Boulogne'i Matilda

Allikas: Vikipeedia

Matilda (ka Maud) (1103? – 3. mai 1152) oli Inglismaa kuninga (1135–1154) Stepheni abikaasa ja sünnipäraselt Boulogne' krahvitar.

Elukäik[muuda | muuda lähteteksti]

Matilda sündis Kirde-Prantsusmaa, Flandria Boulogne'is Boulogne'i krahvi Eustace III ja Šoti Mary tütrena. Tema emapoolsed vanavanemad olid Šoti kuningas Malcolm III ja Šoti Püha Margaret.

1119. aastal abiellus Matilda Blois' Stepheniga, kes oli Mortaini krahv ja omas suuri maavaldusi ka Inglismaal. Pärast Matilda isa surma 1125 liideti need maad Boulognega.

Pärast Inglismaa kuninga Henry I surma 1136 läks Stephen Inglismaale, et kindlustada Boulogne' kontrolli lähimate sadamate üle ning krooniti keisrinna Matilda asemel Inglismaa kuningaks. Peagi järgnes talle ka Matilda, kes krooniti kuningannaks 22. märtsil 1136.

Kodusõja ajal, Stepheni ja Henry I tütre Matilda vahel, oli Matilda oma mehele suurimaks toeks ja abiks. Kui Stephen oli Lincolni lahingus vangistatud, koondas Matilda kuninga partisanid ja koos Ypresi Williami abiga muutis sõjaväe tugevaks. Keisrinna Matilda kiusas taga Stepheni venda, Blois' Henryt, kuid Matilda vangistas keisrinna venna, Robert Cloucesteri.

Pärast isa surma 1125 sai Matildast Boulogne' krahvinna ning koos abikaasaga valitses ta Boulognet aastani 1150. Aastal 1151 läks Boulogne ta vanimale pojale Eustace'ile, seejärel Williamile ning lõpuks tütar Mariele.

Matilda suri Hedinghami lossis, Essexis, Inglismaal ja maeti tema ja Stepheni asutatud Favershami kloostrisse.

Lapsed[muuda | muuda lähteteksti]