Azazel

Allikas: Vikipeedia
 See artikkel räägib üldmõistest ja müütilisest olendist; Boriss Akunini romaani kohta vaata artiklit Azazel (Akunin)

Azazel ja patuoinas. Louis Le Breton, 1825

Azazel (tõlkes 'patuoinas') on algselt iidse rituaali nimetus, mille käigus inimesed puhastasid ennast pattudest.

Hiljem, kuid mitte enne 3. sajandit eKr, oli sellele sõnale juutide poolt antud muid tähendusi, nagu 'langenud ingel', 'deemon' ning tihti ka 'kõrbedeemon'. Samuti on Azazel tuntud langenud inglina ka ristiusus ja islamis

Ingel[muuda | muuda lähteteksti]

Azazelist kui inglist hakati rääkima suhteliselt hilja, mitte enne kolmandat sajandit eKr. Esmakordselt oli Azazeli nimetatud ingliks juutide rahvaluules, ennekõike tuntud Eenoki raamatus. Eenoki raamatus on Azazel hiiglaste juht, kes astusid jumala vastu välja. Samuti Azazel õpetas meestele relvakunsti, naisi aga kasutama kalliskive, ehteid ning kosmeetikat. Lisaks õpetas Azazel valetamise kunsti ning juhatas inimesed jumala vastu, millega ta ajaski jumala lõplikult vihaseks.

Azazel on üks esimestest langenud inglitest, kes ei kartnud jumalat ega täitnud tema tahet. Sellepärast pidi peaingel Raafael ta jumala käsul ära tapma. Seda käsku oli võimatu täita, kuna keegi polnud Azazelist tugevam. Pärast seda käskis jumal Azazelil tiivad ära raiuda ning saata ta põrgusse. Siis lausus jumal: «Seo Azazelil jalad ja käed kinni ja aseta ta pimedusse. Tee ava kõrbesse, mis asub Dudaeles ning aseta ta sinna. Pane ta peale terav kivi, kata see pimedusega, et ta jääks sinna igaveseks ning kata ta nägu, et ta iialgi ei vaataks valguse poole! Ja viimsel kohtupäeval visatakse ta palavusse.» Jumala käsul seoti Azaze kettidega kõrbes oleva pankranniku külge.

Paljudes tekstides oli Azazel madu, kes ahvatles Eevat pattu tegema. Ka hilisemates tekstides on Azazel ja Lucifer üks ja sama isik.

Rituaal[muuda | muuda lähteteksti]

Azazeliga seostatakse ühte vanimat rituaali – patuoina oma. Selle rituaali käigus valiti välja üks oinas ning panti selle looma peale kõik rahva patud. Pärast seda viidi see oinas kõrbesse, kuhu oli legendi järgi kettidega seotud Azazel ning jäeti oinas sinna surema.

On väidetud, et just sellest rituaalist on tulnud populaarne arvamus Saatana väljanägemise kohta. Samuti võib leida Azazeli nime piibli peatükist, kus kirjeldatakse viimse kohtupäeva rituaali. Arvati, et sellel päeval peab tooma kaks ohvrit – ühe jumal Jahvele ja teise Azazelile. Ohvriteks valitakse oinad, kelle peale kantakse üle inimkonna patud.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]

https://mythology.net/demons/azazel/