Lucifer

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Disambig gray.svg  See artikkel räägib Jumala vastu mässajast kristluses; Jaapani ansambli kohta vaata artiklit Aucifer; seriaali kohta vaata artiklit Lucifer (telesari); koomiksi kohta vaata artiklis Lucifer (koomiks).

Lucifer. Skulptuur Liège'i katedraalis

Lucifer ka Lutsifer on kristlikus mütoloogias Jumala vastand. Algselt olevat Lucifer olnud ingel, kes aga oma pattude pärast taevast minema kihutati. Luciferi peetakse ka Saatana nimeks. Luciferi on ka peetud esileküündivaks peaingliks, kes peamiselt uhkuse tõukel alustas mässu Jumala vastu.

Sõna "Lucifer" pärineb ladina keelest ning tähendas "valguse kandjat" (sõnast lux – "valgus" ja ferre – "tooja/kandja"). Selle nimega kutsusid roomlased planeet Veenust.

Vulgata tõlkimisel 5. sajandil tõlkis püha Hieronymos kreekakeelse planeet Veenuse epiteedi heosphorus (koidutooja) ladina keelde luciferiks. Algtekstis kasutati metafoori kirjeldamaks Babüloonia kuninga "langemist" ülbuse tõttu: Jesaja 14:12 : quomodo cecidisti de caelo lucifer qui mane oriebaris corruisti in terram qui vulnerabas gentes. (Eesti keeles: "Kuidas sa ometi oled alla langenud taevast, helkjas hommikutäht, koidiku poeg, tükkidena paisatud maha, rahvaste alistaja?"). Hiljem hakati taevast alla langemist tõlgendama sõna sõnalt, mitte piltliku väljendina uhkuse ja ülbuse pärast (vrd "uhkus ajab upakile").

Rooma mütoloogias tähendab Lucifer planeet Veenust ja veel mõnda tähte. Teda seostatakse ka Hyperioniga, kes äratas ellu halbu vaime.

Siiski, langenud ingel on Araabia maades ingel, kes on taevast maapagendusse saadetud. Tihtipeale kasutati sellist väljasaatmise karistusena Jumala vastu mässamise eest.

Tuntuim langenud ingel on Saatan. Mõnede rahvaste uskumuse järgi tulevad kõik langenud inglid maale viimsel kohtupäeval, siis heidetakse nad kõik põrgusse.