Ayman az̧-Z̧awāhirī

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Ayman az̧-Z̧awāhirī

Ayman az̧-Z̧awāhirī (19. juunil 1951) on Al-Qā‘idah' praegune juht, tema juhtimisel on läbi viidud rünnakuid Põhja-Ameerikas, Aasias, Aafrikas ja Lähis-Idas. Aastal 2012 kutsus ta muslimeid üles röövima lääneriikide turiste.

Ayman az̧-Z̧awāhirī on tuntud ka kui Al Thawahiri, Abu Muhammad, Abu Fatima, Muhammad Ibrahim, Abu Abdallah, Abu al-Mu'iz, Doktor, Õpetaja, Nur, Ustaz, Abu Mohammed, Abu Mohammed Nur al-Deen, Abdel Muaz, Dr. Ayman al Zawahiri.

Ayman az̧-Z̧awāhirī sündis hästi toimetulevas peres Kairo äärelinnas Maadis (teistel andmetel Gizas).[1]

14-aastaselt liitus Al Zawahiri organisatsiooniga Moslemi Vennaskond.Õppis Kairo ülikoolis käitumispsühholoogiat, psühholoogiat ja farmakoloogiat. Magistrikraadi saamise järel praktiseeris kirurgiat (isa eeskujul) mitu aastat Egiptuse armees.

Moodustades koos teiste kooliõpilastega, Egiptuse valitsuse kukutamiseks, põrandaaluse rakukese. Hiljem ühines Al-Zawahiri rakuke teiste samalaadsetega ning sündis organisatsioon Al-Jihad ehk Islami Džihaad Egiptuses. Al-Zawahiri oli Islami Džihaad Egiptuses peamine värbaja ja organiseerija. 1981 vangistati Egiptuse luureameti poolt [2].

1981-1984 ? Egiptuses vangis. 1985-1990 elas Saudi Araabias, Somaalias ja Pakistanis, külastas USA-d.

Peshawaris kohtus Aiman al-Zawahiri ka esimest korda Osama bin Ladeniga (kes tegeles Palestiina šeik Abdullah Yusuf Azzami poolt loodud Nõukogude vägede vastase võitluse värbamis- ja rahastamisbaasiga Maktab al-Khadamat (MAK). MAK oli Al-Qaeda eelkäija, mille Nõukogude Afganistani invasiooni ajast pärit laiaulatuslik võrgustik võeti taaskasutusse uutel eesmärkidel).[1]

1991. aastaks sai Aiman al-Zawahiri Islami Džihaad Egiptuses ainuliidriks (emiir´iks).

1998. aastal organiseeris ta autopommide plahvatused USA Dar es Salaamis ja Nairobi saatkondades Tansaanias ja Keenias. Surma sai sadu inimesi.[1]

Oktoobris 2001 ilmus Aiman al-Zawahiri nimi FBI kõige tagaotsitavamate terroristide nimekirjas. Detsembris 2001 avaldas Al Zawahiri raamatu "Sõdalased prohveti lipu all". USA eriteenistuste arvates on ta üks viiest mehest, kes teadsid 11.09. terroriaktide plaanidest.

Pärast 11. septembri terrorirünnakuid seadis Ameerika Ühendriikide Riigidepartemang üles 25 miljoni USA dollari suuruse tasu sellele, kes annab teavet, mis viib az̧-Z̧awāhirī tabamiseni. Al-Qā‘idah' liikmena on ta ÜRO Al-Qā‘idah' sanktsioonide komitee otsusega ülemaailmsete sanktsioonide all.

Pärast USA-Afganistani sõja algust pole Aiman al-Zawahirit enam kordagi nähtud.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. 1,0 1,1 1,2 Rein Tammsaar. Ayman al-Zawahiri lugu. Diplomaatia nr 65/66 • Jaanuar/Veebruar 2009.
  2. Heiki Suurkask. Mukhabarat- Egiptuse (kuri)kuulus luureteenistus, endiselt võimul. FORTE, 19. august 2013.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]

  • Rein Tammsaar. Ayman al-Zawahiri lugu. [1] Diplomaatia nr 65/66 • Jaanuar/Veebruar 2009.
  • Heiki Suurkask. Mukhabarat - Egiptuse (kuri)kuulus luureteenistus, endiselt võimul.[2] FORTE, 19. august 2013.